PAYLAŞ

Dünyanın en saçma binası hangi ülkededir? Üzülerek söylüyorum ki bizim ülkemizde bulunmaktadır. Bu bina 1994 yılında Aktaş İnşaat tarafından Kahramanmaraş’ta inşa edilmiştir. Bina 18 kattan oluşmaktadır. Yaklaşık iki dönümlük araziye inşa edilmiştir. Kahramanmaraş’a gittiğinizde de dünyanın en saçma binasını sorduğunuzda herkes sizi bu binaya yönlendiriyor.

Neden Dünyanın En Saçması?

Google’a dünyanın en saçma binası yazdığımızda 290 bin sonuç arasında ilk sırada bu bina görünmektedir.

Kahramanmaraş deprem bölgesinde olduğundan, bu binanın yapıldığı bölgedeki bina kat sınırı 10 olarak belirlenmiştir. Fakat bu bina 18 kattan oluşuyor. Binanın sağlam olması için devasa kirişler kullanılıyor. Bina yaklaşık 90 bölümden oluşuyor ve bu bölümlerin %60’ı kullanılmıyor. Düşünün bir binanın % 60’ı kullanılmıyor. Bu binaya nasıl nitelikli denebilir ki? Kullanışlı bir mimari projede binanın her karışının kullanılması gerekir. %60’ı kullanılmaması gerçekten korkunç bir oran. Bu bina öyle bir bina ki yıkılamıyor. Peki neden yıkılamıyor? Çünkü binanın yıkım maliyeti bile milyonlara mal oluyor.

Dünyanın En Saçma Binası

Binanın Silueti

Bina Kahramanmaraş’ın siluetini çok ciddi derecede bozmaktadır. Kahramanmaraş’ta birçok mühendis ve mimar bu yapıyı şehre yakıştıramadıklarını belirtiyorlar. Binada kullanılan renkler de oldukça yanlış seçilmiş. Binada sarı, mavi, kırmızı renkler kullanılmış, bu renkler binayı çok ön plana çıkarmış, bu nedenle de şehrin her yerinden dikkat çeker hale gelmiştir. Ben de bu binayı yakından gördüğümde gerçekten şehrin siluetini çok fazla bozduğunu fark ettim. Resimde de görüldüğü gibi etrafındaki binalarla uyumlu bir şekilde tasarlanmamıştır.

Şu Anki Durumu

Dünyanın En Saçma Binası

Bina şu anda Kahramanmaraş İl Özel İdaresi tarafından kullanılmaktadır. Bu bina daha önce satılmak için ihaleye çıkmış, fakat maliyeti nedeniyle hiçbir şirket tarafından satın alınmamıştır. Boş kalmaması için İl Özel İdaresi tarafından kullanılmaktadır. Umarım ülkemizde bir daha böyle kullanışsız, estetikten uzak, şehrin siluetini bozan, maliyetli binalar yapılmaz.

Doğadan Esinlenerek Yapılan Capital Gate

Taipei 101

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz