PAYLAŞ

Çağımızın en popüler yapılarından olan gökdelenlerin arasına katılacak yeni bir gökdelen “Drone Gökdeleni “. İsminden hemen anlaşıldığı üzere bu gökdelenin temel vazifesi dronelara ev sahipliği yapmaktır. Drone teknolojisinin hayatımıza girdiği tarihten itibaren inanılmaz hızlı şekilde değişmesi insan ihtiyaçları için de kuşkusuz olumlu bir gelişme olmuştur.

Haritacılık,reklamcılık,ulaştırma ve daha pek çok alanda kullanılan droneların artık bir gökdeleni de olacak. Amerika Birleşik Devletlerinde New York-Manhattan bölgesinde yer alacak bu gökdelen Hadeel Ayed Mohammad (25), Yifeng Zhao (24) ve Chengda Zhu (24) tarafından tasarlanmıştır. Gökdelen aynı zamanda droneların şarj edilmesini de sağlayacak bir altyapıya sahip olacaktır.

Tasarımda Yepyeni Bir Boyut

Gökdelenin dış cephesi dokuz farklı tipte drone’a ev sahipliği yapacak biçimde tasarlanmıştır. Droneların gökdelendeki platformlarına yerleşirken olası bir zarardan korunmaları ve güvenliklerinin sağlanması için platformlar hem dikey hem yatay konuma gelecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yüzey alanının maksimize edilmesi için cephe katmanlı bir yapıya sahip olacaktır. 2 katmanlı bir dış cephe ve 1 katmanlı iç cephe şeklinde tasarıma sahip olan gökdelen, bu sayede boyutça daha küçük olan droneların da iç cepheye yerleşmesini imkan sağlayacaktır. Binanın transparanlığı da droneların uçup konaklaması esnasında sürekli değişecek, bu da tasarımsal farklılık yaratacaktır. Batarya istasyonundaki yanıp sönecek ışıklar ise dronelara karşı navigasyon görevi görecektir.

Amazon’un Projesi

Uzunluk olarak 1400 feet yani yaklaşık olarak 420 metreye sahip olacak bu gökdelen fikri Amazon şirketinden çıkmıştır. Patenti de alınmış bu proje henüz fikir aşamasında olsa da tüm dünyada oldukça yankı uyandırmış durumdadır. Amazonun bu projeyi geliştirmesindeki temel fikir ürün ve hizmetlerin müşteriye en hızlı yoldan ulaştırılması olmuştur. Giderek artan ürün ve hizmet talebi de tabi ki bir diğer etkendir. Gökdelenin diğer detaylarından biraz daha bahsedecek olursak droneların yaratacağı ses kirliliğinden bahsetmemiz gerekir. Droneların sahip oldukları aksam sebebi ile oluşturacağı gürültü white noise ile çözümlenmiştir. Bunun da patenti tabi ki yine Amazon şirketine aittir. Bir patent de drone’nun yedek motoru ile ilgili olandır. Drone’nun uçuş esnasında bir motoru arızalanırsa yedek motor ile yoluna devam edebilecektir. Yapının ne zaman inşaata başlanacağı ise bilinmemektedir.

Her Detayda Drone Güvenliği

Drone Gökdeleni’ nin en önemli özelliklerinden birisi de droneları yakalama görevi üstlenecek olan robotik kollardır. Uçan dronelar yuvalarına yerleşeceği esnada bu robotik kollar uzuv işlevi görecek ve droneların daha güvenli bir biçimde platformlarına yerleşmelerine olanak sağlayacaktır. Ayrıca olası bir drone hasarı için drone onarımından görevli olan ekip ve robot takımı da düşünülmüştür. Yapıda bulunulması düşünülen bir asansör sistemi de vardır. Bu asansörün görevi ise droneları bina çeperinde taşımak ve ve yine olası drone hasarlarını önlemektir. Gökdelende ayrıca isteyen müşterilerin self servisten yararlanabilmesi için kargo kamyonlarına da yer düşünülmüştür. Yani kısacası yapının hemen hemen her detayı dronelardan maksimum fayda elde edecek şekilde tasarlanmıştır. En kısa sürede projenin hayata geçmesini merakla beklemekteyiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz