PAYLAŞ

Ağaç evler, barınak amaçlı olmalarının yanı sıra dekoratif olarak da park, bahçe tasarımlarında ve peyzaj mimarisinde önemli bir yere sahip. Ülkemizde de Ege ve Akdeniz bölgesinde bu tarz hizmetler veren turizm işletmeleri bulunuyor.

Birçoğumuz, özellikle de çocukluk yıllarımızda, Amerikan film veya dizilerinde sıkça gördüğümüz geniş bahçeli evlerin bir köşesinde bulunan ve genellikle ailenin küçük çocuğu tarafından zaman geçirmek için kullanılan ağaç evlere özenmişizdir. Mahallenin küçük ve yaramaz çetesinin üssü olarak kullanılan bu yapıların tüm dünyada çeşitli amaçlarla yapılmış örnekleri bulunmakta. Genel olarak bir veya birden fazla olgun ağaç gövdesinin yanında veya dalları arasında inşa edilen bu evler iş alanı, yaşam alanı, oyun alanı, geçici ikamet gibi işlevlerle kullanılıyor.

Doğa Dostu

Barınma amacıyla yapılan ağaç evler, ormanlık alanlarda yapılan faaliyetler için doğa dostu bir seçenek. Çünkü ağaç evler üzerine yapılacağı bir arazi gerektirmiyor ve böylece ormanlar hasara uğratılmıyor. Sıcak kuşak iklim çevrelerinde bulunan ormanlar birçok ağaç eve de ev sahipliği yapıyor. Genellikle bu tip ortamlarda evler, işgalci vahşi hayvanlardan, sel ve taşkınlardan korunabilmek için yükseltiliyor ve böylece ağaç evlerde barınma sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse, Papua Yeni Gine’de bulunan Korowai’de, komşu kabilelerden ve avcı ve yırtıcı hayvanlardan korunmak için yaklaşık 40 metre yükseltilmiş ağaç evlerde yaşanılmakta.

Çok Çeşitli Kullanım Alanları Mevcut

1990’ların ortalarından bu yana, eğlence amaçlı kullanılan ağaç evler ABD ve Avrupa’da oldukça ilgi çekiyor. Ağaç evler, barınak amaçlı olmalarının yanı sıra dekoratif olarak da park, bahçe tasarımlarında ve peyzaj mimarisinde önemli bir yere sahip. Bu yapılar küçük çocuklar tarafından oyun alanı, tatilciler ve doğa sporcuları için barınak olma özellikleriyle popülaritesini arttırıyor. Ayrıca ağaç evler kullanarak hizmet veren lokantalar da bulunuyor. Bunlara ek olarak, ağaç evler otel olarak kullanılarak ticari olarak kazanç sağlanabiliyor. Ülkemizde de Ege ve Akdeniz bölgesinde bu tarz hizmetler veren turizm işletmeleri bulunuyor.

Her Tür Malzeme Kullanılıyor

Ağaç evlerin yapıldığı malzemeler, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ahşap; bir ağaç ev yapımda güçlü, hafif ve düşük maliyetli bir malzeme olması sebebiyle yaygın olarak kullanılır. Çelik ise kablolar, cıvatalar ve sürgüler için kullanılmaktadır. Ayrıca çelik, ağaç evlere 270 kg kadar destek kapasitesi de sağlayabilmesi sebebiyle önemlidir.

Ağaç evi inşacıları pencere çerçevesi, kapı gibi materyalleri bazen geri dönüşüm malzemelerinden veya parçalarından sağlarlar. Bu yüzden ağaç ev inşası, sürdürülebilir madde kaynaklarını ve geri dönüşümcülüğü teşvik için kullanılan yollardan biridir.

Bu konuda ABD’nin en ünlü ustası Pete Nelson, Dünya’da “Bay ağaç ev” olarak tanınıyor. Kendisi bir marangoz olan Nelson, aynı zamanda ailesi ile birlikte Washington’da Tree House Point isimli bir pansiyon işletiyor. Ağaç ev inşa ederken, hangi ağaç ne kadar dayanıklıdır, hangi koşullar o ağacın dayanıklılığını azaltır, kullanılacak malzeme ile uyumlu mudur ya da güneş ışığını en iyi yansıtan ve harika görünüm sunan ağaç hangisidir gibi sorulara cevap arayan Nelson’ın Ağaç Evi Ustaları adında bir televizyon programı bulunuyor.

Bu programda Nelson ve ekibi petrol milyarderlerinin, sinemacıların, iş adamlarının yanı sıra, güçleri oranında orta halli insanlara da istedikleri yerde ağaç ev kuruyor. Hangi ağaca ne tür bir ağaç ev yapılacağı, hangi malzeme kullanılacağını konusunda tam bir uzman olan Nelson, ödenen para ölçüsünde ağaçların tepesinde ister basit bir kulübe ister son derece lüks bir villa yapabiliyor. Evin büyüklüğü, kullanılan malzeme ve donanımına göre fiyatlar 10 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişebiliyor.

İşte Dünya genelinde gerek turistik gerekse mimari açıdan oldukça popüler olan ağaç evlerden bazıları:

Mirror Treehouse, Sweden
Plane Treehouse, Costa Rica
Three Story Treehouse, British Columbia, Canada
Treehouse in Muskoka, Ontario, Canada
Ufo Treehouse, Sweden

Cenk Alp Sezgin

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz