PAYLAŞ

 

Çeliğin rengi, ormanın renkleriyle uyumlu bir şekilde harmanlanmış.

Son dönemlerde artık hepimiz yüksek binalar, gözlem kulelerine alışkınız. Ancak ya bu kule ahşaptan yapılmış olsa ve bir ormanın içinde eşsiz mimarisiyle yükseliyor olsa? Danimarka’da EFFEKT mimarlık şirketinin eseri olan Camp Adventure Park doğa severlerin oldukça dikkatini çekmiş durumda. Camp Adventure şirketi için tasarlanıp inşa edilen kule Kopenhag’ın bir saat güneyindeki Gisselfeld Klosters Skove ormanında ziyaretçiler için muhteşem bir deneyim sunuyor. Kum saati şeklinde tasarlanan yapının 45 metre yükseklikte bulunan gözlem katı ise eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Gözlem kulesi için kullanılan malzemeler sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak seçildi.

Spiral şekliyle yavaşça yükselerek 45 metreye ulaşan kulenin yürüyüş yolları ve rampalarında ormanın kendi üretimi keresteler kullanılırken yapısal elemanlarında ise Corten çeliği kullanıldı.

Tüm yapı elemanlarında corten çeliği kullanıldı.

EFFEKT’in kurucu ortağı Tue Foged, bu tasarımın gözlem katı için denge ve daha geniş açı yaratması sebebiyle tercih edildiğini dile getirdi. Toplamda 900 metre yürüyüş yoluna sahip olan gözlem kulesi toplamda 600 tonluk bir ağırlığa sahip.

Kulenin üstten görünüşü.

Projenin teknik çizimlerine yazının sonunda ulaşabilirsiniz.

Proje İsmi

Camp Adventure Park

Konumu

Denderup Vænge, Næstved, DK

Yılı

2017

Boyutları

900 m yürüyüş yolu, 50 m Kule

Müşteri

Camp Adventure Park

İşbirlikçiler

ARUP

Tasarım Ekibi

Tue Hesselberg Foged, Sinus Lynge, Toni Rubio Soler, Anders Hjortnæs, Yulia Kozlova, Evgeny Markachev, Oscar Elfving, Nicolai Duedahl Hende, Marco Antonio Ravini, Paula Madrid Bergillos, Carlos Suriñach

Ödüller

ICONIC Award 2017 – Visionary Architecture

Geçit, ortak bir oturma alanına sahip.

 

 

Kaynakça

EFFEKT

Designboom

Youtube-Camp Adventure Park

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve daha fazla ilgi çekici yapı görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” alt başlığını inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz