PAYLAŞ

Akashi Kaikyo Köprüsü Japonya’da Kobe şehri ile Awaji Adası’nı birleştiren 1991 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun aynı zamanda 280 metre boyundaki ayakları ile dünyanın en yüksek asma köprüslerinden biridir. 1991 metrelik uzunluğu, yapıldığı dönemlerdeki iklim şartları ve 10 yıl gibi çok kısa bir süre de inşa edilmesi bu yapının ilgi çekmesinin başlıca sebepleridir.

Ada ile şehir arası ulaşım uzun yıllar deniz yolu ile sağlanıyordu. Bu alana, 1955 yılında 100 çocuk taşıyan bir feribotun başka bir feribotla çarpışması ve 168 kişinin ölmesi üzerine, köprü yapılmasına karar verildi. Uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucu 1988 yılında köprü inşa edilmeye başlandı.

Akashi Kaikyo Köprüsü nasıl yapıldı ?

Köprü ayakları denize inşa edileceğinden ilk olarak karada kolonların temelleri dökülmüştür ve denize batırılmıştır. Sualtı temelleri inşasında Laying-Down Caisson metodu korozyona karşı dayanıklı kalması içinse Electro Deposit metodları uygulanmıştır. Kolonların su üstünde kalan kısımları içinse durum çok farklıydı. Beton bir yapı için bölgenin çevre koşulları çetindi. Bu yüzden beton yapılar koruyucu boyalarla kaplandı. Daha sonra kule ayakları da batırılan kolonların üzerine inşa edilmiş ve köprünün entegresi kolay hale getirilmiştir. Daha sonra helikopterler aracılığı ile çelik halatlar kulelere bağlanmıştır. Fakat bu çelik halatlarda korozyon ve su sızması görüldü. Ana kabloyu korumak için kuru hava enjeksiyonu sistemi ile su çekildi. Köprünün boyanmasında, kablo, anahat sıkıntılarının giderilmesi gibi işlemlerde verimliliği ve güvenliği artırmak için de gondol sistemi köprüye uygun hale getirildi.

Akashi Kaikyo Köprüsü

1995 yılında inşaat sırasında 7.2 büyüklüğünde deprem olmuş fakat korkulan olmamıştır. Deprem köprüyü yalnız 1 yıl geciktirmiş ve köprüde 5 milyon dolarlık hasara sebep olmuştur. 5 Nisan 1998’de köprü trafiğe açılmıştır. 4,3 milyar dolarlık değeri ile dünyada inşa edilen en pahalı köprü konumundadır.

Akashi Kaikyo Ana Tasarım Özellikleri

Akashi Kaikyo Köprüsü bulunduğu coğrafya dolayısı ile birden fazla zorlayıcı unsur altındadır. Bunların hepsi ile başa çıkabilen köprü tam bir tasarım harikasıdır. İşte Akashi Kaikyo Köprüsünün bazı özellikleri:

  1. Bölgede maksimum dalga boyu 9,5 metre ve gelgit hızı ise 14,4 km/h tir. Bu sebeple ana iskele 45 metre kotundan başlar.
  2. Akashi boğazı Pasifik Okyanusu’ndaki eşi zor bulunan tayfun bölgelerinden biridir. Bu eşsiz köprü, hızı 300 km/h e kadar ulaşan rüzgarlara karşı bile dayanıklıdır.
  3. Boğazın altın genelde granitle kaplıdır ve temelinde ise kum taşı ve kil taşı vardır.
  4. Bölgedeki fay hatlarının aktifliği, köprüyü depreme daha da dayanıklı yapma konusunu gündeme getirmiştir ve bu köprü öyle tasarlanmıştır ki 8.5 büyüklüğündeki depremlere karşı dayanıklı haldedir.
  5. Köprü 35 m açıklığa sahiptir. 3 er şeritten oluşmak üzere toplam 6 şeritlidir ve 100 km/h hız limiti vardır.

Akashi Kaikyo Köprüsü

Akashi Kaikyö Köprüsü’nde her bir çelik ayağın uzunluğu 298 metredir. Yapımı sırasında 181 bin ton çelik ve 1.42 milyon metreküp beton kullanılmıştır. Köprünün ağırlığı 160 bin ton civarındadır.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve daha fazla ilgi çekici yapı incelemek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” alt başlığına göz atabilirsiniz.

KAYNAKÇA :

aboutcivil.org

http://www.bath.ac.uk

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz