PAYLAŞ

3 boyutlu baskı birçok türde hammadde kullanarak, sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu bir nesnenin katı formda basılması işlemidir. 20.yüzyılın başlarında kullanılmaya başlanan bu teknoloji günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Otomotiv, tıp, havacılık ve uzay gibi farklı alanlarda kullanılan bu teknolojinin inşaat sektörünü teğet geçmesi düşünülemezdi. İnşaat alanında henüz sınırlı kullanım alanlarına sahip olsa da bu alandaki yatırımların artması bekleniyor. Sektörde yenilikçi ve yaratıcı projeler üretmek isteyen firmaların artmasıyla bu teknolojinin de uygulama alanlarının genişlemesi beklenmekte.

Contour Crafting

3 boyutlu baskının inşaat alanında uygulanmasını kolaylaştıran Contour Crafting teknolojisini aynı isimde şirketi bulunan Behrokh Khoshnevis geliştirmiştir. Şirket 3 boyutlu CAD tasarımlarındaki verileri kullanarak binaları hızlı bir şekilde inşa etmek için özel olarak tasarlanmış robotik sistemleri kullanmakta. Sistem aşağıdan yukarıya adım adım tüm aşamaları robotun yapı malzemesini basmasından oluşur. Bu teknoloji bir evin inşa edilmesinin birkaç saat kadar kısa bir sürede ve geleneksel yöntemlere göre çok daha düşük maliyetlerle yapılabildiğini gösterdi. Şirket ayni zamanda marsta yaşam alanı oluşturulması konusunda 3 boyutlu baskı teknolojisi ile destek olmakta.

Win Sun

3 boyutlu baskı evleri denilince akla gelen bir diğer şirket Çin’de bulunan Win Sun şirketidir. Şirket farklı olarak yapıyı robot tarafından aşağıdan yukarıya inşa etmek yerine, evin yapı birimlerinin yazıcı tarafından basılması ve sonradan yerine yerleştirilmesi yolunu tercih etmekte. Çin’de Win Sun ve Jiauyan firmasının ortak meydana getirdiği çok geniş bir yaşam alanı da bulunmakta. Yaşam alan inşa edilirken evlerin çevresindeki merdivenler, koridorlar ve yolların da 3 boyutlu baskı ile oluşturulmasına dikkat edilmiş.

Neden 3 Boyutlu Baskı?

  • 3 boyutlu baskı betonu, 2 haftalık bir işi 3-4 güne düşürerek zamandan kazanç sağlar.
  • Atık madde üretimi az olduğu için çevresel etkileri azaltır.
  • En çok işçi kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe iş kazalarını çok önemli ölçüde azaltır.
  • Geleneksel yöntemlere göre az malzeme kullandığından, daha az işçiye gerek duyduğundan ve daha az malzeme israfı yaptığından dolayı oldukça ekonomiktir.
  • Gürültü kirliliğinin önüne geçer.

3 boyutlu baskı teknolojisi geleneksel yöntemlerde ortaya çıkan birçok sorunu çözüyor gibi gözükse de bunları konuşmak için biraz erken olduğu söylenebilir. Diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de oldukça yeni sayılan bu teknolojinin getirilerini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Bu konu hakkında sizler için bulduğum makaleye göz atmak isterseniz tıklayınız.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz