PAYLAŞ

İş kazaları ve meslek hastalıkları; gerek insani ve toplumsal açıdan, gerekse ekonomik yönden çok önemli bir problemdir. İşçileri; iş ortamında var olan tehlikelerden bertaraf ederek, risklerin minimize edilmesiyle çalışanı iş kazalarından, meslek hastalıklarından koruyan; üretim güvenliğini temin ederek, zamanın ve kişisel performansın da maksimum verimlilikle kullanılmasını sağlayan, iş yerlerinde kullanılan her türlü araç, gereç ve makine ile bina güvenliğini risk altında tutabilecek diğer unsurların güvenlik denetimini yapabilecek, işçinin ve iş ortamının güvenliğinin yanı sıra iş yeri çevresinin de güvenli alanlar olarak kalmasını sağlayabilecek tedbirler dizisine “İş Güvenliği” denir.

İş Güvenliğinin Amaçları

İş güvenliğinin amaçları; çalışanlara en yüksek seviyede sağlıklı ortam sağlamak, çalışma şartlarının olumsuz etkilerinden onları korumak, iş ve işçi arasında mümkün olan en iyi uyumu temin etmek, iş yerlerindeki rizikoları tamamen ortadan kaldırmak veya zararları en aza indirgemek, oluşabilecek maddi ve manevi zararları ortadan kaldırmak ve çalışma verimini artırmak olarak altı temel madde halinde sıralanabilir.

İş Kazalarının Oluşma Sebepleri

İş kazalarının oluşma sebeplerinin tümü iki temel etkene indirgenebilir: İş yerlerindeki güvensiz durumlar ve çalışanların sergilediği güvensiz davranışlar. İş yerindeki güvensiz durumlar; üretim sürecinde kullanılan teknolojinin ve üretim araçlarının niteliğinden, iş düzensizliğine, bakım ve kontrollerin noksanlığından denetim ve yönetim hatalarına, depolama ve istifleme yanlışlıklarından sağlıksız çevre koşullarına kadar birçok etkenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çalışanların yaptığı güvensiz davranışlar ise; üretim sürecinde katılan insanın yapmakla görevli olduğu işi, onun fiziksel güç ve zihinsel kapasitesinin üstünde düzenlenmesi, iş düzeninin insanın dalgınlık ve dikkatsizliğine neden olacak şekilde tekdüze özellikler göstermesi ya da yapılan işin gerektirdiği ölçüde besin enerjisi sağlanamadığından organik bir zorlanma olması gibi açıklanabilir. Böyle durumlarda iş kazalarının oluşması kaçınılmaz olacaktır.

İş Güvenliği İçin Kullanılan Aletlere Örnekler

İstatistikler Korkutucu

Dünyada her 15 saniyede bir işçi, iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülke genelinde toplamda yaklaşık her 7 dakikada bir iş kazası meydana gelmekte, her 10 saate bir çalışan (her gün en az 3 çalışan) yaşamını kaybetmekte, her 6 saate bir çalışan sürekli sakat kalmaktadır.

ILO (International Labour Organization) rakamlarına göre tüm dünyada inşaat sektöründe her yıl 60.000 ölümcül kaza yaşanmakta ve buna göre her 10 dakikada bir kişi iş kazası sonucu yaşamını yitirmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2011’de incelediği 4 bin 222 iş kazasının verilerine göre, iş kazalarında en çok ölüm ve yaralanma inşaat sektöründe görülmektedir. Bir yılda 4.542 işçinin karıştığı söz konusunu iş kazalarında 874 işçi hayatını kaybederken, 2.731 işçi yaralanmış, 937 işçi bir uzvunu kaybetmiştir.

Eurostat verilerine göre 100 binde ölümlü iş kazası oranları (2002-2007)

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO- International Labour Organization) araştırmalarına göre, genellikle kazaların sadece %2’si korunması mümkün olmayan kazalar olup; %98’i genel olarak korunması mümkün olan kazalardır. Çalışanlar, hayatlarını fabrikalarına ya da şirketlerine adamaktadırlar. Bu nedenle; iş yerlerinin sağlık koşulları üst düzeyde denetlenmeli, çalışma şartları olması gereken seviyelere çekilmelidir.

Muhammed Talha Bolat

İlayda Yıldız

Halil İbrahim Akçan

Civil News

İş güvenliği konusu ile ilgili sitemiz yazarlarından Muhammed Körmen’in yazdığı İnşaat Sahasında İş Sağlığı ve Güvenliği başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz