3D Yazıcı Kullanarak Yapılan Yapılar

PAYLAŞ

3D yazıcılar günümüzde hayatımızın her noktasında karşılaşabileceğimiz birçok ürün yazdırmaya başladı. Medikal, gıda, kuyumculuk, havacılık, sanat, mimari gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılan; yakın bir tarihte hayatımıza girmiş bu teknoloji, inşaat sektöründe de kullanılmaktadır.

İçerisinde barındığımız, yaşantımızın çoğunun içerisinde geçtiği evimizin bir yazıcıdan çıktığını düşünelim. Ya da yüksek enerji depolamış hunharca akmakta olan bir akarsunun üstündeki köprünün bir yazıcıdan çıktığını düşünelim. Kulağa çılgınca gelebilir ama diğer birçok alanda kullanılan 3D yazıcılar bu alanlarda da yapılar üretmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda 3D yazıcı ile köprü yapımı ve ev yapımı sağlandı.

3D YAZICIDAN ÇIKAN KÖPRÜ

3D yazıcı ile yapılan köprü-yerine konduktan sonra oluşacak görüntüsü
3D yazıcı ile yapılan köprü-Yerine konduktan sonra oluşacak görüntüsü

Dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilen köprüsü Amsterdam’ın Red Light bölgesinde, Oudezijds Achterburgwal kanalı üzerinde bulunacak olan çelik köprüdür. Şuan yerine henüz yerleştirilmemiş olan bu eşsiz köprü, 12.5 metre uzunluğu ve 63 metre genişliği ile inşaat sektöründe yeni bir moda başlamasını da sağlamıştır. 4.5 ton ağırlığında olan bu yaya köprüsü, üzerinde bulunan misafirleri güvenle taşıyacaktır.

3D yazıcı ile yapılan köprünün projesinde matematikçiler, IoT ve akıllı sensör uzmanları görev aldı.

Autodesk, Alan Turing Enstitüsü ve Amsterdam Gelişmiş Metropolitan Çözümleri Enstitüsü (AMS), MX3D projesinin iş ortaklarıdır.

Alan Turing Enstitüsü, köprü üzerinde sensör ağı yarattı. Bu sensörler aracılığı ile köprünün zorlanma, yer değiştirme ve titreşim yapma gibi ölçümleri toplanacak ve bunun dışında hava koşulları, sıcaklık gibi etmenleri de ölçerek köprünün sağlık durumunu, yapının ömrü bize rapor edilecek. Ayriyeten köprüden kaç kişinin geçtiği bilgisine de erişebileceğiz.

Autodesk, sensörler aracılığıyla elde edilen verilerin toplanmasını ve işlenmesini sağlayan bir bulut hizmeti geliştirdi. Aynı zamanda 3D yazıcı ile yazılan köprünün, çevreye duyarlı biçimde analiz edilmesini ve tepki vermesini sağlayan algoritmalar geliştirmektedir.

Metropolitan Çözümleri Enstitüsü ise köprüden gelen verileri, Amsterdam’ın diğer çevresel veri kaynaklarında kullanacaktır.

3D yazıcı ile yapılan köprü-Yerine konmamış hali
3D yazıcı ile yapılan köprü-yerine konmamış hali

3D YAZICIYLA EV YAPIMI

3D yazıcı ile ev yapımı
3D yazıcı ile ev yapımı

Fransa’da 95 metrekarelik 4 odalı ev 3D yazıcı ile yapıldı. Zeminden tavana doğru yazılmaya başlanan ev, 54 saatte bitti. Kapı, pencere ve çatının da yerine yerleştirilmesiyle birlikte, toplam 4 ayda bitti. 233 bin dolara mal olan ev, normal inşaat maliyetinden yüzde 20 daha kârlı oldu ve çoktan sahibine ulaştı bile.

El Salvador’da da aynı proje ele alınmaktadır. Düşük maliyetli bu evler, ev ihtiyacı olan insanlar için muazzam bir kaynak olmaktadır. ICON isimli inşaat teknoloji şirketi, 10 bin dolar maliyetle 55 metrekarelik evi 1 günde, New Story isimli şirket ise ICON aracılığıyla, 4 bin dolar maliyetli evi 1 günde tamamladılar.

Düşük maliyetle ev üretmek, üretilen evin kalitesinin yüksek olması ve üretim süresinin kısa olması, bize inşaat alanında 3D teknolojisini sevdiriyor.

Önümüzdeki senelerde 3D yazıcı ile yapımı sağlanan projeler çoğalacaktır.

3D yazıcı ile üretilen ev
3D yazıcı ile üretilen ev

KAYNAKÇA

www.haberler.com

Emlak Kulisi

3byazici.com

Insapedia

dunyahalleri.com

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz