PAYLAŞ

Teknoloji hızla ilerleyip akıllı sistemler ortaya çıkarken inşaat sektörü de bu gelişmelerin gerisinde kalmıyor. Geçmişten süregelen birçok yöntemin daha pratik ve inovatif  hale gelmesi için çeşitli girişimler yapılıyor. Bu girişimlerden birisi de “akıllı tuğla”. Eğer yenilikleri takip eden biriyseniz bu yenilikçi girişimi duymuş olabilirsiniz.Peki bu akıllı tuğla(smart brick) nedir?

AKILLI TUĞLA NEDİR?

Akıllı tuğlayı en basit halde tanımlayacak olursak akıllı tuğla; KITE BRICKS şirketi tarafından geliştirilen yenilikçi bir yapı malzemesi. Akıllı tuğla, günümüzde oyuncak olarak oynanan legolardan ilham alınarak tasarlandı.Tıpkı legolar gibi iç içe geçerek monte ediliyor ki bu da montajı kolay kılıyor. Tuğlalar birbirine şirketin önerdiği bir yapıştırıcı malzeme ile kenetleniyor. Ayrıca bu tuğlalar yüksek dayanımlı betonlarla üretiliyor.

 AKILLI TUĞLANIN AVANTAJLARI NEDİR?

Her şeyden önce inşaat sektöründe her zaman maliyet ön planda olmuştur. Şirket tarafından yapılan yaklaşık bir hesapla “akıllı tuğla” sistemi kullanıldığında 8 katlı bir bina için yapılan masrafların %50 azalacağını söylüyor. İş gücü ve malzeme kullanımı düşünüldüğünde bu tasarruf miktarının mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tuğlaların birbirine kenetlenmesi ve oturmasının çok büyük bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Betonarme yapılan binalar düşünüldüğünde donatı hazırlanması, kalıp hazırlanması, beton dökümü, kalıpların çıkarılması gibi işlemler, akıllı tuğla sisteminde yer almıyor. Böylece maliyet ve zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlanabiliyor. Zaman demişken, yapıların inşası için belirli süreçler gerekiyor. Bu süreçler yapının türüne göre yılları bulabiliyor. Akıllı tuğla kullanımında, bu süreçlerin büyük bir kısmına gerek duyulmuyor. Akıllı tuğlanın bir avantajı da iyi bir yalıtım sağlaması. Şirketin verdiği bilgilere göre akıllı tuğla kullanılan yapılarda enerji faturalarının %60 azalacağı öngörülüyor. Enerji kaynakları tükenen bir dünya düşündüğümüzde bu sistemin ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayacağını ve küresel ısınmayla yapılan mücadelede bize destek olacağını söylemek yanlış olmaz herhalde.Akıllı tuğlalar farklı boyutlarda ve tiplerde üretiliyor. Bu tuğlalardaki boşluklar sayesinde elektrik ve kanalizasyon tesisatı çok daha kolay bir hal alıyor. Son olarak çevreci olması açısından değerlendirilirse ,inşaat sırasında çevreye verdiği zararın daha az olacağı açık bir şekilde görülüyor. Daha az gürültü,daha az kir ve daha az kaynak.Bu avantajlar düşünüldüğünde,akıllı tuğla görmezden gelinmemesi gereken bir girişim.

Akıllı Tuğla Sistemi şuan için prototip aşamasında ve yatırımcılar tarafından destek bekliyor. Firma üretime geçebilmek için yaklaşık 3 milyon dolarlık bir yatırıma ihtiyaç duyuyor. Benim düşüncem kesinlikle desteği hak eden bir girişim olduğu yönünde. Gelecekte bu malzemenin kullanılacağı kanaatindeyim.

İleri Beton Teknolojisi: Çelik Lifli Beton

Hong Kong 60 Milyar £’luk Yapay Ada Projesini Açıkladı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz