PAYLAŞ

Keops piramidi yapılışı ve özellikleriyle hala kafalarda birçok soru işareti oluşturan bir eserdir. Bu eserin yapım aşamasını, inşasında kullanılan malzemelerini, nasıl yapılmış olabileceğine dair varsayımlarını ve kusursuz matematiksel oranlarını birlikte inceleyeceğiz.

Kısaca Keops Piramidi

Keops Piramidi veya diğer adıyla Khufu Piramidi Mısır’ın başkenti Kahire’nin bir bölümü olan Gize’deki 3 anıtsal mezardan en büyük olanıdır. Nasıl yapıldığı hala tam anlamıyla çözülememiş, yüzyıllar süren bir inşaat süreci gerektirdiği düşünüldüğünden bir grup insanın uzaylılar tarafından yapıldığını düşündürecek ihtişamda olan bu yapı, dünyanın yedi harikasından günümüze ulaşan tek eserdir. İnşasınn MÖ 2551’de 20-30 yıl gibi bir sürede tamamlandığı düşünülen Keops Piramidi, dönemin Mısır firavunu Khufu’nun(bilinen adıyla Keops) kendisi için inşa ettirdiği bir anıtsal mezardır.

Yapım Aşaması Hakkındaki Düşünceler

Antik Mısır Araştırma Derneği (AERA)’nın çalışmalarına göre Gize’de bulunan 3 piramidin yapımında toplam 10000 kişinin çalıştığı düşünülmektedir. AERA’da baş araştırmacı olan Richard Redding ve meslektaşlarının 2013 yılında yayımlanan çalışmasına göre her gün piramit işçileri için 2 bin kilo et sağlayacak kadar, koyun, keçi ve büyükbaş hayvanların kesildiği görülmektedir. İşçilerin motivasyonunu arttırmak için et ağırlıklı yemeklerin çıktığı, hatta birçok işçinin burada kendi evinden daha iyi şartlarda yaşadığı düşünülmektedir. 2010 yılında arkeologlardan oluşan bir ekibin Kızıldeniz’deki Wadi al-Jarf bölgesinde firavun Keops dönemine ait keşfettiği bir papirüse göre Keops’un hükümdarlığının 27. yılında, firavun Keops’un üvey kardeşi Ankhaf, ülkenin veziriydi(antik Mısır’da firavunlara hizmet eden en yüksek rütbe), yani firavunun işlerinde en yetkili kişiydi, ancak Mısırbilimciler vezir Hemiunu’nun Keops’un ilk hükümdarlık yıllarında piramit inşaatındaki mimar olduğunu düşünüyor.

Keops Piramidi’nin Boyutları

İlk yapıldığında Keops Piramidi’nin yüksekliği 146,478 metreyken günümüzde erozyonlar sebebiyle yüksekliği 138,75 metredir. 1887’de Eyfel Kulesi’nin yapımına kadar en yüksek insan eliyle yapılmış eser özelliğini korumuştur. Tabanı kare olan bu yaapının her bir taban kenarı 230,37 metredir. Kütlesi 5.9 milyon ton ağırlığında, hacmi ise 2.500.000 m³’tür.

Keops Piramidi’nde Kullanılan Malzemeler

Mitteilungen des Deutschen Archäologischen Instituts adlı derginin 1985 yılının bir sayısına göre AERA yöneticisi antik Mısır bilimci Mark Lehner ve mühendis David Goodman Keops Piramidi yapımında kullanılan taşların piramidin güneyinde yer alan nal şeklindeki bir taş ocağından çıkarıldığını düşünüyor. Piramidin dış yüzeyi yapıldığı zaman günümüzdeki gibi değildi. Piramitler Nil Nehri kıyılarından getirildiği düşünülen beyaz kireç taşlarıyla kaplanmıştı, ancak MS 1300 yılında meydana gelen bir deprem sonrası kaplamalar hasar görmüş ve belli bir kısmı dökülmüştür. Bahri Sultan An-Nasir Nasir-ad-Din al-Hasan düşen taşları 1356’da Kahire yakınlarına taşıyıp kale ve cami yapımında bu taşları kullanmıştır. Bununla birlikte bu taşların bir kısmı günümüzde hala piramit üstünde gözlenebilmekte ve bu yapı için harcanan emek açık bir şekilde gözükmektedir. Ayrıca piramitte özellkile kralın odasının inşasında granit taşlar kullanılmıştır, bunların ağırlıkları 25-85 ton arasında değişmekte olup bölgeye 500 milden daha uzak Aswan’dan getirilmiştir.

Taş Blokların Taşınması Hakkında Varsayımlar

Amsterdam Üniversitesi fizikçilerinden oluşan bir ekibin Physical Review Letters dergisinde yayımlanan 2014 yılı çalışmasına göre taşları inşaat alanına getirmek için büyük kızaklar kullanılıyordu ve kızakların önü ıslatılıyordu. Islak kumda sürtünme kuru kuma göre çok az olduğu için kızaklar kolay bir şekilde sürülebiliyordu. Birçok bilim insanı piramit yükseldikçe taşların, kumdan rampalar oluşturularak buradan iterek yukarıya çıkarıldığını düşünüyor. Ancak rampanın şekli ve yeri hakkında kesin bir bulgu yoktur. 2006 yılında Fransız Mimar Jean Pierre Houdin iç spiral rampa hipotezini oluşturmuş, bu hipoteze göre piramidin yapımında kullanılan kayaların, piramidin içerisine kurulan spiral rampa şeklindeki merdivenler yardımıyla yerleştirildiğini düşünmüştür. Rampa çamur kaplanıyor sulanıyor ve taş bloklar itilerek kaydırılabiliyordu. Bir başka varsayıma göre taş bloklar dev manivelalarla(kaldıraç) kaldırılıyordu.

kumdan rampa

Keops Piramidi Hakkında İlginç Bilgiler

– Piramidin dört kenarının dört ana coğrafi yönü gösterdiğini ve boylam dairesinin piramidin tam tepesinden geçtiği görülmüştür.

-Tepesinden geçen diagonal çizgiler kuzeye doğru uzatıldığında Nil Deltası’nı iki eşit parçaya bölmektedir.

-Taban köşegenlerinin kesiştiği noktadan kuzeye uzatılacak bir doğru, kuzey kutbunun yalnızca dört mil uzağından geçmektedir (Piramidin yapımından bu yana geçen sürede kutup noktasının yeri değişmiş olabilir.)

-Keops Piramidi’nin çevresi, bir yıl içindeki gün sayısını (365,24) göstermektedir.

-Çevreyi yüksekliğin iki katına böldüğümüz zaman, (pi) sayısı olan 3,1416’yı bulmaktayız (Bu rakam, eski Yunanların bulduğu pi sayısından, yani 3,1428’den çok daha gerçektir).

-Piramidin ağırlığı 10 üzeri 15‘le çarpıldığında, dünyanın yaklaşık ağırlığını vermektedir.

-Keops piramidinin içindeki firavun odasının boyutları, iki temel Pisagor üçgeninin eşidir: 3-4-5 ve 5-12-13. (Oysa piramit, Pisagor’dan binlerce yıl önce yapılmıştır.)

-Keops piramidinin yüksekliğinin bir milyarla çarpımı yaklaşık olarak Güneşle Dünyamızın arasındaki mesafeyi verir. (149.504.000 km)

– Piramit, kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (Doğduğu ve tahta çıktığı günler)

– Piramitlerin içerisinde ultrason, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.

– Kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit’in içine bırakırsanız; suyu arıtılmış olarak bulursunuz.

– Piramit’in içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.

Bu bilgiler ışığında Mısır Uygarlığı’nın zamanının çok ilerisinde olduğunu görüyoruz. Mısır Uygarlığı, her detay düşünülerek, matematiksel ve astronomik bilgilerin ışığında günümüze, içerisinde hala birçok gizem barındıran sıra dışı, binlerce yıl hakkında konuşulmasını sağlamış bir eser bırakmıştır.

Kaynakça:

http://arkeofili.com/misir-piramitleri-nasil-insa-edildi/

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Keops_Piramidi

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz