PAYLAŞ

Son yıllarda Türk firmalarının yurt dışında proje yapmaya başlamalarıyla, öğrencilere yurt dışında staj yapma imkanı doğmuş oldu. Geçtiğimiz yıl Abu Dabi şehrinde staj yapan Cem Şentay bizle anılarını paylaştı.

Abu Dabi denince aklınıza ilk olarak ne gelir? Parlak gökdelenleri mi, uzun plajları mı, çöllerdeki safarileri ve develeri mi, lüks spor arabaları mı yoksa geleneksel kıyafetleri içindeki halkı mı? Ben Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Cem Şentay. Bölümdeki 3. yılımın sonunda yaz stajı için bulunduğum Abu Dabi’deki deneyimlerimi sizlere bu yazıda aktaracağım.

Başvuru Süreci

Yurt dışında staj yapmak her üniversite öğrencisinin hayalidir, yani herkes tatile gitme havasıyla staj yapmaya gitmek ister hem de CV’de yurt dışı stajı çok güzel gözükür. Bu hevesle, çoğu mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencisi gibi, ben de kendime yaz stajı ayarlamak için Mart-Nisan ayları arasında çeşitli şirketlere başvurdum ve her sene olduğu gibi başvurulardan sonra bana gelen otomatik mesajlardan sonra uzun süre hiç bir firmadan ses çıkmadı. Şirketler böyle ölü taklidi yapmayı çok severler ama bu kimsenin umudunu kırmasın, eninde sonunda iyi yada kötü bir şekilde cevap veriyorlar. TAV’a yaptığım başvurunun üstünde bir kaç ay geçtikten sonra, Abu Dabi’deki Midfield Havalimanı Terminali Projesi’nde staj yapmaya hak kazandığımı belirten bir mail aldım. Bundan sonra da vizeyle ilgili bazı gecikmelerden sonra, Arap Yarımadasındaki ülkelerde genellikle yabancı ülkelerden gelen çalışan sayısı için bir kota var bu sebeple vize çıkma işlemi uzayabiliyor, Abu Dabi’ye 3 stajyer arkadaşımla uçtuk.

Abu Dabi şehir merkezi, ilk aklınıza gelen görüntüler gibi: Upuzun plajlar ve yüksek gökdelenler. Her ne kadar bunlar hoş görünse de, yüksek hava sıcaklığından dolayı açık havada gezmek pek mümkün olmuyor ve alışveriş merkezleri arasında gezmekle yetinmek zorunda kalıyorsunuz. Şehrin görülmesi gereken yerleri arasında genellikle ünlü alışveriş merkezleri ve oteller var. Diğerleri de çöller ve develer ama onları safariye giderseniz görebiliyorsunuz.

Sıcak Hava

Abu Dabi ve Arap Yarımadası’ndaki diğer ülkelerle ilgili bilmeniz gereken en basit şey: Sıcak. Buzdolabı gibi olan havaalanından dışarı çıktığımıza pişman olmuştuk. Gidilen ülkelerde sizi zorlayacak iki şey vardır: Gittiğiniz ülkenin iklimi ve farklı kültürleri. Birleşik Arap Emirlikleri’ne giderseniz, bu iki zorlukla da karşılaşacaksınız. Sıcak gerçekten en büyük sorun. Türkiye’den giden biri olarak gelenek göreneklere alışmak çok sorun olmadı benim durumumda, ancak orada kaldığım her gün havanının sıcaklığı beni rahatsız etti. Sıcağın diğer bir kötü yanı, açık havada gün içinde herhangi bir aktivite yapmanızı da engelliyor olması. Öyle ki, öğle saatleri gibi şantiyede havanın çok sıcak olduğu zamanlarda, işin durdurulduğu zamanlar oluyor. Sıcağın iyi yanı Türkiye’ye döndükten sonra pek sıcaktan bunalma sorununuz olmuyor, “Bu da sıcak mı ya ben neler gördüm!” deyip gülüp geçebiliyorsunuz 36 derece havaya.

Bu ülkede (daha doğrusu 7 emirliğin birleşiminden oluşmuş şehir devleti) Cuma namazına gitmek çok ciddiye alınıyor. Öyle ki, Cuma günleri tatil! İlk bir iki hafta kafa karışıklığı yaratabiliyor bu durum, ama iyi yanından bakmak gerek: Artık pazartesi sendromu yaşamayacaksınız! Benim gittiğim dönem (25 Haziran-1 Ağustos) Ramazan ayına denk geldiği için, bu konuda biraz zorluk çekmiştim. Çalışma günleri yarım gün oluyor, ancak şantiye stajı yapan arkadaşlar saat 4’te kalkıp sahaya staja gidiyorlardı. Şeriat yönetimi uygulandığı için, Ramazan ayında gün içinde yemek yenen yerler tamamen kapalı oluyor. Bu yüzden, duruma uyum sağlayana kadar aç kaldığım zamanlar da oldu. İş günlerinin yarım gün olmasının tek iyi tarafı, öğleden sonraları şehir merkezine giderek vakit geçirebilme şansıydı. Ramazan ayından sonra ise mesai saatleri eski haline dönüyor ve geriye sadece cuma günü gezme şansınız kalıyor.

Yabancı Dil

İş hayatı standart bir firmadaki gibi, bu yüzden o konunun üstünde çok durmayacağım. Şantiyede veya ofiste stajın nasıl olduğunu bilen herkes, yurt dışında da aynı şeylerle karşılaşacak. Tek fark, etnik köken ve konuşulan dil. Konuşulan dilden bahsetmişken, “Abi Abu Dabi’de staj çıktı ama ben Arapça bilmiyorum, acaba sıkıntı olur mu?” gibi bir düşünceniz olmasın, şayet ülkedeki yerleşik nüfusun sadece %20’si Emirati (B.A.E. vatandaşlarına verilen ad). Günlük hayatınızda markette ya da restoranda karşılaştığınız herkes İngilizce konuşabiliyor. Ufak zorluklar yaşansa da, genel olarak iletişim konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Gezip Görülecek Yerler

Yazıyı buraya kadar okuyup da, “Yurt dışı stajı da çekilecek çile değil arkadaş, bu işe iyisi mi hiç girmeyelim.” demeyin, Abu Dabi’ye gittiğiniz zaman yapabileceğiniz birçok eğlenceli aktivite, gezip görebileceğiniz yerler var. Dubai’den bahsetmeden önce, ilk olarak Abu Dabi’den bahsedeyim. 7 Emirlikler arasında en büyüğü olan Abu Dabi, Ferrari World adında bir mühendislik harikası yapıya da ev sahipliği yapıyor. Oraya gidip de Ferrari World’e gitmemek olmazdı, bu yüzden Yas Waterworld (Abu Dabi’deki oldukça büyük ve eğlenceli olan bir su parkı) ve Ferrari World paket biletlerimizi 350 AED (Arap Emirlikleri Dirhemi, 100 USD = 365 AED sabit kuruyla satılıyor) gibi cüzi bir miktara alarak gezimize başladık. Yas Waterworld’de güzel bir cuma geçirdikten sonra, bir sonraki hafta da Ferrari World’e gittik. Gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Adrenalin tutkunu biriyseniz, dünya üzerindeki en hızlı Roller Coaster’ın da orada bulunduğunu öğrenmek eminim ki sizi sevindirecektir. Ferrari World ve alışveriş merkezleri dışında yapabileceğiniz bir başka şey de çöl safarisi. Bir tur otobüsü sizi şehir merkezinden alıp çöldeki bir kampa götürüyor. Orada isterseniz deveye binebilir, isterseniz ATV’lere binip kumlar üstünde yarışabilir, isterseniz de 4×4 ciplere binip kumul tepeleri üstünde atlayabilirsiniz. Akşam da yöresel yemekler yeyip çölde çay içerek bir gece geçirip, oldukça dolu bir gün geçirebilirisiniz.

Burj Khalifa

Dört saatlik bir uçuşu sadece staj yapmak ve Abu Dabi’yi görmek içingiden pek olacağını sanmıyorum. Abu Dabi’deki stajı en cezbedici yapan kısım Dubai’ye olan günübirlik gezileriniz. Benim Dubai hakkında son derece masumane olan fikrim, şehirdeki gezilip görülebilecek yerlerin çoğunun birbirlerine yakın olmalarını düşünmemdi. Her ne kadar nüfusu az da olsa, her ne kadar bir çöl üstüne kurulmuş yapay bir şehir de olsa, Dubai’de gezilecek yerler arasındaki mesafe oldukça fazla. Burj Khalifa ve çevresi (Downtown Dubai), mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bir inşaat mühendisi olarak kesinlikle ilginizi çekecek birden fazla mühendislik harikası yapı var. Burj el Arab ve Burj Khalifa gibi yapıları görmek, eminim ki inşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencilerine ilginç gelecektir.

Arkadaşlık

Ailenizden ayrı, düzgün yemek yemeden ve uyuyamadan, işlerden dolayı stresli yada boşluktan sıkılmış, sıcaklardan bunalmış olsanız da, yurt dışı stajlarını en güzel yapan şey orada tanışacağınız kişiler ve çok sıkı arkadaş olacağınız diğer stajyerler. Gerçekten birileriyle günlerce aynı odada, aynı kampta aynı şartlarda kalmak, okulda edineceğiniz arkadaşlıklardan daha sağlam olacaktır. İleride sizinle aynı işi yapacak kişiler de sizin bu stajlarda tanıştığınız arkadaşlarınız olacak, sizin sektöre girmenizi sağlayan kişi belki staj yaptığınız şirkette çalışan bir ağabeyiniz yada ablanız olacak. Özellikle yurt dışında aynı memleketten insanların birbiriyle olan ilişkilerinin daha hızlı geliştiğine bizzat tanık oldum. Abu Dabi veya hangi ülkenin hangi şehri olursa olsun, yanınızda başka stajyerlerin de olacağından emin olduktan sonra stajı kabul edin.

Not ortalamanızı yada CV’nizi düşünmeyin ve staj başvuruları açılır açılmaz bir yurt dışı stajına başvurun. Denemeden sonucun ne olacağını ve sizi birçok yönden bu kadar çok geliştirecek ve olgunlaştıracak başka bir fırsatı ne zaman elde edeceğinizi bilemesiniz.

-Cem Şentay

-Civil News 2016

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve sektörün içinden güncel bilgiler almak için sitemiz alt başlıklarından “Güncel” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz