PAYLAŞ

2018’in ocak aylarında belki ilerde yolum Dubai’ye düşer diye önden bir gezi yapmaya karar verdim. Sonuçta Dubai, inşaat mühendisleri için ders niteliğinde yapıların bulunduğu büyük bir şehir. Gökdelenler, yollar, metrolar ve inşa edilen her şey günümüz inşaat sektörünün en gelişmiş versiyonlarını barındırmaktadır. Doğal kaynak zenginliğiyle bir anda yükselişe geçen Dubai, adeta çölü dünyanın en popüler yaşam alanlarından birine çevirmiştir.

Dubai 1991

3 milyonu aşkın nüfusa sahip olan şehrin nüfusu her geçen gün gelen göçmenlerle artmaktadır. Nüfusun yüzde 80’ini oluşturan bu göçmenler birçok farklı ülke vatandaşından oluşmaktadır. Göçmenler orada ne kadar çalışırsa çalışsın Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olamazlar. Onları orada tutan temel sebepse tabii ki maddi olanaklardır. Pahalı bir şehir olmasına rağmen maaşların yüksek olması birçok meslekten insanı kendisine çekmektedir. Gelir vergisinin bulunmaması da maddi olarak daha cazip bir durum oluşturmaktadır.

Dubai’de Düşük Suç  Oranı

Dubai için belirtmem gereken başka bir detaysa suç oranlarının çok düşük olmasıdır. Bu kadar işçi göçü almasına rağmen bu denli düşük suç oranına sahip olması şaşırtıcıdır. Araştırdığımda ise sebebinin ağır cezalar olduğunu görmüştüm. Geceleri gezmeyi seven biri olarak akşamları herhangi bir tedirginlik yaşamadan gezebilmiştim. Avrupa’nın gözde şehri Paris içinse aynı şeyleri söyleyemem. Orada da yüksek bir göçmen nüfusu bulunuyor ama Dubai’nin aksine özellikle geceleri güvenliğin pek yüksek olmadığı bilinmektedir. Gece benzin aldığımız bir istasyonda ödeme yapılan yerin kapısının kilitli olduğunu görmüştüm. Sadece ufak açık bir cam kısmından ödemeyi gerçekleştirmiştim. Bu örneği 2 şehrin de yüksek sayıda göçmen barındırması ve turizm sektörünün önemli şehirleri olmasına rağmen güvenlik konusunda aralarında ciddi fark olduğunu göstermek için verdim.

Dubai’de canınızın sıkılması zor 

Eğer turistik olarak bir gezi düşünüyorsanız  Dubai’de çok sayıda yapılacak aktivite -alışveriş, çöl safarisi, gökdelenlerin gözlem kulelerine çıkmak, dünyanın en büyük akvaryumunu gezmek, tema parklarını ziyaret etmek ve daha birçok etkinlik- bulunmaktadır. Çoğunda da dünyanın enlerindendir. Bu konudaki tek eksikliği doğal ve tarihi güzellik barındırmamasıdır. Bu tarz detayları daha önemli bulan kişiler için güzel bir tatil lokasyonu değildir.

Dirhem -Türk Lirası

Birleşik Arap Emirlikleri’nde para birimi olarak dirhem kullanılır. Benim gittiğim dönemde Türk parasıyla aralarında kafa kafaya bir durum vardı. Az önce baktığımda ise 1 dirhemin 1,44TL olduğunu gördüm.

Burj Khalifa & Dubai Mall

Duba’nin temel sembolleri

Kentin temel sembolleri Burj Khalifa ve Palmiye Adaları’dır. İkisi de birbirinden büyük projelerdir. Birinde dünyaya deniz nasıl doldurulur dersi diğerindeyse sınırlar nasıl zorlanılır dersi verilmiştir. Ne kadar Burj Khalifa istenilen yüksekliğe çıkamamış olsa da günümüzün hala en yüksek binasıdır. 828 metre yüksekliğinde ve 163 katlıdır.

Dubai’de Ulaşım

Şehirde ulaşım metro ve taksilerle gerçekleşiyor. Benzinin ucuz olmasından dolayı taksilerin fiyatları çok pahalı değil. Taksi ücretleri Türkiye’deki fiyatlara yakın rakamlara sahip ama oradaki gelirlerin yüksek olmasından dolayı taksi fiyatları ucuz olarak nitelendiriliyor. Metro ağıysa gelişmiş ağıyla birçok destinasyona ulaşabilmektedir. Açıkcası benim işimi tam anlamıyla görmüştü. Ayrıca metroda kadın-erkek vagonlarının ayrı olması dikkatimi çekmişti. Bir de Bussines Class diye ayrı bir vagon daha vardı. Hafif kaçak olarak denemiştim. Daha rahat koltuklar, dışarıyı daha güzel gören geniş camlar gibi farklılıkları vardı. Gidenlere denemelerini tavsiye etmem çünkü cezası var. Ben fark edildiğimde uyarıyı görmedim vs diyerek durumu zor kurtarmıştım.

Palmiye Adası

Yüksek sıcaklık ve nem

Araştırdığımda şehrin en büyük problemlerinden birinin sıcaklık ve nem olduğunu öğrenmiştim. Özellikle yaz aylarında dışarıya çıkılmayacak duruma geliyormuş. Ocak ayında gittiğimdeyse hava haziranın başları gibi bir seviyedeydi. Denize girenler falan için en uygun vakitlermiş. Ondan dolayı en popüler dönemler kış dönemleri.

Türklere karşı bakış açısı

Gittiğim dönemde iki ülke arasında siyasi bir kriz yaşanmıştı ama açıkçası ben genel olarak Türk olmamdan dolayı herhangi bir tepkiyle falan karşılaşmadım. Aksine her gören Türk dizilerinden öğrendiği kelimelerle Türk dizilerini takip ettiklerini belirtmeye çalışıyordu. Genel olarak sıcak karşılamalar yaşadım.

Yemekler nasıl?

Yemek konusundaysa herhalde dünyadaki en fazla çeşitte mutfağı barındıran yer Dubai olabilir. Her ülkenin mutfağına denk geliyorsunuz. Hem farklı ülkelerden gelen göçmen ağırlıklı olması hem senede 11 milyon turist çekmesi birçok seçenek oluşması için ön ayak oluyor. Her mutfağı da en iyi temsil eden yerleri bulabilirsiniz ama tabii ki fiyatlar da ona göre oluyor. Zaten genel olarak şehrin pahalı olduğu bir gerçek.

Expo 2020& Dubai

Çöle doğru safari yapmaya giderken dikkatimi çeken bir inşaat sürecini sorduğumdaysa Expo 2020 için yapıldığını öğrenmiştim. Organizasyonun 2013’te Paris’te yapılan oylamayla Dubai’de yapılması kararlaştırılmış. Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan Expo, “exposition”ın kısaltmasıdır ve “sergi” anlamına gelir.

Expo 202 için tasarlanan yapı

Mühendislere tavsiyeler

Forumlardan takip ettiğim kadarıyla ileride orada çalışmayı düşünen mühendis adayları için bazı tavsiyeler;

  • Vatandaş olamadığınız için bazı kişiler çalışma için ne kadar güzel olsa da belli bir süre sonra tecrübe edinip ülke değiştirmeyi öneriyor.
  • Kiralar ve yaşam çok pahalı onun için maaş konusunda dikkatli olmak gerektiği öneriliyor. Ekşide Dubai’ye giden birinin ifadesiyle 10bin dirhem minimum tutar olmalıymış.
  • İş olanakları bitmiştir diye düşünülmemeli, sürekli iş ilanları veriliyormuş.
  • İngilizce çok önemli bir detay. Çünkü şehirde herkes İngilizce biliyor. Hatta bazı Araplar bile aralarında İngilizce konuşmaya başlamış.
  • Her iş gibi bu konuda da sabırlı olmak gerekiyor. Tecrübe kazandıkça daha güzel olanaklar oluşacaktır.
  • Maaş yanında konaklamayı ve ulaşım ücretlerini konuşmak önemli bir detaymış.
  • Tatil günleri bizdekinin aksine Cuma ve Cumartesi’dir. Bazı şirketlerse 6 gün çalışma istemektedir. Bu gibi hususlara da dikkat edilmelidir.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz