PAYLAŞ

Hong Kong’da hızla artan nüfusla birlikte yaşanan konut krizi üzerine hükümet yapay ada projesini açıkladı. Dünyanın en büyük yapay adaları olacak projenin maliyeti ise yaklaşık 60 milyar £. Hükümet; 1000 hektarlık alana sahip olacak dört adayı, Hong Kong’un en büyük adası olan Lantau’nun kıyısına inşa etmeyi planlıyor. Denizin doldurulmasıyla oluşturan ve yapıldığı dönemde oldukça ses getiren Dubai’deki Palmiye Adaları 560 hektarlık bir alana sahipken, 1000 hektarlık ada takımı fikri gerçekleştirebilirse oldukça ses getirecek gibi görünüyor.

Projenin Gerekliliği

Bölgedeki hızlı nüfus artışı doğal olarak yeni konut ihtiyacını da beraberinde getirdi. Kalabalıklaşan şehirde yerleşim yeri olarak kullanılacak arazi sıkıntısına bu projenin çözüm olacağı düşünülüyor. Hükümet adaların 260.000 dairelik yerleşim alanına sahip olacağını, bu dairelerin %70’inden fazlası dünyanın en yoğun nüfuslu ve aynı zamanda en düşük alım gücüne sahip bölgelerinden biri olan Hong Kong’da toplu konutlar için ayrılacağını açıkladı. Çalışmalar 2025’te başlayacak ve halk 7 yıl sonra 2032’de konutlarına yerleşebilecek.

Karşı olanlar da oldukça fazla

Ancak projeyi destekleyenlerin yanında karşı olanlar da oldukça fazla. Eleştirmenler bölgedeki toplam mali rezervin yarısından fazlasına eşdeğer olan maliyetin Hong Kong’u finansal olarak zor duruma sokabileceğini öne sürüyor. Güney Çin Sabah Postası ise halkta oluşan yeni adalar için hükümetin parası olup olmadığına dair endişeleri gidermek amacıyla bakanlığın geçen yıl açıklanan geniş çaplı büyümenin ayrıntılarını açıklamaya karar verdiğini belirtti. Kalkınma Bakanı Michael Wong ise bir basın toplantısında “Genellikle hükümet, bir proje için çalışmalara başlamadan önce maliyet tahminlerini açıklamaz. Ancak halk, projenin kasalarımızı boşaltacağından endişe duyuyor. Sonuç olarak, kesinlikle öyle bir durum yaşanmayacak.” diyerek halka güven verdi.

Çevreciler ise projenin doğaya büyük zararlar vereceğini ayrıca gereksiz olduğunu düşünüyor. Bölgenin nesli tükenmekte olan pembe yunusu, özellikle inşaat çalışmaları nedeniyle risk altına girebilir. Greenpeace ise hükümetin artık kullanılmayan 1200 hektarlık eski sanayi alanlarını inşaat için temizleyip yapıları oraya inşa etmeleri gerektiğini savunuyor.

Açıklanan maliyetin yarısından fazlası yeni yapay adaları için, geri kalanı ise ulaşım ve altyapı çalışmaları için harcanacak. Adalar, 1998’de açılan Hong Kong Uluslarası Havaalanının 20 milyar £ olan maliyetini geçerek şehrin en pahalı projesi ünvanına sahip olacak.

Muazzam Bir Meydan Okumanın Öyküsü: Millau Viyadüğü

Denizin Üstünde Bir Şehir: Palmiye Adaları

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz