PAYLAŞ

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliğinin kısa bir tanımıyla başlarsak; inşa edilen yapılarda projeyi planlama, maliyet hesaplarını yapma ve uygulamaya geçişinde denetleyici mekanizma olarak bulunan bir mühendislik dalıdır.

Genel olarak çevremizde görebileceğimiz büyükten küçüğe –binalar, yollar, havaalanları, tünel, köprü, kanalizasyon ve altyapılar, endüstriyel yapılar, baraj gibi- bütün yapıların inşası için inşaat mühendislerine ihtiyaç vardır. İnşaat mühendisliği bu yapılarda projenin oluşturulmasından bitişine kadar gerçekleşen sürede etkin rol aldığı için önemli bir mühendislik dalıdır.

Ders Planları

Mesleki eğitim aşamasından başlarsak inşaat mühendisleri fakültelerinde belirli bir ders programlarına tabi tutulurlar. Merak eden mühendis adayları için Türkiye’nin bazı seçkin üniversitelerinin ders programlarını linkler halinde aşağıya bırakıyorum. Ders planlarının birbirleriyle bir çok ortak yanları olmasına rağmen bazı farklılıklar da barındırmaktadır.

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/INS/201810.html

http://adayogrenci.metu.edu.tr/ankara/system/files/foy/INSAAT_MUH.pdf

http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Akademik/Lisans_Katalogu/Muhendislik_Fakultesi/Insaat_Muhendisligi_Bolumu

Daha Değil

Bu teorik eğitimlerin ardından mezun olan kişi kendini artık mühendis olmaya hazırım diye düşünmemelidir. Mezun olan birçok kişiden duyacağınız gibi saha ortamı bu teorik bilgilerden çok farklı bir ortam olacaktır. Hatta çoğu mezun ben hiçbir şey bilmiyormuşum gibi düşünmeye başlayacaktır. Ama zamanla ofis ve şantiyede kazanacağı tecrübelerle teorik bilgisini görev alacağı projelere uygulamaya alışacaktır. Aynı zamanda seçeceği alana göre ek bazı eğitimlere de ihtiyaç duyarak öğrenmenin okulla sınırlı olmadığını fark edecektir.

İnşaat mühendisleri alacağı eğitimler ve kazanacağı tecrübelerle zamanla problem çözme kabiliyetlerini, proje yönetebilmeyi, 3 boyutlu ve analitik düşünmeyi, bütçeyi ve zamanı verimli kullanmayı ve iletişim becelerini geliştirmeyi öğreneceklerdir.

Çalışma Alanları

Çalışma yerlerinden bahsedersek devlet kadrolarında, özel sektörde ve kendi kuracağı işletmelerde de görev yapabilen inşaat mühendisleri geniş çalışma alanlarına sahiptir ama tercih edilirken birçok mezunun bulunduğu da unutulmamalıdır.

Aynı zamanda inşaat mühendisliği okuyup birçok farklı sektörde bulunan inşaat mühendisleri de görebilirsiniz. Enerji, bankacılık, bilişim ve bunlara benzer birçok alanda görev alabilmektedirler. Bunun sebebi de yukarda saydığımız zamanla kazandıkları nitelikleridir.

Maddi kazanç konusunda ise biraz serbest bir sektör olmasından dolayı mezunlarının kazançları arasında çok büyük farklılıklar görülebiliyor. Çalıştığınız kurum, tecrübeniz ve maddi olanaklarınız bu konuda belirleyici temel etkenlerdir.

Açık konuşmak gerekirse bu mühendislik dalını seçen ve seçmeyi düşünen arkadaşlar şimdiden stresli bir hayatı göze almalıdır. Birçok sorumluluğu barındıran bu mühendislik dalı sizden bazı fedakarlıklar yapmanızı bekleyecektir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz