PAYLAŞ

Temple at Wat Samphran, Tayland

 

“Yeryüzüne yaptığınız her kazı, diktiğiniz her yapı üzerindeki herkesi etkiliyor. Bu yüzden doğru yeri seçmek, doğru binayı yapmak, binanın çevresini ve içerisini enerjilerin akışına göre düzenlemek çok önemli. Binanın temelinde iyi niyet, ailenize, çalışanınıza, yatırımcınıza, kısacası insanoğluna verdiğiniz değer yatmalı. İşte tam da bu nedenle projelerde Feng Shui kuralları uygulanıyor.”

Feng shui mimaride doğru enerji akışını nasıl sağlar?

Binanın mimarisi, yerleşimi, peyzajı, kullanılan renkler, malzemeler, dokular mobilya yerleşimleri, doluluklar, boşluklar ruhumuzu etkiler. Bir yere girdiğimizde hemen çıkmak istememizin sebebi ya da saatlerce oturabilecek hissine kapılmamızın sebebi enerjinin akışıyla ilgilidir. Her insan farklı bir dünyadır, farklı bir enerjidir. Dolayısıyla bu felsefede genel kurallar yoktur, her şey analizlerle belirlenir.

Feng shui bunu yaparken şunları gözetir:

-Yin yang dengesi ve 5 elementin(ateş,toprak,su,metal,ağaç) birbiri ile uyumu

-Mekanın merkez noktası belirlenerek pusulaya göre 9 bölüme ayrılması

-Binanın yönü, şekli, tarihi, ölçekli planlar, coğrafi etmenleri

-O mekanda daha önceden yaşamış olan insanların bilgileri

-Yaşayacak olan insanların doğum tarihleri

Tüm bunları harmanlayarak yaşamak için doğru yer seçilir ve düzenlenir. Burada önemli olan husus analizi çok iyi yapmaktır.

 

Dünyada feng shui felsefesine uyan 11 yapı

Hong Kong, bu felsefenin başkentidir. Hong Kong’ta bina inşa izni için yetkili feng shui masterından taslak alınması isteniyor ve şart koşuluyor.  Asya’da büyük projelere feng shui danışmanlığı için önemli bir bütçe ayrılıyor. Pozitif enerji artırıp, negatif enerjiyi azaltmak amacıyla tasarımlar yapılıyor, mekanlar ve yapı elemanları bu doğrultuda yerleştiriliyor.

 

Repulse Bay, Hong Kong

Sırtını dağa vermiş, yüzünü suya dönmüş binanın ortasındaki boşluk dağdan gelen enerjiyi suyla buluşturmak için açılmış. Bir diğer deyişle ejderhanın geçebilmesi için. Ejderha, bu yöntem için enerji taşıyıcısının sembolüdür.

 

Temple at Wat Samphran, Tayland

Ejderha güç, asalet, onur, iyi karakter ve sağlığın sembolüdür. Burada kullanılan yeşil ejderha sağlık ve büyümeyi temsil ediyor ve korunma, başarı, azim ile birlikte güç bende diyor. *

Bina da kırmızı renk özellikle kullanılmış. Kırmızı renk doğru kullanıldığında enerjiyi arttırır. Her zaman ilahi enerji kaynağın rengi olmuştur. Kökleri temsil eder. Yaratıcı olduğu kadarı ile doğru kullanılmaz ise yıkıcı da olabilir. Mekanlarda dengeli bir ateş elementi sevinç, heyecan ve güçlü cinsel arzular ile aşka davetkar olabilir. Yang bir renk olan kırmızı uyarılma enerjisidir. *

 

Trump International Tower

Donald Trump’ın feng shui prensipleriyle inşa ettirdiği binadır. Feng shui için açıklaması ise şöyle: ”Feng Shui, mekana ve odalara eklediği rahatlık ve huzurla bütün yaşayanlar ve misafirlerin hissettiği bir denge getirdi” dedi.

 

       

Bank of China                Hong Kong & Shangai Bank

Bank of China bu felsefe için agresif bir binadır. Sebebi ise cephedeki üçgenlerin köşelerinin çevredeki rakiplerine saldırıyor olması. Rakibi Hong Kong & Shanghai Bank bunu dikkate alarak ön cephesinde aşağı bakan okları yukarı yöne değiştirdi.

Bu yukarı bakan üçgensel formlar finansal başarıyı temsil eder.

 

 

Sydney Opera Binası, Avustralya

Açılı tasarımıyla, feng shui için ateş tipi yapılara karşılık gelir.

 

Burj Al Arab, Birleşik Arap Emirlikleri

Yapay bir ada üzerine inşa edilmiş dünyanın tek yedi yıldızlı oteli rüzgar ve suyun birliktelerinden birini oluşturur. Çevreden destek alır. Bu yöntem için ağaç tipli yapıdır.

 

Riyad Kraliyet Merkezi, Suudi Arabistan (ödüllü bina)

Geomanti prensipleriyle uyumlu bir binadır.

(Geomanti: Toprağı yorumlayarak geleceği tahmin edebilme sanatı. Geomantiye göre şehirlerin ve yapıların kuruluş biçimleri enerji dalgalarından etkileniyor.)

 

Londra belediye binası, İngiltere

Bu felsefe için metal bir bina. Yığılmış bozuk paraların görüntüsünü andıran bu yapı her an yıkılacakmış hissi uyandırır. Diğer yapılardan %25 daha az enerji harcar.

 

İngiltere merkez binası, British Airways

Kompleksin içinde 3 küçük nehir geçer. Feng shui için açılı formlarıyla ateş binalar kategorisine girer.

 

Kansai Havaalanı Terminali, Japonya

Hidrolik krikoların üzerine kurulmuş bu bina su tipi kategorisindedir. İletişimi ve seyahati olumlu etkiler.

 

İçimizdeki feng shui

Kararlarımızı etkileyen, hayatımızı şekillendiren iç güdülerimiz vardır. En rahat nerede uyuyabilecek isek, en verimli nerede çalışabilecek isek oraya konumlanmak isteriz. Kahve içme, kitap okuma gibi köşelerimiz vardır, kimimiz için ödül köşesidir bu. Çalışma alanımız da güneşin enerjisinden faydalanmak isteriz. Bazı köşelerimizin yerini bitkilerimiz, evcil hayvanımız alır. Işığımızın renginin, geliş açısı bile önem kazanır. Evimizde değişiklik yapmak isteriz, yer değiştiririz, yenisini alırız yada atarız. Bunun sebebi enerjinin yönlerinin de değişmesidir ve bu değişim düzenlemeye iter. Bu iç güdülerimiz aslında içimizdeki feng shuidir. Onu sadece fark etmek ve daha bilinçli kullanmak gerekiyor.

Yeni bir mekana taşınmadan önce, yapım ve proje aşamalarında, kurumsal mekanlarda, yaptığımız tadilatlarda yada yaşadığımız evde feng shui öğretilerini kullanarak yaşam akışımızı olumlu yönde değiştirebiliriz. Özellikle güne başladığımız ve bitirdiğimiz yerde. Evde! Güne huzurla uyanmak ve huzurla uyumak günümüzün akışını büyük ölçüde etkileyecektir. Gaston Bachelard, Mekanın Poetikası adlı kitabında der ki: “Evimiz, bizim ilk evrenimizdir! Ev, gerçek bir kozmostur!” der ve ekler ”Evin başlıca faydalarını saymam gerekirse, ev hayalleri barındırır, ev hayalciyi korur, ev huzur içinde hayal kurmaya izin verir” 

Feng shui hayallerimizin enerjisi, enerjinin mimarlığıdır, yaşamımızdaki konfor, hayatımızın pusulasıdır.

Bu felsefeyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizde bulunan Enerjinin Mimarlığı: Feng Shui başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yararlanılan kaynaklar:

www.mimarizm.net

www.artstyle.com.tr

www.esrakoyuncu.com

www.mybestplace.com

www.nihaldemir.wordpress.com *

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz