PAYLAŞ

Project Management konusundaki araştırmalarımız doğrultusunda Limak Holding Planlama ve Kontrol Direktörü Eda Yeğinaltay Kurt sorularımızı yanıtladı.

Bütün bunlar gerçek hayatta karşımıza nasıl çıkıyor? Project Management Sertifikası ile ilgili merak ettiklerimizi kendisi de Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan ve Project Management Sertifikası sahibi Limak Holding Planlama ve Kontrol Direktörü Eda Yeğinaltay Kurt’a sorduk. Kendisine bizi kırmayıp sorularımızı yanıtladığı için BÜYAP olarak çok teşekkür ediyoruz.

-Proje yöneticiliği yapma kararını nasıl verdiniz? Karar süreci nasıl gelişti?

Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken ‘scheduling’ dersini çok sevmiştim, master programı araştırması içine girdiğimde Project Management konusu ilgimi çekti. İnşaat sektöründe çalışmak istiyordum, Project Management programları çok geniş kapsamlıydı ve esas olarak inşaat ekonomisini içeriyordu. Her projede uygulanabilir uluslararası standartlara sahip olan bir uzmanlık alanı olarak düşündüm. Yüksek lisansımı bu konuda Northwestern University’de yaptım. Amerika’dan dönünce zaten bu konuda çalışmak istediğime karar vermiştim.

– Türkiye’de proje yöneticiliği standartları hakkında düşünceleriniz neler?

Türkiye’de her şirkette farklı standartlar olduğunu düşünüyorum. Şirket kültürüne bağlı olarak, bazı şirketlerde kendi sistemleri, kendi standartları, proje yönetimi konusunda oturmuş altyapıları mevcut. Bunun yanı sıra, bazı şirketler proje yönetimini sadece sahada yapılan bir aktiviteler bütünü olarak görüyor. Ben projelerin kâğıt üzerinde kazanılması gerektiğine inananlardanım.Türkiye’de standart yapının oturması için zamana ihtiyaç var.

-Project Management sertifikası alırken zorluk yaşadığınız yerler oldu mu?

Zorluk yaşamadım çünkü içinde olduğum konulardı çoğunlukla, bütçe, planlama, fizibilite, proje karlılığı, proje finansmanı vs. gibi konular proje süreçlerinde hep içinde olduğumuz konular. Süreçsel ezbere dayalı bazı teorik konularda çalışmam gerekti.

– Project Management sertifikasının iş hayatınıza nasıl katkıları oldu?

Beklentilerinizi karşıladı mı? Proje yönetimi kavramını hayatımın bir parçası olarak gördüğümden, bu sertifikanın bana ayrıca artı bir faydasını görmedim ama bir pozisyona başvururken uluslararası geçerliliği olması veya bir ihale hazırlık aşamasında şirkette çalışan sertifika sahibi kişilerin sayısının önem arz etmesi sebebiyle faydaları oldu. Sertifikanın sürekliliğini sağlamak için belli periyotlarda yaptığınız işleri, eğitimleri ilgili kuruma onaylatmak, doküman haline getirmek durumundasınız.  Ben bu konuyu takip edemedim iş yoğunluğu sebebiyle. Bir süre önce sertifikam da geçerliliğini yitirdi.

– Project Management sertifikası alım şartları hakkında neler düşünüyorsunuz? Size göre bu şartlar içinden değiştirilmesi ya da geliştirilmesi gereken şeyler var mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi, alım şartlarından çok devamlılığını sürdürmek için gereklilikler, PMI puanı toplamak durumunda kalmak zorlayıcı. Birçok insanın PMI puanı kazanmak hedefiyle eğitimlere katıldığını duymuştum. Bu şartlar hakkında daha farklı iyileştirmeler yapılabilir.

– Project Management sertifikası almak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu sertifikayı bu konuların hiç içinde olmayan kişilerin alması zor olabilir, deneyim çok önemli.  Konular çok teorik gibi görülebilir. Bu sebeple, çalışırken bir projenin içindeyseniz, bu sertifikayı almanın daha kolay ve faydalı olacağını düşünüyorum. O zaman, dersleri gerçek hayatla daha iyi örtüştürmek mümkün olur. Teoride kalmaz.

Civil News

Mimar Aydan Volkan: Her Yapının Kendine Ait Bir Kimliği Olmalı

Erdem Arıoğlu ile Söyleşi

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz