PAYLAŞ

John Smeaton, kendini inşaat mühendisi diye tanıtan ilk adam. Bizler ona inşaat mühendisliğinin babası da diyebiliriz.

Kişisel Hayatı

Kişisel yaşamını ele alırsak, kendisi Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin kuzeyinde kalan Yorkshire bölgesinin Leeds şehrinde dünyaya gelmiştir.  Doğum tarihi 28 Mayıs 1724’tür. İki tane kardeşi olan Smeaton ailesinin en küçük üyesidir. 1756 yılında Ann Jenkinson ile evlenmiştir ve üç tane kız çocuğu babası olmuştur. 1792 yılında da hayata gözlerini yummuştur.

Eğitim Hayatı

John Smeaton on yaşında Leeds Gramer Okuluna başlamıştır ve iki yılının sonunda okulu bırakıp mühendisliğe merak salmıştır. Evinde kendisine bir atölye tasarlayıp çalışmalarına başlamıştır. Atölyesinde odun ve metali şekillendirebilen bir makine tasarlamıştır. Ek olarak metali eritme ve demir biçimlendirme çalışmaları yapmıştır. On sekiz yaşındayken Londra’ya yasal olarak eğitim almak amacıyla babası göndermiştir. Fakat o 1744 ün yazında evine tekrar geri dönmüştür ve bilimsel alandaki yeteneğini geliştirip bilimsel araç üreticisi olmuştur.

Kariyer

Eğitim hayatında da bahsettiğimiz gibi, aslında Smeaton’ın kariyer hayatı evinde yaptığı mühendislik çalışmalarına dayalı. İnşaat mühendisliğine duyduğu ilgi kadar bilimsel deneylerle de ilgilenirken büyük bir keyif alan John Smeaton’un on sekize yakın makalesi dünyanın en köklü ve bağımsız bilimsel akademisi olan Royal Society tarafından yayınlanmıştır. Yazdığı bazı makalenin konuları: vakum pompası, metallerin termal genleşmesi ve beygirgücünün pratik ölçümü… Fakat onun en önemli çalışması 1752 yılında su çarkı ve rüzgârgülü modeli üstünde yaptığı bir seri deneylerdir. Su çarkını da böylelikle bir yıl sonra kurmuştur. Aslında su çarkı onun uzun kariyerinin sadece başlangıç taşlarını oluşturuyor. Tamamıyla su değirmenlerine yoğunlaşmaya başlamıştır ve sonradan John’un inşaat mühendisliği deneyimi ahşap işlerinin ötesine geçmiştir. Tarım işlerinde ve yol-köprü inşalarında arazinin su akıtımına dayalı yeni kanal navigasyonlarını tasarlamıştır. 1759 yılında Eddystone Lighthouse’u (Eddystone Denizfeneri) tasarlamıştır. Ayrıca buhar makinesi, kömür yatakları ve limanlar için boşaltma pompası tasarılarından bazılarıdır. 1766 yılında da Smeaton’s Pier’i (Smeaton’ın iskelesi) tasarlamıştır.

Genel itibariyle John Smeaton çocukluğu itibari ile mühendisliğe, yeni şeyler tasarlamaya, makineler kurmaya büyük ilgi duyan biriydi ve bunu artık meslek değil yaşam tarzına dönüştürmüştür ve büyük bir keyifle mühendislik yaşamına devam etmiştir.

 

Kaynakça:

https://www.ice.org.uk/what-is-civil-engineering/civil-engineer-profiles/john-smeaton

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz