Dönen Kule (Rotating Tower) Projesi

PAYLAŞ

Dönen Kule (Rotating Tower veya Da Vinci’ Tower),Dynamic Architecture’nin kurucusu mimar David Fisher tarafından Dubai’de yapılması amacıyla dünyanın ilk hareketli binası olarak  tasarlanan, 420 metrelik (1,138 ft), 80 katlı, 360 derece  dönebilen, akıllı, içi hem ev hem ofis hemde otel olarak kullanılması tasarlanan bir kuledir.

Dönen Kulenin her katının bağımsız olarak dönmesi,  kulenin değişen bir şeklinin estetik olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Her kat dakikada maksimum 6 metre (20ft) veya 180 dakikada bir tam dönüş yapmak üzere tasarlanmıştır.

https://whatson.ae/dubai/2017/11/rotating-skyscraper-dubai-2020/

Dönen Kule’nin Diğer Projelerden Farkı Nedir?

Bu Dönen Kule’nin (Rotating Tower) ilginç bir tasarımının yanı sıra, inşaatında da farklı teknikler kullanılmıştır. Her kat fabrikada üretilmiş ve dünyanın ilk prefabrik gökdeleni unvanına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Rotating Tower’ ın (Dönen Kule) yaklaşık %90’nı bir fabrikada kurulacağını ve sonradan inşaat alanında birleştirileceği söylenmiştir. Böylelikle normal bir kule inşaatından %30 daha az zaman harcanılacağı planlanmıştır. Zamandan tasarruf edilirken aynı zamanda kulenin prefabrik bölümleri sayesinde projenin işçi maliyetinde tasarruf edilmesi düşünülmüştür. Mühendisler; işçilerin, kulenin prefabrik parçalarını fabrikada üretmesi,  iş güvenliği açısından da iş riskini daha aza indirmeyi öngörüyorlardı.

https://www.designbuild-network.com/projects/dubairotatingtower/

Neden 360 Derece Dönebilen Bir Kule Tasarladılar?

Kulenin 360 derece dönmesi , Dubai’nin manzarasından verimli bir şekilde yararlanılmasını sağlayacaktı. Aynı zamanda  kule dönerken,  kulenin içindeki yaşayan insanların  güneşin verimliliğinden en verimli bir şekilde faydalanılması planlanmıştı. Akıllı ve tükettiğinden daha fazla enerji üretme niteliğine sahip olan bu tasarım aynı zamanda Dubai de bile lüx ve ihtişamın sembolü niteliğinde bir tasarım olarak görülüyordu.

Dönen Kule Projesinin Son Durumu Nedir?

2008 yılında David Fisher  tasarımı olan Dönen Kule’nin  (Rotating Tower)  tam olarak 2010 yılında bitmesini planladığını söylemişti.2011 yılında David Fisher daha önceden hiç dönen bir kule tasarlayıp inşaatını yapmadığını belirterek bu inşaat sürecinde her ayrıntıyı göz önüne katıp, her bir sorunu düşünüp çözüm bulunması gerektiğini belirterek bu eşsiz kulenin 2020 yılında tamamlanması planlandığını açıkladı. Dubai de bu kadar eşsiz kuleler arasında şimdiden bu kule herkesin dikkatini kendi üzerine çekmeye başlamış durumda.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdaki gibi sıradışı yapıları görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz