PAYLAŞ
Photo by Imaginechina/REX/Shutterstock Read more: https://metro.co.uk/2016/04/22/would-you-ride-the-worlds-tallest-outdoor-elevator-5834154/?ito=cbshare Twitter: https://twitter.com/MetroUK | Facebook: https://www.facebook.com/MetroUK/

Bailong Asansörü ya da diğer bir deyişle 100 Ejder Asansörü Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Wulingyuan Kanyonu’nun da içinde bulunduğu Zhangjiajie (Çin) ulusal parkında devasa bir uçurumun kenarına inşa edilmiştir. 330 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek ve en ağır asansörü unvanını elinde tutmaktadır.

Photo by Imaginechina/REX/Shutterstock

 

Bu unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiştir. Bailong Asansörü’nün yapımına 1999 yılının ekim ayında başlanmıştır. İş güvenliği ve çevre tedbirleri nedeniyle uluslararası kuruluşlar tarafında uyarılmış, inşası sık sık durdurulmuş ve bu nedenle yapımı 2002 yılına kadar sürmüştür. Resmi rakamlara göre yapımı sırasında 126 milyon Yuan harcanmış olan asansörden günlük ortalama 200.000 Yuan gelir elde edilmektedir.

Photo by Imaginechina/REX/Shutterstock

Yapılmasındaki temel sebep ise Dünya Kültür Mirası listesine girmiş olan Wulingyuan Kanyonu’nun seyredilebilmesi ve bu alanı turistik hale getirmektir. 100 Ejder asansörü olarak da bilinen Bailong Asansörü’nün bulunduğu Wulingyuan Kanyonu ise tam bir tabiat harikası. 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan kanyonda bulunan tepeler karstik ve kuvarsit olmasıyla ünlüdür.  Asansör kullanıma açıldığı yıl 5 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamıştır. Çevresi camla kaplı olan asansör bir kerede 50 kişiye kadar taşıyabiliyor ve günlük yaklaşık 18.000 kişiye kadar hizmet verebiliyor.

Photo by Imaginechina/REX/Shutterstock

3 adet çift katlı asansörden her biri 1 dakika 32 saniye gibi kısa bir sürede yükselerek en üst kata ulaşmakta. Bu asansörlerin her birinin ağırlığı ise 4.900 kilograma ulaşmaktadır.

Guinness tarafından sertifika takdimi

16 Temmuz 2015 tarihinde, asansör resmi olarak Guinness tarafından dünyanın en yüksek açık hava asansörü olarak tanınmış ve sertifikası teslim edilmiştir.

Kaynakça:

insaport.com

blog.stfa.com

asansordergisi.com

guinnessworldrecords.com

metro.co.uk

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz