PAYLAŞ

Cape Town Üniversitesinde bir grup mühendislik öğrencisi, erkekler tuvaletinden idrar toplayıp bu idrarları kullanarak çevreye zararı olmayacak şekilde tuğla (bio-brick) ürettiler.

Mühendislik öğrencileri, insan idrarı ve kumu oda sıcaklığında bir kaba koyduklarında tuğlanın oluştuğunu gözlemlediler. İlk aşamada idrarla katı gübre üreten grup; sonraki aşamada, öğrencisi oldukları üniversitenin “bio-brick” adlı buluşlarına katkı sağlamak adına, mikrobik karbonat çökelmesi adı verilen biyolojik bir süreç izledi. Belki de ilerleyen zamanlarda yaygın olarak kullanılacak olan bu buluşa imza atan grubun açıklamalarına göre tuğla üretiminde asıl işi yapan bakteriler, idrardaki ürenin çökelmesini sağlayarak kalsiyum karbonatı ortaya çıkarıyorlar. Ortaya çıkan kalsiyum karbonat binlerce kum tanesini birbirine bağlayarak sert tuğlalar oluşturuyor.

Cape Town Üniversitesinde görev yapan Dr.Dyllon Randall, bu deneylerinde temel olarak mercanların okyanusta yaptıkları aktivitenin aynısını yaptıklarını söyledi.

Verdiği röportajda çalışmaların ilk safhalarından da bahseden Dr.Randall, ilk çalışmalarında kireç taşından elde edilen tuğlanın %40’ı kadar sert tuğla oluşturabildiklerini ancak içindeki bileşenlerden birini değiştirip bakterileri kalıplar içinde daha fazla beklettiklerinde daha sert tuğlalar elde edebildiklerini açıkladı. Deneylerini yoğun idrar kokusu altında gerçekleştirdiklerini belirten Randall, bu kokunun ilerleyen 48 saat içinde temizlendiğini belirtti. Yüksek pH düzeyinde zararlı bakteriler ve patojenler yok olduğu için bu tuğlaların insan sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığını da ekledi.

Günümüzde kullanılan tuğlaların yapıldığı kireç ocaklarında yüksek ısıya ihtiyaç olduğundan, bu ısının sağlanması için kullanılan ateşler karbondioksit salınımını büyük oranda arttırıyor. Çağımızda artan atmosfer kirliliği ve küresel ısınmayı göz önüne alırsak, bu tarz buluşların aktif olarak kullanılması gezegenimize rahat bir nefes aldıracak diyebiliriz.

İsmet Hakan Leylek

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz