Dünyadaki En Uzun Yatay Gökdelen

PAYLAŞ

İnşaat sektörünün devlerinden biri olan Çin, ”mühendislik harikası” olarak tanımlanan Raffles City Chongqing yatay gökdelen projesini bitirme noktasına getirdi. Çin’in güney taraflarında inşa edilen bu yatay gökdelen dünyanın en uzun ”yatay gökdeleni” olarak dikkatleri üzerine topluyor. Moshe Safdie’nin tasarımı olan bu proje, 4 adet kuleyi yatay bir şekilde birbirine bağlayarak gökyüzündeki yerini alıyor. Uzunluğu yaklaşık 250 metre (bazı kaynaklar 300 olarak belirtiyor) olacak olan yapı 6 yıllık inşaat sürecinin ardından tamamlanıyor.

Raffles City Chongqing

Crystal adıyla anılan bu köprü şeklindeki yapı, tamamlandığında en yüksek köprüler kategorisinde de yerini alacak. Crystal yatay değil de dikey olarak yapılsaydı Eyfel Kulesi’nin yüksekliğinde olacaktı.

Yatay gökdelende neler bulunacak?

Faaliyete girdiğinde, sonsuzluk havuzu, konsept restoranlar, gözlem galerisi ve gökyüzü bahçeleri gibi detayları içerisinde barındıracak. Geri kalan kısımlar şirketlere ofis olarak, bireylere ise rezidans, avm ve otel olarak hizmet verecek.  Bunların yanında gök köprüsü, gece karanlığında yapacağı ışık şovlarıyla da şehrin içinde dikkatleri üzeri toplayacak.

Tasarım Fikri

Yaklaşık olarak 5.000 adet alüminyum ve 1.000 (bazı kaynaklar 3.000 diye belirtiyor) cam panelden oluşan bu gök köprüsü, eski zamanlarda Çin’de ticaret ile uğraşanların gemilerinin yelkenlerinden yola çıkılarak tasarlanmış.

Kaba inşaat bitti.

Projeyi yürüten şirket kaba inşaatın bittiğini ve sadece iç detayların kaldığını aktarıyor. Hedefleri ise projeyi 2019’un 2. yarısına yetiştirmek.

Yatay gökdelenin ağırlığı yaklaşık 12.000 ton olarak hesaplanmıştır. Etrafı ise cam ve alüminyum paneller barındıran kesintisiz halka şeklinde bir çelik yapıdan yapılmıştır.

Raffles City Chongqing

Crystal gökyüzündeki yerine yerleştirilmek için 9 parça olarak yapıldı. Bunlardan 4’ü kulelerin üzerine inşa edilirken ara segment olan 3 parça yerde hazırlanıp daha sonra gökyüzüne çıkarıldı. Kalan 2 parça da aynı şekilde önce yerde tasarlanıp daha sonra yukarı taşınmıştır. Taşınma görüntüleri için tıklayınız

Geliştirici şirket olan CapitaLand’ın Grup Başkanı Lucas Loh şu açıklamaları yaptı: ”Raffles City Chongqing’in başarılı bir şekilde inşa edilmesi, CapitaLand’ın iyi tasarlanmış birleşik alanların inşa edilmesine dair sicilindeki yeni bir dönüm noktasıdır. Mühendislik teknolojilerinin en son versiyonlarının kullandığı altı yıl süren bu inşaatın ardından, yelkene benzeyen bir ikonik mimari forma sahip olan Raffles City Chongqing’de bulunmaktan gurur duyuyoruz.”

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Chartres Cathedral        Jeddah Tower        136 Yıllık Eser: La Sagrada Familia

Kaynakça

Kaynak 1  Kaynak 2   Kaynak 3

 

 

 

 

 

3 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz