PAYLAŞ

Yazar: Zeynep Çelik

Kitap: 19. Yüzyılda Osmanlı Başkenti Değişen İstanbul

Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

İçindekiler

Kitapla ilgili konuşmadan önce bir teşekkürle başlamak istiyorum. Geçen yıl bahar döneminde İstanbul Teknik Üniversitende öğretim üyeliği yapan Dr. Nursel Gülenaz’dan İstanbul Tarih Toplum ve Sanat dersi almıştım. Kendisinin gerek bilgi ve tecrübeleriyle olsun gerek ilgi ve alakasıyla bir dönem boyunca İstanbul’u tanıma fırsatı edindim. Derslerimizi sürekli gezilerle destekleyen hocamız sayesinde artık şehrin gözümde başka bir anlamı var.

Zeynep Çelik kitabında İstanbul’un hikayesini en baştan başlatıyor. Zamanla artan nüfusa karşı şehrin gelişimini ve dönüşümünü inceleyen yazar, arşivlerden bulduğu görsellerle de kitabını destekliyor. İstanbul’un kabuğunu kırdığı dönemler olan 19.yy ise daha çok odaklanarak, şehrin modern belediyeciliğe geçiş adımlarını ve kendisine uygun olan mimari kimliğini arayışını olaylar üzerinden ele alıyor.

Kitabı önerme sebebime gelirsek; İstanbul ülkemizin en önemli ortak değerlerinden biridir. Şehirler kategorisinde değerlendirirsek de ülke için ifade ettiği anlam ve önem diğer şehirlerden birkaç gömlek üsttedir. İnşaat mühendisleri ve mimarların bu şehri tanıması ise ayrı bir önem taşımaktadır. Gerek şehrin yeniden inşaası olsun gerek geçmişten kalan yapılarımızın restorasyonu olsun bu 2 meslek dalına emanettir. Bu emanete sahip çıkabilmek içinse önce şehri tanımalıyız. Tanımak içinse hem gezmeliyiz hem de hakkında okumalar yapmalıyız. Emin olun bu şekilde şehrin ve şehri oluşturan detayların sizin için ifade ettikleri anlamlar değişecektir. Bu dokuyu gelecek nesillere ancak böyle aktarıp bu şekilde koruyabiliriz.

Kitabın PDF formatını indirmek için tıklayın.

*güvenle indirebileceğiniz bir sitedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz