PAYLAŞ

Modernist mimarinin en önemli mimarı olan Ieoh Ming Pei 1917’de Çin’de dünyaya gelmiş bir Amerikan vatandaşıdır. Bir bankacının oğlu olan Pei, doğup büyüdüğü yer olan ve aynı zamanda Dünya Miras Listesi’ nde yer alan Classical Gardens of Suzhou (Suju’nun Geleneksel Bahçeleri) evin adı ise Aslan Ormanı Bahçesi olup, su ile doğal olarak yapılan birçok kayaç heykellere sahiptir. I.M.Pei burada yapıların doğa ile nasıl birleştiğini özellikle ışık ve gölge hareketlerinin yapılarda nasıl izler bıraktığını küçük yaşta tecrübe etme şansı yakalamıştır. 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne mimarlık eğitimi için giden I.M.Pei ilk olarak Pennsylvania University (Pensilvanya Üniversitesi) mimarlık fakültesine kayıt yaptırmış daha sonra Massachusetts Institute of Technology (MİT)’ye geçerek mimarlık eğitimini tamamlamıştır. Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini kazanmış ve burada Alman mimar ve Bauhaus tasarım hareketinin kurucusu Walter Gropius ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2019 yılında 102 yaşında hayata gözlerini yuman I.M.Pei 20. Yüzyılın en başarılı mimarlarından birisi olarak gösterilmektedir.

Suju’nun Geleneksel Bahçeleri

Ieoh Ming Pei Eserleri 

I.M.Pei gezerek öğrenmenin önemini ‘’Gezen daha çok bilir’’ sözüyle gezerek yerinde hissetmenin önemine dikkat çekmekte ve hayatının temeline de bu düşünceyi oturtan bir mimar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim eserlerini üretirken bile bu düşünceyle hareket ettiğini Islamic Museum of Art (İslam Sanat Müzesi) yapımından önce İslam müzesi bağlamını pekiştirmek için 3 yıl boyunca birçok İslam ülkesini yerinde gezmiştir. Louvre Müzesi piramidi için 2 yıl boyunca müzeye sıradan bir ziyaretçi gibi hatta bazen saklanarak girip çıkmıştır. Mekanın ziyaretçi üzerindeki yarattığı hissi, mekanın kültürünü anlamak I.M.Pei’ nin başvurduğu bir yoldur.

Islamic Museum of Art
Louvre müzesi pramiti

I.M.Pei’ nin eserlerinde geometrik şekilleri kullanması ve döneminin ilerisinde tasarımlara imza atarak çok dikkat çekmiştir. Bu geometri sevdasının da mimarlık eğitimi yıllarında Bauhaus ekolüyle olan ilişkisinden ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Ludwing Mies Van Der Rohe’ nin öğrencisi olan ve aynı zamanda Walter Gropius ile çalışma fırsatı bulan I.M.Pei gerek Bank of China da gerek Nationally Gallery için yaptığı ek yapı geometrik desenleri sevdiğini açıkça gösteriyor.

Nationally Gallery
Bank of China

 

Hayatı boyunca bir çok önemli yapının altına imzasını atan Pei, arkasında bir çok kişiye ilham kaynağı olacak bir hayat bıraktı.

Yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Mimarlar Ne Der Namık Kemal Üniversitesi

 

PAYLAŞ
Önceki makaleYapı Günleri ’20
Sonraki makaleEnric Miralles
Ölçeğin insan olduğu mimarlık, toplumsal bir eylem olmasının yanında mimarlık kültürüne dahil olan, muhatap olan herkesin, kentlinin ortak ürünüdür. Kentte söz sahibi olan insan, günümüz yapılaşmış çevresine ne kadar duyarlıdır? Toplum düzeyinde mimarlık bilinci oluşmadığı sürece gerçek manada iyi tasarlanmış kentler ve kaliteli bir çevre oluşması da mümkün değildir. Bu bilincin oluşmasında mimarlık öğrencilerinin rolü oldukça önemlidir. Bu sorumluluğu edinen bizler, mimarların kente, kentliye, bizlere neler dediklerini tartışmak ve üzerine bir şeyler koymak üzere “Mimarlar Ne Der +? “ tartışma serisini düzenliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz