PAYLAŞ

Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1983 yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. 19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldum. 2008 yılından beri İski bünyesinde çalışıyorum. Atık Su İnşaat Daire Başkanlığı’nda çalıştım. Son 4 yıldır projelendirme biriminde çalışıyorum.

Şuan İski bünyesinde yaptığınız işle ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

Biz şuan tüm İstanbul’un altyapısının projelerini hazırlıyoruz. Atık su, yağmur suyu, dere ıslah projeleri hazırlıyoruz bunun haricinde Düzce Melen’den su getiriyoruz, Melenle ilgili oranın çevre rehabilitesi ile alakalı düzenli çöp depolama projelerini hazırlıyoruz. Atık suların  havza dışına aktarılması ile ilgili atık su tünel projelerini hazırlıyoruz. Asli görevimiz atık su, yağmur suyu ve dere ıslah projelerini yapmak.

İşinizin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Projelendirmedeki olumsuz yönler;İstanbul’un imarı, önümüzdeki en büyük engel imar. İmar problemi, kamulaştırma maliyetleri bunun haricinde altyapının yoğun ve düzensiz olması projelendirmede diğer kurumların altyapı verilerinin sağlıklı olmaması mesela elektrikte BEDAŞ bunların altyapı verileri çok sağlıklı değil çok eski hatlar neyin nereden geçtiği belli değil. Atık su ve yağmur suyu hatları da cazibeli sistemle çalışıyor. Cazibeli sistemde herhangi bir hatla çakışmanız söz konusu olduğunda çözümü bir daha en başından üretmeye başlamanız gerekiyor bu tarz sorunlarımız var.

Kanal proje müdürlüğü olarak geçmiş yıllardaki faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kanal proje müdürlüğü az öncede bahsettiğim gibi yıllara sari olarak atık su, yağmur suyu ve dere ıslah projeleri üretiyor. Mesela şuan yıl sonu brifingini hazırlıyoruz. Bu yıl 500km atık su, 370km yağmur suyu projesi hazırlanmıştır.

2019 yılında İski olarak hedeflediğiniz projeleriniz nelerdir?

2019 yılı için hedeflenen projelerimiz bu iklim değişikliği nedeniyle artık taşkınlar ve kuraklıklar tüm dünya için bir gerçek bu taşkınların önüne geçebilme adına neler yapılabilir, altyapıda nasıl iyileştirmeler yapabiliriz 2019 yılı için ilk önceki hedeflerimiz bunlar. Bunların çalışmalarını yürütüyoruz. Onun haricinde dereleri daha iyi peyzajlı bir hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Atık su altyapı modelleme çalışmasını yapılması ve dinamik bir modelle sistemin yönetilmesi. Yağmur suyu ızgaralarının geliştirilmesi yönünde dünyadaki çalışmaları izleyip ona göre projeler yapmayı planlıyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Son olarak söylemek istediğim şey özellikle siz yeni başlayanlar için:ülkeyi severek ülke için çalışın,ülke için araştırın tabi bunları yaptığınızda kendinize de bir değer katmış olacaksınız. En önemli değeri kendinize katmış olacaksınız. Bu ülkede mühendise çok fazla değer verilmedi belki ama bundan sonraki yıllarda bu değerin artacağına inanıyorum ben o yüzden gençlere çok daha büyük bir rol düşüyor başarılarını üretilen ürünleri ortaya koymada sizden daha öngörülü vizyon projeleri bekliyoruz.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Başarılarınız devamını dileriz.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve sektör içerisinden daha fazla söyleşi ve ropörtaj görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Ropörtajlar” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz