Ana sayfa Eğitim LinkedIn Nedir? Neden Ve Nasıl Kullanılır?

LinkedIn Nedir? Neden Ve Nasıl Kullanılır?

PAYLAŞ

LinkedIn Nedir?

Günümüz dünyasında önem verdiğimiz her türlü nesne ve bunlarla alakalı her türlü deneyim analog ortamdan dijital ortama aktarılmaya başlanmış ve bu dijital dönüşüm süreci önem kazanmıştır. Bu ortam bize daha hızlı veri aktarımı ve buna bağlı olarak da daha hızlı bilgi üretimi ve tüketimi imkânı tanımıştır. Bu ortamın en iyi örneklerinden biri de sosyal medya olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyin kendine bir yer bulduğu bu üretim ve tüketim ortamında iş dünyası da kendi yerini bulmuştur. İş hayatında bulunan veya bu ortama girmeye hazırlanan profesyoneller ve öğrencilerin de küresel çapta kendi bağlantılarını oluşturabileceği, bir araya gelebileceği ve kendi aralarında aktif iletişim kurabilecekleri Linkedin, günümüz dijital çağında kendi yerini edinmiş profesyonel bir sosyal platform niteliği taşımaktadır. Dünyanın en geniş iş sosyal ağlarından biri olan Linkedin temel olarak insanların kolayca iş dünyasının takip edebileceği, iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin kolaylıkla iş başvurularını gerçekleştirebileceği, yapılan sunum, dosya ve birçok kitapların rahatlıkla paylaşılabileceği, iş hayatı ile ilgili konularda bilgi alışverişi yapabileceği ve bunun  gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

Linkedin’de kişinin profili iş dünyasında geçerliliği olan bir CV niteliği taşımaktadır.

linkedin de ilgi çekici profil ile ilgili görsel sonucu

LinkedIn Neden Kullanılmalıdır?

Doğru ve etkili kullanımda kişinin kariyerinin en iyi temsil edildiği bu platform, mesleki ilişkilerini arttırmak isteyenler için çok iyi fırsatlar sunar. İş dünyasında bu platformun önemini anlamak için birkaç istatistik bilgiyi incelememiz, Linkedin neden bu kadar önemli sorusuna cevap verir niteliktedir.linkedin de ilgi çekici profil ile ilgili görsel sonucu

 • Dünya genelinde 500 milyondan fazla kişi Linkedin kullanmaktadır.  (Kullanımın en fazla olduğu ülkeler sırasıyla: ABD, Hindistan, Brezilya, İngiltere ve Kanada’dır.)
 • Şirketlerin %57’sinde Linkedin şirket sayfası bulunmaktadır. (Şirketler potansiyel çalışanları seçmek ve onların ön değerlendirmeleri için Linkedin kullanır. Yani işe girmek istediğiniz bir şirketin dikkatini Linkedin üzerinden rahatlıkla çekebilirsiniz.)
 • Yapılan bir araştırmaya göre 2017 yılında 122 milyon kişi Linkedin’ de oluşturduğu profili sayesinde bir mülakata gitmiştir.
 • Linkedin’de 3 milyon aktif iş ilanı bulunmaktadır.
 • 40 milyon öğrenci ve yeni mezun Linkedin kullanmaktadır.

 LinkedIn Nasıl Kullanılır?

Linkedin’e e-posta adresiniz ile kayıt olabilirsiniz. Bunun yanında kişisel bilgileriniz ile birlikte kendinize iş dünyasına uygun bir profil oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız profil sizi en iyi biçimde temsil etmeli ve yansıtmalıdır.

İlgi Çekici ve Güçlü Bir Profil Nasıl Olmalı?
 • Kişisel bilgilerinizi doldururken bilgilerinizin eksiksiz ve kim olduğunuz hakkında açık ve anlaşılır bir şekilde bilgi verin.
 • Profil fotoğrafınızı iş dünyasına uygun (mümkünse takım elbise ile) düzgün ve profesyonel bir fotoğraf seçmeye özen gösterin.linkedin de ilgi çekici profil ile ilgili görsel sonucu
 • Deneyimlerinizi eklerken açıklama kısmına deneyiminiz hakkında bilgilendirme yazmayı unutmayın.
 • Kendinize ait makale ve post gibi yazılarınızı profilinizde paylaşın.
 • İletişim bilgilerinizi girmeyi ihmal etmeyin.( E-mail adresi yeterli olacaktır.)
 • İlgi alanlarınızla ilgili olan kurumları ve grupları takip edin.
 • Paylaşım yaparken sadece işe ve akademiye dair paylaşımlar yapın. Kişisel hayatınızdan olan özel paylaşımlardan kaçının.
 • Linkedin’de aktif bir profile sahip olun.( Bilgilerinizi güncel tutun ve sektörünüzden olan insanlarla bağlantı kurun.)

 

 

Kaynakça:

brandingturkiye.com

blog.isimtescil.net

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz