PAYLAŞ

İnşaat mühendisliğinin ana bilim dallarından bahsetmeden önce ne denli geniş bir alan olduğundan bahsedelim. İnşaat mühendisleri bina, otoyol, havaalanı, köprü, baraj vb. yapıların projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konularında çalışmalar yapar. Çevremizde gördüğümüz çoğu yapıda inşaat mühendislerinin payı olduğunu düşünecek olursak, bu alanın alt dallarının fazla olmasının hiç de şaşırtıcı olmadığı görülür. Eğer siz de hangi alanda yoğunlaşmanız gerektiğine karar vermekte zorlanıyor, hangi alanda ilgi ve becerileriniz olduğunu kestiremiyorsanız bu yazının sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

Yapı Ana Bilim Dalı

Bu alanda uzman kişiler yapıların rüzgar, yağmur, aşırı sıcaklıklar ve sert hava koşulları gibi dış etkenlere uygun tasarlanmasına yardımcı olur. Yapı ana bilim dalı yapı malzemesi, yapı işletmesi, betonarme, ahşap-çelik, yapı statiği olarak beş bölüme ayrılır.

Geoteknik Ana Bilim Dalı

Bir yapı düşünüldüğünde onu ayakta tutan en önemli kriterin temel olduğu görülür. Bir binanın veya başka bir yapının yerden nasıl destekleneceğini belirlemek için mühendislerin toprağı ve kayaları iyi analiz etmeleri gerekir. Bu uzmanlar genellikle tünellerin, vakıfların, duvar istinatlarının, baraj ve dolgu platformlarının yapısal olarak sağlam olması konusunda uzmanlaşmışlardır.

Ulaştırma Ana Bilim Dalı

Ulaştırma mühendisleri havaalanlarında daha yüksek verimlilik için tasarım sistemlerinden ülkenin otoyollarını ve demir yollarını inşa etmeye kadar neredeyse her ulaşım yöntemiyle ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Hidrolik Ana Bilim Dalı

Hidrolik mühendisleri suyun fiziki kontrolünü iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu mühendisler taşkınları önlemekten, toplum su kaynaklarını iyileştirmekten, plajları ve nehirleri korumaya kadar çeşitli alanlarda görev alırlar.

Mekanik Alt Bilim Dalı

Bu alan çeşitli kuvvetler altındaki cisimlerin denge ve hareket şartlarını incelerler. Kuvvetlerin söz konusu olduğu her problem mekaniğin ilgi alanı olarak tanımlanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz