PAYLAŞ

İstinat Duvarları

Arazinin işlem yapılmamış zemini ile toprak, kum,  çakıl gibi dolgu zeminler, kot farkı bulunan iki düzey arasında düşey bir düzlem konumunda ise göçme meydana gelir. Göçmenin önüne geçmek ve toprağın uyguladığı yanal kuvvetleri engellemek için istinat duvarları inşa edilir. İstinat duvarları, ulaşım yapılarının temel bileşenleridir ve genellikle yamaç yolları, kanal , köprü kenar ayakları ve taşkın duvarlarının yapımında kullanılır.

İstinat duvarlarının sürekli dış etkenlere maruz kaldğı düşünülecek olursa, malzeme ve duvar tipi seçimine dikkat edilmelidir. İstinat duvarlarında büyük sorun teşkil eden zeminde ve duvar arkasında birikebilecek suyun, duvarı yıkmaması için barbakan denilen delikler bırakılmalıdır. Kayalık ve eğimli arazide duvar basamaklı şekilde inşa edilmelidir. Ayrıca duvar temelinin donma seviyesinin üstünde olmamasına dikkat edilmelidir.

Günümüzde çok farklı istinat çeşitleri bulunmakla birlikte bunları 4 ana başlık altında inceleyebiliriz.

İstinat Duvarları Çeşitleri

Betonarme İstinat Duvarları

İsminden de anlaşılacaği gibi donatılandırılmış beton olan bu istina duvarları 7-8 metreye kadar ekonomik sonuçlar verebilmektedir. Çekme dayanımı az olan beton çelik donatı ile güçlendirilir ve böylece daha az maaliyetli ve yüksek istinat duvarlarının inşa edilmesi sağlanır. Çevre koşullarına ve projeye göre farklı şekillerde olan bu duvarlar L, ters L ve T şeklide olabilir.

Betonarme istinat duvarı
Ağırlık İstinat Duvarları

Genellikle taş, kaya ve betondan oluşan bu yapılar ağırlıkları ile zeminden gelen yanal itkiyi kontrol etme mantığıyla çalışır. Çekme kuvvetlerine karşı gösterdikleri dayanım az olduğu için 3-4 metreden fazla yüksekliklerde olması güvenlik açısından sıkıntı yaratabilir. Ağırlık istinat duvarları kendi içinde harçlı ve harçsız olmak üzere 2’ye ayrılır.

Ağırlık istinat duvarı
Çelik Şeritli İstinat Duvarları

Çekme kuvveti olmayan toprağın paslanmazçelik, aliminyum alaşımlı metal veya sentetik fiber malzemeli şeritler ile güçlendirilmesi temeline dayanır. Dolgu akmasını engellemek ve estetik açıdan güzel bir görünüm elde etmek için donatılı zeminin üzerinde prekast beton cephe elemanları kullanılır. İstinat duvarları arasında çelik şeritli duvarlar emniyet, güvenlik ve estetik açısından diğer duvarların önüne geçmektedir.

Çelik şeritli istinat duvarı
Prefabrike İstinat Duvarları

Önceden imal edilmiş prefabrike elemanlardan oluşan duvarlardır. Diğer duvar yapılarının ulaşamayacağı yüksekliklere ulaşması, ekonomik olması, deprem yükleri altında çok iyi performans göstermesi  nedenleriyle tercih edilmektedir.

Prefabrike istinat duvarı
İstinat Duvarları Neden Çöker?

Yapılan araştırmalara göre, istinat duvarı yıkılmalarının, yaklaşık %33 oranında, duvar arkasındaki drenajın yetersiz kalmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. %25 oranında, istinat temelinin eksik olması, %19 oranında istinat perdesinin yeterli olmamasından, %10 oranında hatalı üretim diğer sebepler arasındadır. Firmaların istinat duvarı inşasını uygun zemin etüd ve projelendirme çalışmaları yapmadan neredeyse tahmin ve tecrübelere dayanarak yaptıklarını düşünecek olursak, yukardaki oranları da göz önüne aldığımızda, yaşanan çökmelerin neredeyse %87 oranında ihmal ve yapım hatalarından kaynaklandığı gözükmektedir. Bazı istinat duvarlarında en temel elemanlardan biri olan barbakan yapısının bile olmaması bunu çok açık bir şekilde gösteriyor. Ülkemizde maddi kayıpların yanı sıra ne yazık ki can kayıplarının da yaşandığı bu çökmelerin önüne geçmek için denetlemelerin artması ve şirketlerin biraz daha vicdanlarıyla hareket etmeleri sanırım hepimizin yararına olacak.

kaynakça:

1.https://theconstructor.org/geotechnical/retaining-wall-types-use/24566/

2.https://theconstructor.org/structures/retaining-wall/

İnşaatın İlk Adımı: Temel Kazısı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz