PAYLAŞ

Ülkemizdeki estetikten yoksun yaşam alanları problemi tez konularına girebilecek kadar detaylı bir konudur. Ayrıca yaşam alanlarımızı doğrudan etkileyen bu konuda maalesef yeterli özeni gösteremiyoruz. Ben de konuda uzman olmasam da, yaptığım okumalar ve gezilerden çıkardığım kadarıyla çoğumuzun bildiği bazı detayları elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağım.

Kahramanmaraş’ın tüm çehresini bozan bir yapı

Ülkemizde estetik kaygı gözetilmeden inşa edilen yapıları yaşam alanlarımızda görmek pekala mümkün. Köy denince nasıl aklınızda kabaca çamurlu yollar, sıvasız evler canlanıyorsa; şehir denince göze hitap etmeyen, estetikten yoksun Türk apartman mimarisi canlanıyor.

Farz edelim ki herhangi bir şehrimizde herhangi bir mahallede yürüyor olalım. Kafamızı kaldırarak etrafı incelemeye başlarsak: ilk gözümüze çarpacak detay tasarlanış açısından dış cephelerinin birbirinden farklı görüntüleri ya da ne bileyim yan cepheleri sıvasız binalar olacaktır. Bu farklılık çeşitlilikle karıştırılmasın. Buradaki ana mesele mimari tarz ve üsluplardan uzak tasarlanmış yapılardır. Yapılarda bir sonraki dikkat çekecek detay ise şüphesiz ki renk cümbüşü olmaları. Sanki bu mahalleler yapılırken, tüm ustalar aynı anda inşaata başlamış ve yapılarını örtülerle birbirlerinden saklamış sonra bitince de hepsi aynı anda örtülerini açmış. Büyük ihtimalle bu senaryodan çıkacak düzen de yaşadığımız mahallelerden pek farklı olmazdı.

Estetikten kastım her biri tasarım harikaları olan sokaklardan bahsetmiyorum. Ya da binaları nakış nakış işleyelim de demiyorum tabii ki. Çünkü ekonomik gerçekler de projelerimizi etkileyecektir. Göze batmayan, belli bir uyum ve planla inşa edilen yapıların belki ruh sağlığımıza bile iyi gelebileceği unutulmamalıdır çünkü düzensizlikler kaosa giden yollarda temel yapı taşlarıdır.

Kırsalından şehre bu tutumun stabil olması da bize problemin direk genetik kodlarımızda gizlendiğinin ipuçlarını veriyor. Buradaki problemi anlamak için sorunun nelerden kaynaklanabileceğine bir göz atalım.

Estetikten Yoksun Yapıların İnşa Edilmesinin Sebepleri

 • Bu tarz detaylara dikkat etmek insanın kendine ve sonraki nesillere verdiği değeri gösterir. Acaba bu intizamı kendimize çok mu görüyoruz?
 • Hızlı üretim yapayım derken kalite ve görselliği 2. plana mı atıyoruz?
 • Yaşadığımız yerleri olduğu halleriyle kabullenip, üzerine kafa yormayıp  hatta daha iyisini talep dahi etmememiz mi?
 • Yaptığın işi güzel yapmaktansa o işi yapmış olmak için yapmak mı?
 • Belli bir sanat kültür birikiminden yoksun olmamız bu detayları gözümüzde önemsiz mi yapıyor?
 • Yapıların tasarımı konularında alanında uzman kişilere başvurmama gibi kötü bir huyumuz mu var?
 • Bu konularda yetkili organların gerekli hassasiyetleri göstermemesi hatta kanunlarda bir düzen olsa bile hayatta uygulanışında eksikler mi var?
 • Bir bölgenin imara açılmadan önce parsel parsel bir düzeni yapılmadan inşaatların başlaması sonra da yapılan yapılara göre bir düzen oluşturma çabası acaba yanlış bir yol mu?
 • Kasabalar çapında düşünürsek de orada yaşayan insanların oralara para bağlamamak istememesi ve kafalarında hep şehirlere göç etme fikrinin bulunmasından dolayı tek beklentilerinin kendilerini güvende ve sıcakta tutacak bir ev olması bu kadar özensizlik için geçerli bir sebep mi?
 • Şehirlere yoğun bir göç oldu ve altından kalkamadık demek biraz kolaya kaçmak gibi değil mi?
 • Güzellik gibi kavramların sadece parayla oluşabileceğini mi düşünüyoruz?

Peki bu alanda güzel işler yapan mimarlık ve inşaat ofisleri yok mu derseniz tabii ki dediğim değerleri önemseyen birçok şirket var. Ya da atalarımızdan bizlere kalan yapılar istenildiği zaman ne kadar estetik yapıların yapılabileceğini bizlere gösteriyor. Yeter ki bu konu hakkında samimi bir emek gösterelim.

Ayrıca sanatın öyle bir doğası vardır ki herhangi bir dalı alanında yapacağınız gelişmelerin izlerini sanatın öbür alanlarında da görebilirsiniz. Mimaride yapacağınız bu değişimler elbet zihniyeti de farklılaştırarak öbür alanlara tesir edecektir. Kötü şeyler gibi güzel şeyler de bulaşıcıdır. Yeter ki şifayı kapalım.

Kartal’da Çöken Bina Bize Neler Anlatıyor

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz