PAYLAŞ

İki kıtayı birleştiren şehir İstanbul’un iki kıta üzerine yerleşmiş olmasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Eski şehir Kostantinopolis günümüzde Eminönü civarlarına denk gelse de, karşı yakada(Anadolu yakası) da küçük yerleşimler bulunmaktaydı. Fatih Sultan Mehmet 1453’te şehri fethettiğinde şehrin kontrolü Bizanslılardan Osmanlılara geçti. Osmanlı döneminde şehirdeki iki yaka için ulaşım olanakları kayıklarla sınırlıydı. Cumhuriyet döneminde ise bir çok kere iki yakayı birleştirme girişimi olduysa da çabalar 1970 yılında karşılık bulacak ve Boğaziçi köprüsünün yapımına başlanacaktı.

Boğaziçi Köprüsü

İstanbul şehrinin iki kıtayı birleştirme misyonunun ilk adımı olan Boğaziçi köprüsünün temelleri 1970 yılında atıldı. Köprü 3 yıllık çalışmanın ardından 29 Ekim 1973’te, tam da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. Yılında hizmete açıldı. İstanbul şehir içi ulaşımının önemli bir parçası olan bu köprümüz aynı zamanda Avrasya maratonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Köprü Beylerbeyi-Ortaköy arasına konumlanmış olup, 1380 metre uzunluğundadır. Köprü 1978’den beri yaya ulaşımına kapalıdır. 26 Temmuz 2016’da köprünün resmi adı 15 Temmuz darbe girişiminde köprüde şehit olan vatandaşlarımızın anısına 15 Temmuz Şehitler köprüsü olarak değiştirilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet köprüsü, İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan ikinci köprüdür. Köprü Kavacık ve Hisarüstü semtleri arasına konumlanmış olup 1510 metredir. İnşaatına 4 Ocak 1986’da başlanmış olup 3 Temmuz 1988 tarihinde merhum Turgut Özal tarafından halkın hizmetine sunulmuştur. Köprünün türü diğer iki köprüde olduğu gibi asma köprü şeklindedir. Dünyanın en büyük asma köprüleri arasında yer alan bu köprümüz sıralama olarak 14. Sırada yer alır. Köprünün açılışını yapan o dönemin başbakanı Turgut Özal’ın köprü üzerindeki ilk geçiş videosu aşağıda yer almaktadır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

@bloomberght

İstanbul’un iki kıtayı birleştirme misyonunun devamı olarak inşa edilen üçüncü köprü Yavuz Sultan Selim köprüsüdür. 29 Mayıs 2013’de inşasına başlanan köprü, 26 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Köprü Sarıyer-Beykoz arasına konumlandı. 1408 metre uzunluğundaki köprünün inşası için 8,5 milyar lira harcandı. Köprü, İçtaş-Astaldi (İtalyan) ortaklığı tarafından inşa edildi. Köprü projesinde 700 mühendis ve toplamda yaklaşık 8000 kişi çalıştı. Marmaray ve metro ile entegre edilecek köprü şehirdeki iki havalimanını birbirine bağlayacak. Dünyanın en geniş asma köprüsü olma özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim köprüsü üzerinde 4+4 şerit otoyol ve 1+1 şerit demir yolu bulunuyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz Güncel kategorisine bakmanızı öneririz.

Kaynakça:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz