PAYLAŞ

İspanya’nın Sevilla kentinde Alman mimarlık ofisi J. MAYER H. Architects dünyanın en büyük ahşap strüktürü olan “Metropol Parasol” projesini hayata geçirdi. Bu proje eskiden pazar yeri olan bölgenin yıkılması ile birlikte 30 yıldır şehrin merkezinde boş duran Plaza de la Encarnacion Meydanı’nın göbeğine inşa edildi. Bu yapı İspanya’daki sosyokültürel ve mimari açıdan gelişmesine de olanak sundu. Ayrıca Dev Şemsiye lakabını alan bu yapı yazın güneşli günlerde adeta Sevilla halkına gölge oluyor.

Fas’a ve Roma’ya ait kalıntıların bulunduğu ve yıllardır bir açık hava pazarı olarak kullanılan Sevilla’nın tarihi kesiminde bulunan bölge ilk başta otopark olacaktı ama kazılar sonrası bulunan arkeolojik kalıntılar sebebiyle, Sevilla şehri burayı bir müze ve sosyal merkez olarak değerlendirme kararı aldı. Proje J. Mayer Architects tarafından tasarlandı ve hayata geçirildi. J.Mayer H. Mimarlık’ın, Metropol Parasol ile amacı, basit tonlarla şehrin süper-modern yapısı ve ortaçağdan kalma çevresinin keskin kontrastı arasında bir bağ kurup turistlere İspanya ve tarihi açısında önemli anekdotlar vermektedir. Zengin bir tarihi olmasına karşın orta çağ kalıntılarını bünyesinde bulunduran bu Sevilla bu yapıyla birlikte gelen turistleri rahatlatmak, sosyalleştirmek ve tarihinden parçaları sergilemek için sunulmuş bir fırsat.

‘Şehir Şemsiyesi’

‘Şehir şemsiyesi’ anlamına gelen bu ilginç tasarım, ahşap elemanların birbirlerine geçirilmesiyle oluşturulmuş. Yapı 4 kattan oluşuyor. Yeraltında tarihi kalıntıların bulunduğu bir müze, giriş katında organik bir pazar yeri, iki adet teras ve rüzgâr rampaları da en üst 2 katı oluşturuyor. Ve tüm olanakları açık bir havada sunuyor. Dünya’nın en büyük ahşap yapısını oluşturan bu eser, bağlanmış kerestelerden ve poliüretandan yapılmıştır.

Yapılan bir söyleşide, yapının mimarı Jurgen Mayer’in Metropol Parasol hakkında;

“Sevilla’da 21.yüzyılın kentsel mekânının yeniden gözden geçirilmesi istendi. Bu proje sayesinde Sevilla artık bir hibride sahip. Bu hibrid bir ana meydan, bir arkeolojik alan (altkatında bir arkeoloji müzesi bulunuyor), bir pazar yerinden ve restoranlardan oluşuyor. Sevilla’da kamusal bir mekânın her şeyden önce gölgeye ihtiyacı olduğu bir gerçek. En çok bu gereksinime önem verdik. Ondan dolayı meydanı bu ağ seklindeki geometriyle örttük. İnşaat çalışmaları geçen sene tamamlandı ve Sevillalılar bu projenin potansiyelini daha şimdiden çeşitli fırsatlarda keşfetmeye başladılar. Metropol Parasol’ü birçok etkinliği sergilemek için kullanıyorlar.” Şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Sümeyye Nur Korman – Ömercan Ergüç

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi – İnşaat Mühendisliği

Kaynakça:

https://www.ekoyapidergisi.org

https://blog.stfa.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz