PAYLAŞ

Kar beyazlar ülkesi

Bu stilin oluşmasında ülkenin coğrafi yapısıyla beraber benimsedikleri yaşam tarzı İskandinav stilini şekillendirmiştir. Birleşmiş Milletlerin yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu’nun listesinde dünyanın en mutlu 10 ülkesinin 5’inde en zengin ekonomiler değil, sosyal devlet desteği bulunan kuzeyin soğuk ve karanlık iklimine sahip İskandinav ülkeleri yer almıştır. Bu kadar sert iklime sahip olan bir coğrafyanın mutluluk sırrı yaşam tarzlarını iyi organize edebilmeleri ve iklim koşulunu evlerinde avantaja çevirebilmeleridir.

Mutluluğun kutup yıldızı : Lagom

İsveçce’de ne az ne çok, kararında anlamına gelen logom sözcüğü mutlu ve dengeli yaşamının özüdür. Bizdeki azı karar çoğu zarara benziyor. Fakat onlar bunu bir yaşam tarzı haline getirerek yaşam alanlarını bu bakış çerçevesinde organize etmişlerdir. Sadece yaşam alanlarında değil yaşamlarının her alanında dengede kalma amacı gütmüşlerdir.

Lagom felsefesi;

-Kişinin kendi dengesini bulmayı ve bunu korumayı,

-Boşa vakit harcatıp yoracak tüm detayları yeniden gözden geçirmeyi,

-Sürdürülebilir bir çevre anlayışını amaçlar.

Lagom felsefesi Alvar Aalto, Hans Wegner, Arne Jacobsen, Eero Arnio ve IKEA kurucusu Ingvar Kamprad gibi önemli isimler için ilham kaynağı olmuştur. Bugünkü İkea’nın ötesindeki yüzünde bu felsefe yer almakta ve İskandinav stilinin elçiliğini yapmaktadır.

İkea’nın tasarımcı mimarlarından Crаіg Rіtсhе, bu iskandinav tarzını 3 kelime ile çok güzel tarif etmiştir; “kullanışlılık, sadelik ve güzellik.”

Hyyge manifestosu

Hygge samimiyeti, sıcaklığı rahat olanı tarif eder ve aslında bir ruh halinin tanımlanarak yaşam tarzına ve mekana dönüştürebilmeyi başarmış bir kelimedir. Norveçce esenlik anlamına gelen hygge, ‘hug’ sarılmak sözcüğünden de türemiş olabilir.

Kopenhag’ta kurulan Mutluluk Araştırmaları Merkezi’nin duvarında asılı bir hygge manifestosuna göre hygge kültürü yedi felsefeden oluşmaktadır:

Atmosfer- Işık, atmosferin en belirleyici unsurudur. Kısık ışıklarla yaratılabilir.

Anda Kalmak- Sürecin tadını çıkarmayı bilmek

Küçük Keyifler

Eşitlik- Biz benden üstündür yaklaşımı

Minnettarlık

Uyum

Rahatlık

Ateşkes- Gerginlik yaratacak konulara hygge ortamında yer yoktur.

Birliktelik- Ateş elementi birleştirici ve toparlayıcı etkisi olan şömineyle aktif kılınabilir.

Sığınak- Güven duygusu

Hygge kitabının yazarı Meik Wiking der ki: “Danimarkalılar lambaları özenle seçer ve rahatlatıcı bir ışık alanı yaratmak için her birini stratejik olarak yerleştirirler. Bu bir sanat, formu, bilim ve endüstridir.” Dünyanın önde gelen ışık tasarımcıları Danimarka’dan çıkmıştır.

YAŞAM ALANLARINA NASIL YANSIDI?

Beyazın büyüsü…

Bu düşünce tarzlarının yanı sıra bu stilin oluşmasında iklim de son derece belirleyici faktör olmuştur.

İsviçre’nin 17 saati bulan uzun karanlık geceleri vardır. Yılın uzun bir bölümü kış, günün bir çoğu ise karanlık geçer. Dolayısıyla gün ışığını iç mekanda maksimum seviyede kullanma kaygıları vardır. Sıcak, samimi ve gösterişsiz rahat bir ortama ihtiyaç duyarlar ve yaşam alanlarını bu etkenler çerçevesinde organize ederler. Geniş pencereler kullanılır ve ışığı gölgelemeyecek açık renkli ve tül gibi saydam ince perdeler tercih edilir. Perdesiz kullanılan pencerelere de bu stilde rastlamak mümkün.

Dekorasyonlarının belirleyici rengi beyaz olmakla beraber renk paleti gri, pastel ve açık tonlardan oluşmaktadır. Canlı, enerjik, neon renkler bu stilde yer almaz.

İşlev ve pratiklik kaygıları sade ve organik formlu mekanlar üretmelerini sağlamıştır.

Mobilyalar

Sosyalleşme kültürüne sahip olduklarından geniş ve genişleyen masaları tercih ederler. Bir arada kalmayı ve güveni seviyorlar.

Son zamanlarda kafelerde gördüğümüz kocaman, komünal masalar bize kuzeyden geldi. Takım olmayan mobilyalar kullanılır. Orta sehpa bu stilin vazgeçilmez bir parçasıdır. Boyasız, temiz ham ahşap yüzeyler kullanmak oldukça uygun olacaktır.

Mekanın dinamizmi

Beyaz renk donuk ve monoton bir hava yaratabilir. Rengi aksesuarlarda kullanarak bu etkiyi kırar ve mekanın dinamizmini bu stilde aksesuarlar kurar.

 

Yığınlı geniş yumuşak yastıklar, büyük battaniyeler, kaktüs,  şeffaf vazolar içerisindeki dallar, bu stilin trend ögeleridir.

Duvar dekorasyonu siyah,beyaz ve grinin hakim olduğu monokrom renklerde görseller yada çerçeveler ile sağlanır.

Gösterişli abartılı şamdanlara ve avizelere yer verilmez. Mum oldukça çok kullanılır.

Dokusu hissedilebilir yüzeyler

İskandinav stili ahşabın sıcaklığından faydalanır. Mekanı kuran ana malzeme ahşaptır ve zemin, duvar, mobilya gibi çeşitli yüzeylerde kullanılır.  Kolay işlenebilir ve hafif yapıda olduklarından çam, dişbudak, huş ağacı ve kayın ağacı tercih edilir. Açık ahşap yüzeylerin görünmesi istendiğinden uzun duvardan duvara halılar yerine küçük kilimler ve yolluklar tercih edilir. 

Bu stilin tekstil ürünlerinde suni deri, sahte kürk, keten, pamuk, şeffaf tül dokusu hissedilebilir kumaşlar yer alır. 

Boşluklara ihtiyacımız var…

 

Günün sonlandığı ve başladığı yer olan yatak odasında dinlendirme amacı güdüldüğünden natürel tonlar kullanılmasına daha bir özen gösterilir. Yataklar yere yakın kullanılarak dikeyde boşluk, havadar bir ortam yaratılır. Bu açıdan uzak doğu dekorasyonuyla konuşmaktadır. Kırlent ve yastıklar yatak başlığı gibi çalıştığından bilinen yatak başlıkları varla yok arasında kullanılır. Bu stil hafif dağınıklığı kaldırabilen bir yapıdadır. Yaratılan boşluk, kişinin hareketine ve hafif dağınıklığına imkan tanır. Bu dağınıklığı atmosferin parçası haline getirerek şık ve uyumlu bir etki verir. 

Hygge ve lagom İskandinav stilinde birbirini tamamlayarak bir mekanda çoğalabilmeyi, organize olabilmeyi başarmış iki farklı ülkenin birbiriyle konuşabilen iki yaşam tarzıdır.

Yazarımızın diğer yazıları için tıklayınız.

YARARLANILAN KAYNAKLAR:

http://www.nef.com.tr

http://www.homify.com.tr

http://www.murcelcavus.com

http://www.gizushka.com

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz