PAYLAŞ

Teknolojinin gelişmesi sayesinde inşaat alanında birtakım yenilikler meydana gelmiştir. Özellikle deprem kuşağında olduğumuz bu dönemlerde deprem yönetmeliğince inşaatlarda tipik donatı türleri zorunlu kılınmıştır. Günümüzde, betonarme sıklıkla kullanılan bir yapıdır.  Aynı zamanda da betonarmenin bulunduğu her yapıda donatılar vardır. Bir inşaatın ayakta durabilmesi için betonarme yapılarına ihtiyacı vardır. Yük taşıyıp direnç gösteren betonarme yapıları da donatısız olmaz. Donatılar kuralına uygun bir şekilde bağlanırsa deprem sonrasında görülmesini istemeyeceğimiz manzaralarla da yüksek bir ihtimalle karşılaşmamız oluruz.

Donatı tiplerinden bazıları; Basit kiriş donatısı, hatıl ve lento donatısıdır.

Basit Kiriş Donatısı

Basit Kiriş Donatısı

Kiriş: Döşemeden gelen yükleri taşıyıp kolonlara aktaran yapı elemanıdır. Bir katın kirişleri o katın planına ve kiriş ayrıntılarına göre inşa edilir ve kat planında kirişlerin yer ve ölçüsü bellidir fakat nasıl donatılacağı belli değildir. Statik hesaplamalar sonucu karar verilir ve bu hesap sonucu edinilen bilgiler kiriş standartlarına uygun olmalıdır. Kiriş donatıları montaj, esas (düz demir), pilye ve etriye donatılarıyla yapılır.

Hatıl ve Lento Donatısı

Yığılma yapılarda duvar seviyelerinin eşitlenmesi için ve duvarların birlikte çalışmasını sağlamak için kullanılan betonarme yapılarına hatıl denir.

Hatıl Donatısı

Kapı ve pencere boşluklarının üzerine koyulan yapıya lento denir. Duvarın devam etmesi istendiği için lento konulur.

Lentonun Lokasyonu

Bir yapının yatay yüklere ve deprem etkilerine olan güçlerini artırmak için ve de yükleri yaymak için duvarlara yatay bağlantı yapılır. Bu bağlantılara da hatıl adını veriyoruz. Bu yapılar ahşap ya da betonarme olabilir.  Subasman başlangıcında veya duvar bitimlerinde yani kat ve dam girişlerinin oturacağı yerlere, duvarın dış yüzeyinden biraz içerde olacak şekilde yapılır.

Kapı pencere boşluklarını kapamak için ve de üstlerindeki yükleri yanlarındaki mesnetlere iletmek için taş ahşap beton veya betonarmeden yapılan elemanlara de lento adı verilir.  Yığma yapılarda sadece kapı ve pencere üstünü kapamak için kullanılır. Bu lento için de lento donatısı gerekir.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve inşaat sektörü ile ilgili daha fazla teknik bilgiye ulaşmak istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Teknik” alt başlığına da göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz