PAYLAŞ

Çin, son  yıllarda yaptığı devasa projeler ile dünyada adından sıkça söz ettirmekte. Dünyanın en büyük 2. ekonomisi konumunda olan ülke konumunun hakkını sonuna kadar veriyor.

Bu projelerin son örneklerinden olan Hong Kong-Zhuhai-Macau köprüsü geçtiğimiz yılın son çeyreğinde hizmete açıldı. Yapımı 9 yıl süren ve 20 milyar dolarlık maliyetiyle köprü, dünyanın en uzun köprüsü olma özelliğini taşıyor. Bağlantı yollarıyla beraber köprünün uzunluğu 55 kilometreyi bulmakta.

Neden Yapıldı?

Hong Kong ve Makao’dan Guandong eyaletinin Doğu Pearl Nehri bölgesine olan ulaşım bağlantılarında önemli gelişmeler olmasına rağmen batı bölgesi ihmal edilmiştir. Makao’ya yapılan hızlı hidrofor bölgesi dışında, Hong Kong’dan batı Pearl Nehri bölgesine giden yol kıvrımlı ve uzun gelmekteydi. Yaklaşık 200 km uzunluğunda olan bu yol 4 saat sürmekte ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmamaktaydı. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk idare bölgesi olan Hong Kong’un önerisiyle yapılan köprü bu mesafeyi 45 dakikaya indirdi.

Hong Kong-Zhuhai-Macau Projesi

Hong Kong-Zhuhai-Macau köprü projesi üç ana bileşenden oluşur:

Zhuhai Bağlatı Yolu(“ZHLR”) ve Zhuhai-Macao Sınır Geçiş Tesisleri(“ZMBCF”)

Zhuhai / Macao Sınır Geçiş Tesisleri, yaklaşık 209 hektarlık Zhuhai Gongbei’de Guangdong sularındaki yapay bir adada bulunmaktadır. Zhuhai bağlantı yolu bu yapay adadan başlamakta ve Gongbei’den tünel yoluyla Zhuhai’ye doğru ilerlemektedir. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi Guang-Zhu batı ekspres yolunu birbirine bağlıyor.

Projenin üstten görünümü
Ana Köprü

Ana Köprü, Zhuhai Gongbei kapalı yapay adadan, batık bir tüp tüneli ile şekilde gösterildiği gibi Guangdong / Hong Kong sınırının hemen batısında bulunan Doğu Yapay Ada’ya bağlandığı Batı Yapay Ada’ya kadar uzanıyor. Köprü boşluğu-tünel yapısı 29,6 km uzunluğundaki çift 3 şeritli bir ana yol taşımaktadır. 22,9 km uzunluğundaki Köprü’de 280 m ile 460 m arasında üç adet kablo açıklık alanı bulunmakta ve Batı Yapay Ada ile Doğu Yapay Ada’yı birbirine bağlayan deniz altı tüneli yaklaşık 6,7 km uzunluğundadır.

Hong Kong Bağlantı Yolu

Hong Kong Bağlantı Yolu (“HKLR”), Doğu Yapay Ada’dan Ana Köprü Boşluğu Tüneli’ni, şekilde gösterildiği gibi, Hong Kong Sınır Geçiş Tesislerine (“HKBCF”) bağlar. 12km uzunluğunda olup, Havaalanı Adası’nın doğu kıyısı boyunca deniz, viyadük, tünel ve yol bölümleri bulunmaktadır.

Köprü-Tünel Yapısı

Guangdong sularında deniz geçişi için köprü-tünel yapısı kullanma şeması kabul edilmiştir. Köprü yaklaşık 22,9 km uzunluğunda ve Qingzhou Kanalı, Jianghai Kanalı ve Jiuzhou Kanalı’nın karşısında yer almaktadır. Tünel yaklaşık 6,7 km uzunluğundadır ve Tonggu Navigasyon Kanalı ve Lingding West Kanalı boyuncadır. Denizaltı Tüneli, her bir yönde üç trafik şeridini barındırması ve bu nedenle yaklaşık 15 m’lik son derece geniş açıklıklara sahip olması nedeniyle dünyadaki en derin daldırılmış tüp tünellerinden biridir. Tünelin uçlarına yapay adalar inşa edilmiştir. Batı Yapay Ada, Köprünün tünele geçişini sağlar. Doğu Yapay Ada ise, HKLR viyadüğünün tünele geçişini sağlıyor. Tünel, Batı Yapay Ada ile Doğu Yapay Ada arasında yer almaktadır.

İki yapay adada bulunan muhafaza yapıları, şekilde  görüldüğü gibi titreşimli tahrik tarafından monte edilen büyük çelik silindirlerden yapılmıştır. Çelik silindirlerin içindeki hacimler ve muhafaza yapılarındaki hacimler daha sonra kumla doldurulur.

Muhafaza yapılarında kullanılan çeliklerin yerleştirilmesi

Kaynakça:

https://www.hzmb.gov.hk/en/

https://www.telegraph.co.uk/news/world/china-watch/technology/hong-kong-zhuhai-macao-bridge-key-facts/

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz