Kuru Duvar Sistemleri Nedir?

PAYLAŞ

Yapı sektörü Türkiye’de ekonomiye katkıda bulunan öncü sektörlerdendir. İnşaat sektöründeki her geçen gün inşa edilen yeni projeler ve eski yapıların tamirat/tadilat işleri artmaktadır. Konu yeni projeler olunca, bu yapıların tasarımlarında pratiklik açısından en yeni ve kaliteli inşaat malzemelerinin kullanılması, bu malzemelerin en kısa zamanda ve en iyi şekilde temin edilmesi amaçlanır. Kuru duvar sistemleri bu konudaki önemli bir detaydır.

Binanın kaba inşaatı -betonarme ve çelik yapı işleri- tamamlandıktan sonra, kaba inşaat kadar önemli bir konu olan iç mekan duvarlar ve dış cephe duvarlarında daha pratik çözümler sunan ve zaman açısından kazanç sağlayan levhalar kullanılır. Bu levhaların içerik olarak çoğunluğu alçı ve çimentodur. Spesifik boyutlarda ve özelliklerde daha önceden imal edilen levhalar kullanılmaktadır. Bu şekilde inşa sürecinde iç ve dış duvarlarda harç kullanımına gerek olmadan daha seri bir şekilde, estetik açıdan şık duran hem de ısı ve ses izolasyonu manasında  büyük avantajları bulunan aynı zamanda yangın karşıtı olan kuru duvar imalatları, bu alanlarda daha sık tercih edilmeye başlanmıştır.

Kuru duvar sistemleri ile üretilen duvarlar yük taşımamaktadır.

Ağır Malzemelere Alternatif

Tasarımcılar, özellikle son zamanlarda yaşam alanlarında ve ofislerde boyutları kalın olan ve yapısı ağır malzemelerden oluşan malzemeleri tercih etmemektedirler. Onların yerine boyutları ince olan ve yapısı daha hafif malzemelerden oluşan inşaat malzemeleri tercih ederek bir çözüm arayışına girmişlerdir. Çözüm arayışında Kuru Duvar Sistemleri bir çare olarak ortaya çıkmıştır.

Kuru duvar sistemleri, genellikle yapılarda ara bölme duvarları yapımında kullanılmaktadır. Kuru duvar denince akla gelecek ilk malzemeler alçı levhalar ya da alçıpanlardır. Duvardan beklenen performansa göre farklı versiyonlarda malzemeler seçilebilir. Yangın tehlikesine karşı dayanım ve ses yalıtımı açısından yüksek performans elde edilmesi alçı levha kullanılabilir. Uygulanmasının kolay olması tasarımlarda esneklik sağlayarak mimari açıdan birçok çözüm olanağı yaratır. Alçı levhaların dışında, çimento levhalar veya betopalar da kuru duvar sistemlerinde tercih edilmektedir. Bunlar lçı levhaların aksine, iç ve dış cephe kuru duvar sistemlerinde elverişlidir.

Dış cephe kuru duvar sistemlerinde her iki yüzü elyaf şilte kaplı alçı kullanılarak imal edilen levhalar da kullanılmaktadır. Bu tip levhalar kullanılarak dış cephede çok yüksek performans elde edilmektedir. Cam elyaf şilte kaplı levhalar kolay işlenilmesinin yanı sıra aynı zamanda yapısal olarak hafif malzemeden oluşan yapılardır. Buna ek olarak uygulama açısından maket bıçağı ile rahatlıkla kesilme özelliği ile işlerin ekstra bir malzeme gerektirmeden kısa sürede bitmesine olanak sağlarlar. Bu malzemeler A1 sınıfı yanmaz yapı malzemeleridir. A1 sınıfı yanmaz yapı malzemeleri bünyesinde tuttuğu kısa sürede ortama verdiğinden bu malzemeler pasif yangın söndürücü rolünü de üstlenmektedirler. Bu levhalar nem varlığında küf gelişimi için hiçbir besin kaynağı barındırmadığından küf oluşturmayarak sağlıklı bir yaşam alanı sunarlar.

Kuru Duvar Sistemlerinin Avantajları

Kuru duvar malzemeleri ile oluşturulan duvarlar geleneksel sistemler ile yapılan duvarlara göre daha hafif olduğundan, yapıda kullanılacak malzeme miktarını azaltır. İnşaat malzemesi miktarının azalması, nakliyeleri daha ekonomik hale getirir.

 • Kuru Duvar sistemlerinin sabitlemesi ve sökümü kolaydır. İşlev ve mekan değişikliğine elverişlidir.
 • Kuru Duvar Sistemleri ile dar kesitli 15 m yüksekliğe ulaşan bölme duvarlar yapılabilir. Böylelikle geleneksel sistemlerde her 4 m de bir ihtiyaç duyulan lento kiriş uygulamasına ihtiyaç duyulmaz.
 • Kuru duvar sistemlerinin geleneksel sistemlere göre dar kesitli olması emsalden kazandırır ve yapının kullanım alanını arttırır.
 • Kuru Duvar Sistemlerindeki mevcut yapısal boşluk sayesinde ses-yangın ve termik performansları yüksek, nitelikli yalıtıma sahip duvarlar oluşturulur.
 • Dış cephe kuru duvar sistemleri ile imal edilen duvarlar, üzerine EPS-XPS gibi yalıtım malzemelerinin uygulanabilmesi için düzgün alt zemin sağlar.

 • Dış cephe kuru duvar sistemleri daha fazla yalıtım malzemesinin kullanılmasına imkan sağladığından, bu sistemler ile imal edilen binaların, enerji kimlik kartlarının da yüksek sınıfta olmasını sağlar.
 • Kuru duvar sistemleri şakülünde ve terazisinde, düzgün, iç-dış duvarlar yapımına olanak sağlar. Projedeki net ölçüler kuru duvar sistemleri ile rahatlıkla sağlanırken, üzerine uygulanacak bitirme malzemesi için de düzgün bir alt zemin sağlar.
 • Kuru Duvar Sistemleri geleneksel yapı duvar tiplerine göre daha hızlı ve yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. Bu sayede yapılardaki uygulama hızını artırır, yapılar daha hızlı bitirilir.
 • Özellikle alçı esaslı levhalar; beton, çelik ve ahşap yapı elemanlarını yangına karşı korur.
 • Kuru Duvar Sistemlerindeki uygulama boşluklarından her türlü tesisat geçirilebilir, tesisat işleri bu sayede kolaylaşır.
 • Kuru Duvar Elemanları ile ayrıca Asma Tavan ve Giydirme Duvar imalatları da yapılır.Özellikle Asma Tavan imalatlarında alçı levha uygulamaları sınırsız dekoratif seçenek sunar.

Hazırlayan: Ayhan AKRAY

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve inşaat sektörü hakkında daha fazla teknik bilgiye ulaşmak istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Teknik” başlığını inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz