PAYLAŞ

İngiltere’nin Newcastle kentinde, Tyne Nehri’nin üzerinde bulunan ve eğimli bir yapıya sahip olan Gateshead Milenyum Köprüsü alanında tam bir mühendislik harikası olarak görülmektedir.2001 yılında halkın kullanımına açılan ödüllü yapı, WilkinsonEyre mimarlık ve Gifford yapı şirketi tarafından tasarlanmıştır.

7 Mayıs 2002’de II. Elizabeth tarafından resmi açılışı yapılan köprünün yapımında harcanan 22 milyon pound ise Milenyum Komisyonu ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından finanse edilmiştir.

Tasarım ve Yapımı

Yapım şekli ve tasarımı itibariyle alanında tek olma özelliğini taşımaktadır. Köprünün bu eşsiz özelliğini tek ayaklı yapıda olması sağlar. Köprü sadece bisikletçiler ve yayalar tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca gemi geçişleri de düşünülmüş ve köprü açılır kapanır bir sisteme sahiptir. Yukarı açılarak deniz araçlarının rahatlıkla geçişine izin vermektedir. Rüzgar hızını bağlı olarak açılış ve kapanışı dört buçuk dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleşen köprünün bir diğer özelliği ise çevre dostu tasarımıdır. Açılış ve kapanışında üzerindeki çöpleri toplayan bir tasarıma sahip olan köprüde nehrin kirletilmemesi de gözetilmiştir.

Köprünün açılıp kapanma anı.

126 metre uzunluğa sahip olan köprü, şekli ve eğilme biçiminden dolayı “Göz Kırpan Köprü” olarak da anılır. Yükseklik açısından ise, komşusu olan Tyne Köprüsü’nden biraz daha kısadır ve şehrin en yüksek on altıncı yapısıdır.

800 ton ağırlığındaki bu yapıyı yerleştirmek üzere dünyanın en büyük yüzer vinci olan “Herkül” isimli vinç kullanılmıştır. Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Birliği (IABSE) tarafından 2005 yılında Olağanüstü Yapı Ödülü’nün de (Outstanding Structure Award) sahibi olmuştur.

Köprünün inşası sırasında köprüyü çarpışmalardan korumak için önüne iskele direkleri kurulmasına rağmen görsellik açısından rahatsız edici olduğu ve ihtiyaç duyulmadığı gerekçesiyle Mart 2012’de kaldırıldılar.

İskele direkleri ön kısımda görünmektedir.

Kemer Yapısı

Tek bir gövde şeklinde tasarlanan köprü yay şeklinde iki çelik kemer barındırıyor. Bunlardan birisi yaya ve bisiklet yolunu oluştururken diğeri ise köprünün üstündeki destekleyici kemeri oluşturuyor. Bu iki kemer birbirlerine süspansiyonlu çelik halatlarla bağlanıyor.

Her bir kemer 45 cm çapında sekiz adet hidrolik motor ile beraber 40 derecelik açıyla hareket kabiliyetine sahip. Yol yükselirken, destek veren kemer alçalıyor ve böylece yüksekliği 25 metreden kısa olan deniz araçlarının geçişini mümkün kılıyor.

Hidrolik motorların yer aldığı beton iskele. Fotoğraf: Glen Bowman

Açılış ve kapanış hareketi sırasındaki görünüşü “Göz Kırpan Köprü” olarak adlandırılmasına neden olmaktadır. Tasarımı sayesinde enerji kullanımı konusunda oldukça verimli olan köprünün Nisan 2017’de her kalkıp inişi £3.96 gibi oldukça düşük bir rakama mal olmuştur.

Köprünün gece aydınlatması.

Gateshead Milenyum Köprüsü için bu dikkat çekici özelliklerini daha da öne çıkarmak ve görsellik katmak amacıyla aydınlatma konusu da ihmal edilmemiştir. Kemerlerde kullanılan aydınlatmalar geceleri nehrin görüntüsüyle birleşerek adeta bir görsel şölen oluşturmaktadır. Aydınlatma tasarımıyla da köprünün ana tasarımı gibi birçok ödül kazanan bu yapı ışık kirliliğine neden olmadan oldukça şık bir görünüm sunmaktadır.

Kaynaklar

Wikipedia-Gateshead Millennium Bridge

Gateshead Millennium Bridge Website

Gateshead Millennium Bridge Awards

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz