PAYLAŞ

 

Temel Nedir?

Mimari bir yapıyı zemine bağlayan ve yükleri yapıdan zemine taşıyan yapıya dayanak olan duvar, taban ve benzeri bölümlerin tamamı temel olarak adlandırılır. Betonarme temeller, betonarme yapılarda kullanıldığı gibi; çelik, ahşap gibi yapılarda da kullanılır.

Kazı Öncesi Hazırlık

Kazı işlemlerine başlamadan önce, alan içerisinde bulunan su, doğalgaz, telekom hatlarına zarar verilmemesi ve gerekli önlemlerin alınması için ilgili kurumlardan hatların planlarının alınması gerekir. Harita mühendisleri, vaziyet planını inceleyerek planda belirtilen köşe noktaları tespit edip sahada belirler. Bu köşe noktaları sahada işaretlenerek temel kazı sınırları belirtilir.

Kazı İşlemleri

Kazı yapacağımız alan eğimli ise öncelikle tesviye kazısı yapılır. Eğimli arazilerde kademeli bir şekilde ve farklı kotlarda yapılan tesviye kazılarına terasman denir. Güvenlik açısından temel kazıları, temel sınırlarından 1’er metre geniş yapılır. Kazı yapılırken dış etkenlerden dolayı toprağın göçmemesi için kazı eğimli yapılır. Derin kazılar yapılacaksa, toprağın kaymaması için eğim yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda istinat duvarı dediğimiz, toprağın kaymasını engelleyen duvarlar yapılır.

İstinat Duvarı

Projenin yapılacağı temelin etütlerde belirtilen hesaplara uygunluğunu kontrol etmek için muayene çukurları açılır. Kazı öncesinde mühendisler zemin etüt raporlarında belirtilen hesaplar ile zemini incelerler. Temel kazısına başlamadan önce birkaç alanın seçilip muayene çukuru açılmasında fayda vardır. Bu açılan çukurlar zeminin altında su varsa ya da raporda belirtilmeyen başka bir zemin türü varsa fark etmemizi sağlar. Açılan bu muayene çukurlarında raporda belirtilen zeminden daha kötü bir zemine ulaşıldıysa iyileştirme çalışmaları yapılması gerekir. Bulunan zeminle ilgili yeterli bilgimiz yoksa ve yapıyı taşıyacağından emin değilsek etüt firmalarından yeni bir rapor hazırlanması istenebilir. Zeminin uygun olmadığına dair bir sonuç çıkarsa, zemin özelliklerine göre farklı bir temel sistemiyle proje yapılandırılır. Muayene çukurunun açılıp tekrar doldurulması mevcut zemini gevşetecektir. Bu sebeple çukurlar temel sınırlarının dışında fakat temel sınırına olabildiğince yakın bölgede açılmalıdır.

Muayene Çukuru

Kazı esnasında su ile karşılaşılırsa, temel kotuna inildikten sonra kanal açılır. Kanalın etrafına mıcır yerleştirildikten sonra drenaj borusu yerleştirilir. Drenaj, herhangi bir yerdeki suyun doğal veya yapay yollarla uzaklaştırılmasına verilen genel addır. Bu yöntemle çıkan su, bölgeden tahliye edilir.

Kazı yapılırken tarihi eser çıkması da ülkemizde sık yaşanan durumlardandır. Bu gibi durumlarda çalışma durdurulur. İlgili kurumlar eserleri alandan çıkardıktan sonra inşaata devam edilir. Marmaray projesi uygulanırken Yenikapı’da bulunan tarihi eserlerle ilgili kısa videoyu izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz