PAYLAŞ

Meksika mimarisi denince aklına gelen ilk kelimeler neler? Benim için Meksika mimarisi sakinlik, minimalizm, avlu ve çatı terasları ve büyük duvarlar demek. Neden mi? Gelin birkaç örnekle Meksika mimarisini inceleyelim…

Zicatela House, Ludwig Godefroy ve Emmanuel Picault, Oaxaca/Meksika

 

Dışarıdan bakılınca içeriyi tahmin edemeyeceğiniz bu korumacı kabuğun arkasında sakin, dingin ve parçalara ayrılmış evin her odasından ve  serin ve havadar bir avluya açılan bir kapı bulunuyor. Bu içe dönüklük ve özel alanların çok iyi oluşturulmuş olma hissiyatı Meksika mimarisinde genel bir durum.

 

Casa Bruma, Fernanda Canales ve Claudia Rodríguez, Meksika

Bu evi de yine aynı kelimelerle tanımlamak istiyorum; minimal, havadar, bol ışıklı, avlulu, içe dönük ve teras çatılı. Kullanılan malzemeler de yine son derece minimal; beton ve cam.

 

Portico Palmeto, TACO, Merida, Yucatan/Meksika

Böyle bir ofiste çalışmak ister miydiniz?

IK Lab, Jorge Eduardo Neira Sterkel, Tulum/ Meksika

Daha önce eşi görülmemiş, sürdürülebilir mimarinin belki de en estetik örneklerinden biri olan bu sanat galerisi, Karayip Denizi’ni Meksika körfezinden ayıran kıyıda, doğanın tam ortasında bulunuyor. IK Lab dünyanın en yaratıcı zihinlerini vizyoner mimariyle buluşturuyor.

Casa La Quinta, Pérez Palacios ve Alfonso de la Concha Rojas, San Miguel de Allende/Meksika

 

 

 

 

 

 

 

 

Burası büyük büyük iç ve dış mekanlardan oluşan son derece minimal bir hafta sonu Meksika evi. İç ve dış mekanlar arasındaki sınırlamalar kaldırılmış, bütünleşmiş mekanlar haline getirilmiş.

Casa Barragan, Louis Barragán, Cuerámaro /Mexico

Minimalist ve devrimci Pritzker ödüllü Mimar Luis Barragán’in kendisi için tasarladığı evi. Ev, UNESCO tarafından 2004’de Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Ne dersin, yerleşsek mi Meksika’ya? ¯\_(ツ)_/¯

 

Kaynakça:

deezen.com 

 

Dünya üzerindeki çeşitli yapılar hakkında daha fazla yazıya ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz