PAYLAŞ

İstanbul’da yaşayan çoğu insanın dikkatini çeken, çoğu yerden görünen ve uçsuz bucaksız manzarası olan bir kule düşünün. İstanbul’un mega projelerinden biri olan Çamlıca TV-Radyo verici kulesi Şehrin simgelerinden biri haline gelecektir.

Bu devasa TV-Radyo kulesi projesi, İBB’nin 2011’de düzenlemiş olduğu yarışmayla gündeme gelmiş ve seçilmiştir.

Küçük Çamlıca’da Ağustos 2016 tarihinde inşasına başlanan TV-radyo kulesinin ihalesini Sarıdağlar İnşaat almıştır. İnşaat alanı 32.000 m² olan devasa proje için tamamlanmış halinde 30.000 m³ beton ve 3.000 ton yapı çeliği kullanılacaktır. Kulenin yapım tekniği betonarme karkastır. Kuledeki anten ağırlığı 1400 tondur.

Daha sonrasında ihale işleri, projenin düzenlenmesi ve kabulüyle 2016’da inşaata başlanmıştır. Haziran 2017’de biteceği söylenen proje, hava şartları ve rüzgardan dolayı halen daha hizmete açık durumda değildir. Projenin bitiş tarihi şuan açıklanmamaktadır. Fakat yüzde 75’ten fazlası bitmiş durumdadır.

Betonarme yapısı biten kulenin yüksekliği 221 metre olarak tamamlanmıştır. Buna eklenecek 168 metrelik anten yapı mevcuttur. Bu da eklendikten sonra yapı 201 metre kotuna çekilerek toplamda 365 metrelik Çamlıca radyo kulesi tamamlanmış olacaktır. Yapı deniz seviyesinden 583 metre yüksekliğine sahip olacak ve seyir teraslarından bize muhteşem İstanbul manzarasını ayaklar altına serecektir.

Tek bir radyo vericisi

Küçük Çamlıca’da yer alan Çamlıca TV Radyo Kulesinin tamamlanmasıyla Çamlıca’daki tüm anten direklerinin kaldırılacağı, onlarca radyo vericisinin bu kulede toplanılacağı ve böylece Çamlıca’daki görüntünün düzene gireceği söylenmektedir.

Eylül 2017 itibari ile yapının betonarme kısmı tamamen bitmiş ve yalnızca anten kısmının ekleneceğini bildirmektedirler.

Kulenin anten kısmı hidrolik krikolarla kule içerisinden yukarı çıkartılmıştır.

Her biri 4.5 metre olan ve 4 katı yerin altında bulunan toplamda 53 katlı bir yapı meydana gelecektir. Kulenin 39. Ve 40. Katlarında restoran bulunacaktır. Bu da deniz seviyesinden 393.5 ve 398 metre yükseklikte, güzel bir manzara eşliğinde yemek yeme fırsatı sunuyor demektir. Ayrıca 33 ve 34.katlarda da seyir terası yapılmıştır. Devasa projenin tamamlanmasıyla, kulenin yılda 4.5 milyon turist ağırlayacağı ön görülmektedir.

Kulenin bu yıl içerisinde hizmete açılması beklenmektedir.

İstanbul’a bir radyo vericisinin yeterli olmayacağı açıkça ortada. İki büyük verici daha yapılması planlanıyor. Şu anlık birisi Adalar, diğeri ise Büyükçekmece taraflarına olacağı söylenmektedir.

Mars’ta Yapılar İnşa Etmek

Hong Kong 60 Milyar £’luk Yapay Ada Projesini Açıkladı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz