PAYLAŞ

38 metreye kadar uzayan bu ağaçların kırılma olasılıkları çok düşüktür. Kırılmaya karşı dayanıklı olmalarını ise esneklik özelliğine borçludurlar. Dünyada çok eski yıllardan bu yana yetiştirilen ve birçok alanda kullanılan bitki, inşaat sektöründe yeni popüler olmaya başlamıştır.

Bambu oldukça yüksek gerilme gücüne sahiptir. Bambuların güçleri çeliklerle     karşılaştırılabilir. Bundan dolayı bambular, neredeyse tüm organik maddeler için büyük bir problem olan sudan dolayı çürümeye karşı koruyan geçirmez bir koruyucu tabakaya sahiptir.

   

Bambu Kullanımı ve Gücü

Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde çelik takviyeli betonarmeye çok talep var fakat gelişmiş ülkelerde çelik donatı yerine bol sürdürülebilir, ve son derece esnek Bambu, çeliğin üretilemediği yerlerde alternatif donatı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca ağırlığına göre çeliğe kıyasen Bambunun yüksek gerilme gücünden dolayı betondaki güçlendirme için mükemmel bir seçenektir. Bambu, çelikten 6 kat daha güçlüdür. Buna karşılık, çelik üretmek için gereken enerji bu doğal üründen neredeyse 50 kat daha fazladır. Gerilme yükü uygulamasında Bambu tarafından gösterilen sonuçlar heyecan vericidir çünkü gerilme gücünün bambunun özgül ağırlığına oranı, çelikten altı kat daha fazladır.

Bambu  Sektörde Kullanım Alanları

  • İnşaat malzemesi olarak kullanılır.
  • Büyük bambuların hafif fakat dayanıklı olanları ev yapımında kullanılır.
  • Bambu ile köprüler yapılabilir, su borusu ve kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılabilir. Suya dayanıklı yapısı sayesinde deniz ulaşımında da kullanılmıştır.

Kaynakça

https://bilgihanem.com/bambu-agaci-nedir

/https://engineeringdiscoveries.com/2018/12/02/why-bamboo-is-more-stronger-than-steel-reinforcement/?fbclid=IwAR1VHInAOhZ-OdD7m0iBjqjstNS8UrKeCXd6wHtyG8ez1C76for-VZSRlEs

https://www.ekoyapidergisi.org/653-bambu-celik-takviye-icin-gecerli-bir-alternatif-olabilir-mi.html

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz