PAYLAŞ

Dünya’da çevre kirliliği her geçen gün artarken, inşaat sektörünün de bunda payı çok. Mesele bu çoğalan nüfus karşısında atıkları nasıl değerlendirdiğimiz. Dünyada 1970’lerde çevre kirliliği için önlemler alınmaya başlansa da, atık dönüşümü ancak 1990’larda başlamıştır.
Gelişmiş ülkeler kendi kural ve yönetmelikleriyle yüksek miktarda yapısal atıklarda geri dönüşümü sağlamışlardır. Bunların en başında sırasıyla Estonya (%92), Almanya (%86), İrlanda (%80) ve İngiltere (%75), Avusturya, Belçika ve Litvanya (%60-70), Fransa, Letonya, Lüksemburg ve Slovenya (%40-60) gelmektedir.

Betonda Geri Dönüşüm

Sektörde en fazla kullanılan malzeme betondur. Betonu kırma ve ufalama işlemleri ile;
⦁ Geri dönüştürülmüş agrega (kırma taş)
⦁ Dolgu malzemesi,
⦁ Düşük dayanımlı beton bileşiminde agrega (grobeton)
⦁ Yol yapımında alt yapı malzemeleri oluşmaktadır.

Beton geri dönüşüm sistemi.

Cam Atıklarda Geri Dönüşüm

⦁ Yeniden kullanılacak cam
⦁ Geri dönüştürülmüş cam
⦁ Cam lifli yalıtım malzemesi (cam yünü, cam elyaf)
⦁ Seramik,
⦁ Yol döşeme bloğu
⦁ Yol kenarlarındaki yansıtıcı boya üretiminde kullanılmak üzere çeşitli yollarla geri dönüşüm sağlanmaktadır.

Metallerde Geri Dönüşüm

Metaller doğrudan kullanım ve eritilerek yeni metal elde edilmesiyle Mastik asfalt karışımlarında asfalt yüzeyinde değişik oranlarda denenmiş olup olumlu sonuçlar alınmıştır.

Metal geri dönüşüm merkezi.

Yalıtım Malzemelerinde Geri Dönüşüm

Yıkama, kurutma, öğütme ve ezme yöntemleri ile yalıtım malzemeleri yeniden üretilerek kullanılmasıyla birlikte asfalt yapımında da kullanılmaktadır.

Türkiye Artık Harekete Geçmeli

Türkiye’de ise geçerli geri dönüşüm yöntemi “sahada ayıklama” dır. Tasarımcıların çoğu geri dönüştürülen malzemelerin veya 2. El yapı malzemelerinin kullanılmasını desteklerken kimi tasarımcılar kalite düşüklüğü olduğunu düşünerek desteklememektedir. Ülkemizde yeterli bilinçlenme olmaması ve üzerine fazla düşülmemesi nedeniyle gelişmiş ülkelere göre geri dönüşüm miktarı oldukça düşüktür. Hızla artan nüfusla birlikte hazır beton üretimi 2014 verilerine göre son on yılda 4 kat artarak yaklaşık 107 milyon metreküp olmuştur. Bu durumda atıklarımız çoğalmakta ve kaynaklarımızın azalmasıyla birlikte Beton bileşiminin hacimsel olarak %65-75’nin agrega (kırma taş) olduğu düşünüldüğünde, geri kazanılmış ürünlerin önemi artmaktadır.

Kaynakçalar
https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/309730
http://www.abccevre.com/insaat-sektorunde-geri-donusturulebilir-atiklar.html

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz