PAYLAŞ

Her meslek kendi içerisinde birçok avantajları ve dezavantajları barındırır. Seçimleri yaparken bu kriterleri değerlendirip kendimize en uygun olanı seçmeye çalışırız. Bu yazıda ise inşaat mühendisliği hakkında çevremden gözlemlediğim ve internetteki forumlardan derlediğim mesleğin temel dezavantajlarını yayınlayacağım.

Dezavantajlar:

  • Öncellikle çok fazla mezunu olması piyasadaki prestijini düşürmektedir.
  • Günümüzdeki ekonomik sebeplerden dolayı bazı şantiyelerin durma noktasına gelmesi, projelerin ertelenmesi ve üstte de belirtiğimiz gibi mezun sayısının fazla olmasından dolayı iş imkanları azalmış durumdadır.
  • Kendi işletmenizi kurmanız da çoğu zaman büyük bir maddi birikime bağlıdır. Aileden bu desteği göremeyecek kişiler için bu da ayrı bir dezavantajdır.
  • Kendi işletmenizi kurduğunuzu varsayarsak da önünüzde stresli ve iyi planlanması gereken bir hayat vardır. İş dünyası hataları ve zayıflıkları affetmeyecektir.
  • Özel sektör seçen mühendislerse başlarda tecrübelerinin olmamasından dolayı az bir maaşla çalışacaklardır ve de çalışma şartları ağır olacaktır. Projelerin değişmesiyle başka bölgelere gitmek zorunda kalabileceklerdir. Ya da şantiyede işlerin uzamasıyla uzun mesailer yapmak durumunda kalacaklardır.
  • Şantiye şartlarına gelirsek, bazen şehirden saatlerce uzaklıkta olabileceğinden dolayı sizi hareketli ve pek düzeni olmayan hayata sürükleyecektir.
  • Yapacağınız yapının neredeyse bütün sorumluluğu çoğu zaman üzerinizde olacaktır. İşçisinden patronuna birçok kesimle olan bu diyaloglar uykusuz geceler geçirmenize sebep olacaktır.
  • Matematik ve fizik konusunda da kendinize güvenmiyorsanız zor bir eğitim dönemi sizi beklemektedir.
  • Sınıfta erkek oranının kadınlara göre fazla olması da bazı mühendis adayları için zorlayıcı olabilecektir.

Bunların çoğunun bütün mesleklerde geçerli olduğu unutulmamalıdır ama hayal dünyasında gezerek de kararlar verilmemelidir. Devlet kadrolarını tercih eden adaylar için bu dezavantajlar biraz daha azalacaktır ama onun da getireceği atanma zorluğu ve maaşınızın belli bir çizgide olması gibi durumlar bazı zorluklara sebebiyet verecektir.

Bu yazının içinizi kararttığını düşünüyorsanız aşağıdaki linkten inşaat mühendisliğinin avantajları yazımızı da okuyabilirsiniz.  ,

http://structpedia.com/insaat-muhendisligin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz