PAYLAŞ

Her meslek kendi içerisinde birçok avantajları ve dezavantajları barındırır. Seçimleri yaparken bu kriterleri değerlendirip kendimize en uygun olanı seçmeye çalışırız. Bu yazıda ise inşaat mühendisliği hakkında çevremden gözlemlediğim ve internetteki forumlardan derlediğim sahip olduğumuz avantajların üstünde duracağım. Bir sonraki yazı ise dezavantajlar üzerine olacak.

Avantajlardan başlamak gerekirse:

  • Neredeyse tüm kurumlar kadrolarına inşaat mühendisi alımları yapar. Örneğin DSİ, bayındırlık, enerji, bakanlıklar, karayolları, TCDD, Botaş, TPAO, belediyeler, AOÇ, il özel idareleri, üniversiteler, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, PTT, TEİAŞ, EİEİ, Ulaştırma Bakanlığı , Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tika, Hazine Müsteşarlığı ve böyle uzayıp giden daha birçok kurum adı yazabiliriz. (memurlar.net’de bulunan bir yorumdan alınmıştır.)
  • Aklınıza gelebilecek birçok büyük şirketin inşaatın departmanı bulunur. Çünkü yol, demiryolu, bina, zemin, hızlı tren, su ,baraj, hes, altyapı, üstyapı, köprü, tünel, alışveriş merkezleri, sulama sistemleri, arıtma, atık su sistemleri ve zemin iyileştirme gibi konularda inşaat mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple özel sektörde de iş bulabilme şansı oldukça yüksektir.
  • İnşaat mühendisleri alacağı eğitimlerle zamanla problem çözme kabiliyetlerini, proje yönetebilmeyi, 3 boyutlu ve analitik düşünmeyi, bütçeyi ve zamanı verimli kullanmayı ve iletişim becelerini geliştirmeyi öğreneceklerdir. Bu donanımları sayesinde sadece inşaat sektöründe kalmayıp diğer sektör işlerine de yönelebilme şansını elde edeceklerdir.
  •  Özel sektörde veya kendi kurduğunuz işletmeye yöneldiğinizde kabiliyetleriniz, imkanlarınız ve çabalarınız doğrultusunda maaşınız belirlenir ki maaş konusunda bir üst limit yoktur.
  • Eğer hareketli bir yaşam seviyorsanız veya rahat bana batıyor diyorsanız aklınıza ilk gelmesi gereken mesleklerden biridir.
  • Diplomanız uluslararası bir geçerliliğe sahipse yurtdışında yaşama, çalışma ve eğitim imkanları bulabilmeniz daha kolaydır. Bu imkanın size kendinizi geliştirmede çok yararlı etkileri olacaktır. Yurtdışı tecrübesi her mühendisin hayatında kısa bir dönem dahi olsa edinmesi gereken bir tecrübedir.
  • Özellikle büyük bir projede görevliyseniz yaptığınız işlerin sonucunda ortaya çıkacak gözle görülür bir eser olması sizi oldukça tatmin edecektir. İnsanların manzaralarında yer alacak, belki adresleri olacak veya her gün üstlerinden geçecekleri yapıların yapım aşamasında katkınız olduğunu bilmenin vereceği mesleki tatmin belki de sahip olduğumuz avantajlardan en önemlisidir.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz