PAYLAŞ

Çoğu insanın hayal edemeyeceği projelere sahip Japonya ‘ daki Shimizu Şirketi ‘nin bir sıra dışı projesi daha…

Bu şirket kıtaları kapsayan bir ağa sahiptir. Japonya ‘ da ve dünyadaki ilk 20 şirket arasında en büyük 5 müteahhitinden biri olarak piyasada yer almaktadır.
Nüfusun artması dünya kaynakları üzerinde bir baskı oluşturuyor. İlerleyen zamanla beraber bu yükü hafifletecek bir proje inşaat aşamasında, Ocean Spiral.
Doğal afetlerden çok zarar gören ülkelerden olan Japonya farklı yüz ölçümlerine sahip birçok adadan oluşuyor, deprem ve tsunami felaketleriyle çoğu zaman gündeme oturuyor. Yükselen deniz seviyesinin adaları da yutacağı öngörülerden biri. Shimizu Corporation adlı bir şirket ise tüm bu doğal afetlere karşı yeni bir projeyi 2015 yılında tanıttı ve 2035 yılında bitirilmesini planlıyor. Bu şirketin amacı okyanusun olağanüstü güçlerinden faydalanmak ve oradaki yaşam boyunca yeryüzünü restore etmek.

Shimizu Şirketi Ocean Spiral İle Neyi Amaçlıyor?

Suların insan yaşamı için ne kadar önemli olduğu konusunda bir bakış açısı daha getiriyor: Dünyanın büyük kısmını kaplayan okyanusların potansiyelini kullanmak. İnsanların bu güçten yeterince faydalanmamasına dikkat çekiyorlar. Sınırsız potansiyeli yeryüzü, atmosfer, deniz tabanları arasındaki bağlantıları sağlayarak kullanabileceklerini söylüyorlar. Dünyanın son sınırlarına gelindiğinden bahsediyorlar ve insan yaşamının devam edebilmesi için karadan ayrılıp sular altında bir habitat oluşturmak amacı ile bu projeyi geliştiriyorlar. Karadaki verimliliği sular altından iyileştirmek ise bu şehrin diğer amacı. Japon Shimizu Şirketi tarafından önerilen bu tasarım sadece sürdürülebilir değil, aynı zamanda tamamen kendi kendine yeterli olacak bir konsept olma özelliği taşıyor.

Su Altı Şehri Kurmanın Önündeki Engeller Nelerdir?

Proje incelendiğinde bu ütopik şehri gerçekleştirebilecek bir teknoloji var mı sorusunu sorduruyor. Teknolojinin acil durumlardaki tahliye sistemleri, hava teminleri, içerideki nem kontrolleri, sıcaklık gibi ihtiyaçları karşılayacak şekilde gelişmesi gerekiyor. Tabii ki 5.000 kişinin ihtiyacından bahsediyoruz. Şirket ise proje aşamasında teknolojide bu yönde bir gelişmenin gerçekleşeceğini ön görüyor. 26 milyar dolarlık bütçesi de bir engel olabilir.

Yeryüzü ile Tüm Bağlantı Kesilecek Mi?

Proje temel iki yapıdan oluşuyor ve yeryüzü ile bağlantıyı sağlayacak sistem Mavi Bahçe denilen devasa bir küre. 500 m (1,640 ft) çapında olan yapının üst kısmı suyun yüzeyinde olacak şekilde tasarlanıyor. Güneş panelleri yerleştirilip enerji sağlanacak ve yer alan 5 kol liman görevi görecek. Konsept olarak konutlar, araştırma amaçlı birimler barındıracak.

Mavi Bahçenin Yapısal Planı

Ana şeklin küre olması su basıncının yarattığı etkinin en aza indirilmesi amaçlanarak tasarlanmıştır. Yeni teknoloji ile gelen reçine betonu kullanılacak ve yapıyı desteklemek için reçine çubuklar kullanılacak. Kaynakların verimli kullanılmasından söz eden şirket burada da doğru malzeme seçmiş. Reçine betonu geri dönüşümü olan PET şişeler kullanılarak oluşturuluyor.

Sistemde yer alan iç kule yapıyı güçledirmek için tasarlanmış. Aynı zamanda içinde birimleri barındıracak bir parçadır. 50 m üçgen şeklindeki akrilik plakalar ve kompozit bir yapı olan FRP kaburga sistem ile sağlamlaştırılacak. Bunun seçilmesinin sebebi mekanik dayanımının yüksek, yeterli fiziksel özelliklere sahip olup aynı zamanda hafif bir malzeme oluşudur.

Mavi Bahçe Neleri Barındırıyor

1- Büyük Giriş
2- Derin deniz suitleri
3- Gözlem gondolu
4- Gezinme alanı
5- Yürüyüş yolu
6- Derin deniz parkları
7- Central Plaza
8- Tatlı su kaynağı
9- Derin deniz gondol platformu

Enerjinin Dönüşümü Nasıl Yapılacak

Mavi Bahçe suyun üstü ile temas ederken temel yapılardan diğeri olan Ocean Spiral, deniz tabanına oturmuş konumdadır. Bu sarmal yapı 15 kilometreyi bulacaktır. Bu yapının barındıracağı birimler ise biyo çiftlikleri, jeotermal enerji reaktörleri gibi sistemlerdir. Okyanustaki akıntılar, suyun sıcaklığı gibi etkenlerden faydalanılacak. Jeotermal reaktörler deniz tabanındaki sıcak noktalara yerleştirilerek şehrin elektrik ihtiyacı karşılayacak.

Yaşayacak 5.000 insan için yiyecek ihtiyacının karşılanması için balık, su bitkilerinin yetişebileceği çiftlikler kurulacak.
Aynı zamanda şirketin amacı doğrultusunda yüksek potansiyele sahip fakat kullanılmayan kaynaklardan yararlanılacak. Bu nedir ? Spiralin sonundaki baz istasyonu, doğal kaynakları deniz tabanından kazmak ve geliştirmek için kullanılacak.

 

 

ECE PINAR KESKİN

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1. Sınıf

Kaynakça
https://www.shimz.co.jp/en/topics/dream/content01/
https://www.dezeen.com/2017/11/06/video-ocean-spiral-shimizu-corporation-spiralling-underwater-city-movie/
https://www.webtekno.com/sektorel/ocean-spiral-h3915.html

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz