PAYLAŞ

Deprem geçmişten günümüze insanların en çok zarar gördüğü doğal afettir. Bu doğal afeti kısaca tanımlamak gerekirse yer kabuğu içerisinde oluşan kırılmaların çıkardığı enerjinin oluşturduğu titreşimlerdir diyebiliriz. Bu enerji ne kadar büyük olursa deprem de o oranda şiddetli olmaktadır. Bu nedenle depreme karşı alınan önlemler can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye de deprem bölgesi olduğu için deprem karşı geliştirilen her yeni teknoloji büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda son yeniliklerden birisi de termoplastik karbon fiber kompozittir. Bu kompozit Japon asıllı Komatsu Seiten Üretim Labaratuvarında geliştirilmiş olup ünlü Japon Mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca yine Kengo Kuma tarafından projelendirilmiş Komatsu Seiten Merkez Ofisi’nde uygulamaya konmuştur.

 

Depreme Karşı Kullanılan En Hafif Malzeme

Karbon fiber dayanıklı ve hafif bir malzeme olduğu için yapı sektöründe de hızlı biçimde aktif rol almaktadır. Japonya da deprem bölgesi olduğu için bu konuda araştırma ve geliştirmeye oldukça önem vermektedir. Yeni geliştirilmiş olan karbon fiber kompozit malzeme özel ismiyle CABKOMA iplik çubuk,bu anlamda ses getiren teknolojik yeniliklerden biri olmaya adaydır. İplik çubuklar içerik olarak karbon fiber kompozit bir malzeme olup sentetik ve inorganik fiberlerle üretilmiş ve termoplastik reçine ile kaplanmıştır. Bu malzeme dünyada şimdiye kadar depreme karşı kullanılan yapı malzemeleri içinde en hafif olanıdır. Öyle ki 160 metre uzunluğundaki karbon fiber iplik çubuk sadece 12 kilogram ağırlığındadır. Diğer avantajı ise kolaylıkla taşınabilir olmasıdır.

Karbon Fiber Estetik Görünüm Avantajı

Uzun yapılar için kullanımı pek mümkün olmasa da bu karbon fiber iplik çubuklar çevresi açık ve müsait olan tüm kısa yapıların dış cephesinde estetik bir görüntü yaratmak için mimarlarca kullanılabilecek alternatif yeni bir yapı malzemesidir. Deprem yükünün ağırlıkla arttığı düşünülürse her malzeme estetiksel olarak yapıda kullanılamayabilir fakat bu malzeme hafifliği ile bu konuda oldukça iyi bir avantaj sunmaktadır. Malzemenin beyaz olması sebebiyle aşağıda görmüş olduğunuz yapının dış cephesinde ağ görüntüsü yakalanmış ve başarılı bir estetik görünüm elde edilmiştir.

Dayanıklılık ve Kullanım

Karbon fiber iplik çubuk, üretici firma tarafından açıklanan değerlere göre 5.83 mm çap için 38.22 kN luk çekme dayanımına sahiptir. Aynı dayanıklılık değerine sahip çelik çubuğa göre hafiflik ve çap büyüklüğü açısından daha iyi bir performans sergilemektedir. Yapıdaki çubuk yatakları olarak adlandırılan bağlantı noktalarına yapıştırılıp eklenen bu çubuklar, çatı ile zemin arasında destek görevi görmektedir. Bu malzeme ayrıca yine depremsel rezistans olarak yapıların içinde de kullanılabilmektedir. Yapı içindeki kolonlara 45 derecelik açıyla bağlantısı yapılıp yerleştirilebilmektedir. İdeal dayanıklılık için kaç adet çubuk yerleştirilmesi gerektiği ise bilgisayar teknolojileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Temel olarak deprem anındaki zemin hareketinde yapının çatısıyla zemini bağlayan bu çubuklar sayesinde yapı bütün bir şekilde zeminle eş zamanlı ve beraber hareket edecektir. Bu sayede de zarar görmeyecektir. Aslına bakılırsa bu prensip olarak sismik izolatörlerin çalışma prensibi ile aynıdır.

 

Teknik konularla alakalı daha fazla yazı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz