PAYLAŞ

Birleşik Arap Emirlikleri başbakanı , Dubai’de 15 km uzunluğunda bir ulaşım sistemi kurma projesini onayladı. Proje, caddelerin üzerinden geçip komşu yüksek binalar arasındaki geçişleri kolaylaştıracak.

Sistem, Dubai’nin caddelerinin üzerine monte edilmiş rayların altından geçen ve rota boyunca 21 istasyonda duran kapsüllerden oluşmakta. Dubai Uluslararası Finans Merkezini Dubai şehir merkezine bağlayacak olan proje Belarus şirketi SkyWay Technologies Co. tarafından tasarlanmıştır.

SkyWay taşıma kompleksi verimli ve düşük maliyetli “çelik jant – çelik ray” bağlantısı için elektrik motorları kullanır ve enerji ihtiyacının % 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından (güneş ve rüzgar) karşılayabilir.

Ulaşım ve altyapı kompleksi için gerekli arsa kara ve demiryolu (tramvay) sistemlerine kıyasla kabaca 100 kat daha küçüktür. Ayrıca yüksek binaları birbirlerine bağlarken ek bir arazi tahsisine ihtiyaç duymamaktadır.

Bölmeler elektrik jeneratörleri ile donatılmış ve kapsüllerin ulaşabileceği maksimum hız 150 km/s olarak ön görülmüştür.

Dubai Medya Ofisi, sistemin saatte 17.000 yolcu taşıyabileceğini belirtti. “Dubai’nin kulelerinden geçen, modern tasarımlı bölmelere sahip kentsel bir geçiş deneyimi sunacak. Eşsiz bir şekilde tasarlanmış istasyonlar ve pist boyunca uzanan demiryolu destekli yapılar ile karakterizedir. Proje, mevcut Dubai Metro istasyonlarıyla tasarım uyumunu koruyacak ”dedi.

BAE Yol ve Ulaşım Kurumu (RTA) sözcüsü, Sky Pods girişiminin, RTA’nın Dubai’deki toplam ulaşım hizmetlerinin% 25’ini dönüştürmeyi amaçlayan Özerk Taşımacılık Stratejisinin temel amaçlarından biri olan özerk ulaşım sağlama çabalarının bir parçası olduğundan bahsetti ve bu çabaların 2030 yılına kadar devam edeceğini belirtti.

Bu proje aynı zamanda RTA’nın toplu taşıma araçlarının entegrasyonunu geliştirme çabalarının bir parçası ve toplu taşıma kullanıcılarının nihai hedeflerine ulaşmalarını sağlayan kısa yolculuklar için çözümler sunuyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://rsw-systems.com/news/skyway-dubai-uae

http://www.yunitskiy.com/author/2015/2015_06.pdf

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz