PAYLAŞ

Japonya, Pasifik levhasının Avrasya levhasının altına daldığı, bir dalma-batma kuşağında yer alan adalar ülkesidir. Depremselliğin en yoğun yaşandığı ülke olan Japonya’da deprem insanların günlük yaşantısını aksatmaz, çünkü hayatın bir parçası haline gelmiştir.

1995 yılında 6 bin kişinin ölümüne ve 150 milyar dolarlık bir zarara neden olan Kobe depreminden sonra, binaları koruyacak yeni teknolojilerin geliştirilmesine büyük bütçe ayrılmıştır. Depreme dayanıklı bina inşasında birçok farklı teknik kullanılmış ve bu sayede sık sık meydana gelen depremlerde verilen kayıplar önemli ölçüde azaltılmıştır.

Taban izolasyonu tekniklerinde genellikle kauçuktan yapılan tamponlar binanın temeline yerleştirilir. Böylelikle tabanın yeryüzüyle bağlantısını keserek deprem anında binaların titremesi ve eğilmesi yerine yatay bir şekilde sallanmasını sağlar. Bunun yanında depremsel kuvvetin şiddeti azaltılarak üst yapılara aktarılır. Binanın iskeletine yerleştirilen hidrolik tellerle deprem sırasında bina, temeli ile birlikte hareket eder, bu sayede yıkım önlenir. Orta ve yüksek binalarda ayrıcı duvarların içine metal plakalar yerleştirilir. Metal plakalar sarsıntıyı binanın bütün bölümlerine iletir ve aynı anda hareketi sağlar. Bazı yapılarda bina temellerine teflon kancalar yerleştirilir. Teflon kanca deprem sırasında yapının temelden ayrılmaması için kullanılır.

Japonya’da Tampon Sıvısı Kullanımı

Temelde tampon sıvıların kullanımı yüksek binalarda uygulanan bir tekniktir. Tokyo’da bulunan Roppongi Hills Mori Tower’da petrolle doldurulmuş tamponlar kullanılmıştır. Bu sistemle amaçlanan deprem sırasında petrolün sallantının tersi yönüne akarak şiddeti azaltmaktır.

Nomi şehrine bulunan FA-BO bir tekstil fabrikasının ofis binasıdır. Çeşitli açılarla çatıdan zemine kadar uzanan örgülü karbon fiber çubuklardan oluşan bir perde ile sarılmıştır. Başlıkların her biri depremin kuvvet ve hareket etkisi tam olarak hesaplanıp konumlandırılmıştır. Deprem anında esnek çubuklar, deprem salınmasının tersi yönünde hareket ederek binanın sallanmasını önler.

Osaka Eyaletinde bulunan Television House, depreme dayanıklı olması için tasarlanmış özel bir evdir. Deprem sırasında yapıyı sabit tutmayı amaçlayan sismik izolasyon sistemi (yapıya gelen deprem, rüzgar gibi yüklerin azaltılmasına yarayan sistem) ve yük taşıma düzeni ile bütünleşmiştir. Yapı, yüksek kirişlere sahip olan bir podyumun ve beton tabanın üzerine inşa edilmiştir. Ev, izolatörler sayesinde her türlü zemin titremesinden ayrılır.

Kaynakça

www.bbc.com

www.wikipedia.org

www.designboom.com

www.whatsnextcw.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz