PAYLAŞ

Hong Kong hükümeti inşaat sektörüne yaptığı yatırımları yıllık bazda 40 milyar doların üzerine yükseltmeyi hedefliyor. Kalkınma bürosundan Lam Sai-hung “Construction 2.0” adını verdikleri yeni düzenlemeyle inovasyon, profesyonelleşme ve canlanmaya odaklanacaklarını belirtti.

Dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olan Hong Kong, inşaat sektörü tarafından sunulan ve sürdürülen son derece karmaşık ama etkili bir altyapı sistemine sahip.

Ancak, pek çok olağanüstü başarıya rağmen, sanayi zorlu bir gelecekle karşı karşıya ve acil olarak onu ilerletmek için bir stratejiye ihtiyaç duymakta. Bu yatırımları arttırma adımları cesaret verici olsa da, inşaat sektörünün yetenekleri ve kaynakları hakkında mevcut haliyle bazı sorunlara sebep oluyor. Maliyetlerin yükselmesi, iş gücünün yaşlanmasıyla verimliliğin düşmesi; Ayrıca inovasyonlarda ve yeni teknolojilerin benimsenmesinde de bir gecikme olduğu açık. Bunlara ek olarak, sektör son yıllara bütçe aşımları, gecikmeler, saha kazaları ve iddia edilen kalite ve saha denetim sorunları dahil olmak üzere birçok mega projeyle ilgili bir dizi olaya şahit olmuştur. Bütün bunlar, medya incelemelerinin daha yüksek seviyelere çıkmasına kamu güveninin bozulmasına yol açmıştır.

Yenilikçilik

Zorluklar göz önüne alındığında Hong Kong Özel İdare Bölgesi Hükumeti, Construction 2.0 planını ortaya attı. Girişim 3 temel ayağa dayanıyor: yenilikçilik, profesyonelleşme ve yeniden canlandırma.

Yenilik, kabiliyet ve performansı arttırmanın anahtarıdır. Küresel ekonomi, teknolojik gelişmeler ve inovasyondan büyük ve kalıcı bir etki yaşıyor. Verimliği arttırmak ve gelişmiş proje teslim sonuçları için, değişimi kucaklayan bir endüstri kültürü, yeni teknolojilerin kullanımının artması ve inovasyonlar gerekmektedir.

Hong Kong’da bir İnşaat İnovasyon ve Teknoloji Uygulama Merkezi ve İnşaat İnovasyon ve Teknoloji Fonu kurulması da dahil olmak üzere bir dizi eylem yürütülmektedir.

Ek olarak, tüm büyük sermaye işleri projelerinde bina bilgi modellemesi zorunludur ve modüler entegre inşaat gibi saha dışı çalışmaları teşvik edilmektedir.

İnşaat İnovasyon ve Teknoloji Uygulama Merkezi, Hong Kong

Profesyonelliği Geliştirmek

Profesyonelliği geliştirmek, performansı arttırmak için bir başka önemli unsurdur. Hükümet, yapılandırılmış bir proje yönetimi eğitim programı uygulamasının yanı sıra, büyük inşaat liderlerinin çağdaş inşaat liderliği ve yönetim kabiliyetleri ile donatmaları için Büyük Proje Liderleri için bir Mükemmellik Merkezi kuruyor.

Diğer eylemler arasında, taşeronların profesyonelliğinin arttırılması ve iş gücü içindeki mesleki becerilerin artırılması yer almaktadır.

Sektörde Canlanmayı Desteklemek

Uygulama merkezlerine düzenlenen teknik gezilerden bir kare.

Genç yetenekleri çekmek ve yetiştirmek için, inşaat sektörüne katılmanın çekiciliğini ve yararlarını canlandırmak, iş gücünde sürekli öğrenmeyi, gelişmeyi ve bilgi paylaşımını teşvik eden güvenli, temiz ve destekleyici bir ortam sunarken çekici bir kariyer teklifi sunmak çok önemlidir.

Hükümet ayrıca, bireysel, kurumsal ve endüstri seviyelerinde çeviklik ve sürdürülebilirliği arttırmak amacıyla sistemin yeniden yapılandırılmasını ve daha geniş ve ticari bir zihniyetin önerilmesini teşvik ediyor.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Hong Kong hükümetinin yayınlandığı Construction 2.0 kitapçığına ulaşmak için tıklayınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz