PAYLAŞ

22

Aziz Vasil Katedrali (Rusça: Собор Василия Блаженного) rengarenk kubbeleri, soğana benzer çatı şekilleriyle Moskova, Kızıl Meydan’da karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman Kremlin Sarayı ile karıştırılır.

 

Rus Devletinin Astrahan ve Kazan hanlarıyla yaptıkları savaşları ve kazandıkları zaferleri simgelemesi amacıyla 4.İvan, bir diğer ismiyle korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. 1555’te yapımına başlanan Katedral 1561 yılında ibadete açılmıştır. Yapıda 8 ayrı zaferi simgeleyen 8 ayrı kubbe bulunmaktadır. Katedralin her bir kubbesinin uzunluğu birbirinden farklıdır.

1670 yılından önce kubbelerde som altın kullanılırken daha sonra kubbelerde çeşitli renklendirmeler tercih edilmişir.  En uzun kulesi 65 metreye kadar uzanır. Katedral İtalyan mimar Barma tarafından inşa edilir. Rivayetlere göre bu muhteşem eserin bir örneğini başka yerde inşa etmemesi için Korkunç İvan tarafından İtalyan mimarın gözlerinin dağlandığı söylenmektedir.

SSCB’nin çöküşüyle beraber Ortodoks kilisesi statüsünden müzeye çevrilen yapı hala müze olarak hizmet vermektedir. 1990 yılında Kremlin Sarayı ve Kızıl meydanın bir parçası olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de eklenmiştir.

Aşağıdan Katedralin içerisine ait fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Tavan görüntüsü
İç duvarlar
Katedralin içinden bir görüntü

Kaynakça

Arkitera.com

Wikipedia-Aziz Vasil Katedrali

Pixabay.com

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve daha fazla ünlü yapı görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz