PAYLAŞ

Evrim Kulesi, Rusya’nın başkenti Moskova’da Moskova Uluslararası İş Merkezi’nde bulunan bir gökdelendir.  Britanyalı Mimar Tony Kettle tarafından tasarlanmıştır.

Yapım Yılı: 2011 – 2014

Ana müteahhit: Rönesans Holding

Yükseklik: 246m

Kat Sayısı: 55

Alan: 169.000 m²

Lokasyon: Moskova, Rusya

Kullanım Amacı: Ofis

Yapı Malzemesi: Beton

Mimari Tarz: Neo-Fütürizm

Bina, Moscow City’nin yeni mimari simgesi haline geldi. Rönesans Holding; uluslararası ve Rus uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen projeye genel yüklenici olarak görev yaptı. Bina, state-of-the-art mühendislik teknolojileri ve Rus mimari tarzı özelliklerini birleştiriyor.

 

Binanın tam maliyeti bilinmemekle birlikte, RBK Group 446 milyon ABD doları ile 520 milyon ABD doları arasında olduğunu tahmin ettiklerini açıklamıştır. Kuleden metro istasyonuyla doğrudan Vystavochnaya ve Bagration köprülerine geçiş vardır.

Rodin’in The Kiss heykelinin, Aziz Vasil Katedrali’nin ve Tatlin Kulesi’nin görüntülerinden ilham alan evrim niteliğindeki dönen bina yapısı, gelişim ve gelecek fikrini temsil ediyor.

Tatlin Kulesi(solda), The Kiss Heykeli(ortada), Aziz Vasil Katedrali(sağda)

54 katlı bina, 80 bin metrekarelik ofis alanıyla Moskova Uluslararası İş Merkezi’nin en prestijli yapıları arasında yer alıyor. Binanın merkez noktasından başlayarak 54 katın her birinin 3 derece kıvrılarak yükselmesi, gökdelenin tabandan tavana toplamda 150 dereceden fazla bir açıyla saat yönüne doğru zarif bir dönüş elde etmesini sağlıyor.

Evrim Kulesi’nin içinde çeşitli ofis binaları ve evlilik sarayı vardır. Gökdelen yapımı 2011’de başlayıp rekor sürede tamamlanmıştır. 2014 yılında faaliyete geçmiştir. Proje, dünyanın en iyi gayrimenkul projelerinin belirlendiği MIPIM 2016’da finale kaldı.

Bina, geniş bir yeraltı otoparkı, doğrudan bağlantılı metro istasyonu ve yaya köprüsü ile tasarım ve mühendisliğin mükemmel bir karışımıdır. Binanın estetik şekli, şehirde sevilmesini sağlamıştır. Tamamlanmadan önce bile reklamlarda, afişlerde ve dergilerde yer almıştır.

Kaynakça:

Interesting Engineer

Rönesans Holding – Evrim Kulesi

 

Temeli Gökyüzüne Atılacak: Analemma Tower

 

Dünyadaki En Uzun Yatay Gökdelen

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz