PAYLAŞ
1891 yılında Ohio’da bir sokak bilinen en eski beton yoldur.

Kara yolları yapılırken tartışılan 2 yol çeşidi vardır. Bunlardan biri asfalt yollar, diğeri ise beton yollardır. Ülkemizdeyse bu sektör genel olarak tek yönlü çalışmaktadır. Betondan yapılan yollar, asfaltın yanında yok denecek kadar azdır. Bu durumun başlıca sebepleri ise asfalt yolların ilk maliyetinin daha ucuz olması ve de ülkemizde bulunan beton yol çok ses yapar kaygısıdır.

Peki Beton Yollar Böyle Midir?

Amerika’da bulunan MIT üniversitesinin bu konuda yayınladığı bir rapora göre: betonda ilk maliyetin %80 fazla olmasına rağmen seneler içindeki dayanıklılık farklarından dolayı asfalta göre %32 daha tasarruflu olduğu iddia edilmiştir.

asfalt yol

Gelişen yeni tekniklerle de yolun fazla ses çıkarma problemi azaltılmıştır. Hatta beton yollarda bozunmanın yavaş gerçekleşmesinden dolayı ses çıkarma durumu zamanla bir değişim gösterirken; asfalt yollarda bozunmanın daha hızlı gerçekleşebilmesinden dolayı zamanla yolun çıkardığı ses beton yolları geçebilmektedir.

Temel yapı taşları neler?

 

bitüm

Asfaltta temel bağlayıcı eleman bitümken; betonda ise temel bağlayıcı eleman çimentodur. Bitüm ham petrolün atık bir ürünüdür ve ülkemiz bu konuda dışa bağımlıdır. Çimento ise kalker ve kilden oluşan yerli bir üründür. Ülkemiz çimento üreminde Avrupa’da birinci, dünyada da üst sıralardaki önemli bir oyuncudur.

 

 

çimento

Beton yolların avantajları neler?

 • Uzun vadede daha ekonomik hale gelebilmektedir.
 • Daha sağlam bir yapıya sahiptir.
 • Sürüş konforunu arttırmaktadır.
 • Ses yapma iddiası ise geliştirilen yeni tekniklerle azaltılmıştır.
 • Her mevsim uygulanabilir.
 • Sert yapıda olması yakıttan tasarruf sağlar dolayısıyla kullanıcı maliyetini düşürür.
 • Çimentonun ham madde olarak kullanılmasından dolayı yerli ve milli bir seçenektir.
 • Asfalta göre daha çevre dostudur.
 • Yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Asfalt gibi erime yapmaz.
 • Yanmaz.
İMO’dan alınmıştır. Beton yolun yapısı

Toplam Beton Yol 8.1 km

Türkiye, kara yollarına her sene yüksek bütçeler ayırmaktadır. Büyük bir yatırım gerçekleştirmesine rağmen tercihi genelde daha az ömürlü olan asfalt üzerine oluyor. Yukarıda da belirtiğimiz gibi ilk masrafın düşük olması en büyük detay.

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı 67.333km kara yolumuzun sadece 8.1 km’si betondan yapılmıştır. Belediye ve İl Özel İdareleri tarafından yapılan yollarda ise net bir bilgi verilmemiştir.

Rekabet Kamu Yararınadır

Ayrıca sektörde bir kesimin bu kadar ağırlıklı olması rekabet ortamını ortadan kaldırmaktadır. Ekonomi kurallarının gereği olarak, kullanıcı için ne kadar çok seçenek üretilirse maliyetler o kadar düşecektir.

Peki Amerika’da bu durum nasıl?

Özellikle bu konuda Amerika güzel bir örnektir. 1981 yılında Amerika beton ve asfalt yolların arasında bir rekabet oluşturmak için yasa çıkartmıştır. Yasanın getirdiği uygulama, herhangi bir proje değerlendirilirken iki yol çeşidinin de ekonomik ve çevresel anlamda incelenmesinin zorunlu hale getirilmesidir. Bu gelişmenin sonucunda verilere göre maliyetler %10-%60 oranında azalmıştır. Çünkü 2 sektör arasındaki rekabet, fiyatları aşağı çekmiştir.

Kaynakça

 • Bilgiler MHK’nın düzenlediği CIVILCON etkinliğindeki katılımcılardan olan: İsmail Bulut, Özgür Yaman, Barış Akbelen ve Ali Osman Atahan gibi bu sektördeki bilgi birikimi yüksek insanların yaptığı sunumlardan alınmıştır.
 • http://www.imo.org.tr

Beton ile ilgili bazı yazılarımız:

Her Yönüyle Yapıda Deniz Kumu Kullanımı

Beton Yüzeyinde Görülebilen Sorunlar: Renk Değişimi

Beton Yüzeyinde Görülebilen Sorunlar: Tozuma

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz